Czy warto korzystać z pomocy psychoterapii lub psychologa?

psychoterapia

Każdy z nas w życiu miał okres, w którym coś go przerastało – zwolnienie z pracy, rozwód, śmierć kogoś bliskiego. Mnóstwo emocji, które odczuwaliśmy a których czasem nie potrafiliśmy nazwać, nie pozwalały nam spokojnie żyć. Często okazuje się, że taka drastyczna reakcja na jakąś zmianę w naszym życiu bierze się z nieprzepracowanych problemów, które niekiedy biorą się nawet z okresu wczesnego dzieciństwa. Gdy czujemy się źle ze samym sobą, warto dać sobie pomóc komuś, kto się na tym zna – psychologowi lub psychoterapeucie.

Psycholog czy psychoterapeuta?

psychoterapiaPsycholog i psychoterapeuta to nie jest to samo. Psycholog musi ukończyć pięcioletnie, jednolite studia psychologiczne. Jednak nie dają mu one prawa do wykonywania zawodu psychoterapeuty, ponieważ trzeba ukończyć w tym celu specjalną, kilkuletnią szkołę. Psychoterapeuta też niekoniecznie musi być psychologiem. Aby pójść do szkoły szkolącej przyszłych psychoterapeutów należy posiadać wyższe wykształcenie, niekoniecznie w dziedzinie psychologii.

Jak dostać się do psychologa, psychoterapeuty? Istnieje możliwość uczęszczania na psychoterapię refundowaną przez NFZ. By dostać na nią skierowanie, należy zgłosić się do psychiatry (do którego nie potrzebujemy skierowania), opisać swój problem i dać się zapisać do kolejki oczekujących na terapię. Niestety ten czas jest bardzo długi, na terapię czeka się niekiedy dwa lata. Zdecydowanie szybszym, ale i droższym rozwiązaniem jest spotykanie się z psychologiem bądź psychoterapeutą prywatnie. Jednak biorąc pod uwagę, że najczęściej nie są to jednorazowe wizyty, należy się przygotować na wydatki rzędu kilkuset złotych miesięcznie, jeżeli zdecydujemy się uczęszczać na terapię. Psychologa lub psychoterapeutę z powodzeniem można znaleźć w internecie, wraz z opiniami pacjentów na jego temat.

Czym właściwie jest ta psychoterapia?

W największym skrócie, jest to proces rozwiązywania wewnętrznych problemów, pozwalający na zrozumienie siebie oraz mechanizmów, które kierują naszymi zachowaniami czy konstruktami myślowymi – tłumaczy dompsychoterapii.pl. Niekiedy w ten sposób leczone są zaburzenia psychiczne, takie jak depresja, różnego rodzaju zaburzenia odżywiania takie jak bulimia czy anoreksja, problemy z nawiązywaniem kontaktów międzyludzkich, i tym podobne. Istnieje bardzo wiele nurtów psychoterapii, do najpopularniejszych zaliczają się terapia psychodynamiczna, częściowo oparta na psychoanalizie wynalezionej przez Freuda, zakładająca ogromny i niezbywalny wpływ podświadomości na nasze zachowania czy myśli, terapia poznawczo-behawioralna, według której naszymi poprawnymi, zdrowymi zachowaniami jesteśmy w stanie wyleczyć dręczące nas dolegliwości psychiczne, czy poprawić kondycję psychiczną, oraz terapia humanistyczno-egzystencjalna, według której wszystkie ludzkie zaburzenia czy problemy psychiczne powstały już we wczesnym dzieciństwie, ponieważ rodzice nie zadbali o wystarczające warunki do wychowania dziecka.

Wiele osób obawia się wizyty u psychologa albo psychoterapeuty, ponieważ boją się stygmatyzacji otoczenia oraz przyznania się przed samym sobą, że ma się problem. Należy pamiętać, że trzeba zrobić wszystko, by sobie pomóc i umieć żyć ze sobą w zgodzie.