Czy warto kupić talerz z porcelany?

Talerz z porcelany

Każdy praktykujący psycholog zgodzi się z twierdzeniem, że obojętnie jaki posiłek, o ile jest odpowiednio zaserwowany w pięknej zastawie, smakuje o wiele lepiej. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że piękne, porcelanowe talerze coraz częściej pojawiają się w naszych kuchniach i jadalniach. W każdej zastawie stołowej nie może zabraknąć talerzy – zarówno tych płaskich, głębokich, przeznaczonych do zup jak i małych talerzyków deserowych. Talerze wykonane z porcealany to prawdziwy spektakl fantastycznego designu, zaskakującego zarówno formą, kolorem jak i dekorami. Są one idealnym przykładem tego, że wielowiekową tradycją idealnie da się połączyć z nowoczesną kreatywnością, a to wszystko może zostać zwieńczone praktyczną funkcjonalnością. Z niniejszego tekstu dowiesz się, w jaki sposób wybrać talerze wykonane z najwyższej jakości porcelany w taki sposób, by perfekcyjnie pasowały zarówno do gustów domowników, jak i do aranżacji całego mieszkania. Najpierw jednak zagłębmy się na chwilę w historię powstawania tych porcelanowych dzieł sztuki.

Zdobiony talerz porcelanowy

Talerze porcelanowe bardzo często pokryte są różnymi wzorami oraz zdobieniami. Dodaje im to zdecydowanie wyjątkowego charakteru.

                Porcelanowe cuda powstają już od wielu, wielu wieków w dwóch zupełnie odmiennych kręgach kulturowych – zarówno w Chinach, jak i w krajach Europy Zachodniej. Porcelana powstała już w VII wieku na Dalekim Wschodzie. Porcelana chińska charakteryzowana jest jako miękka, ponieważ w jej skład wchodzi mniej kaolinu niż w europejską porcelanę, o której z kolei mówi się, że jest twarda. Najcenniejszą odmianą porcelany chińskiej jest porcelana kostna, inaczej nazywana bone china. Wytwarza się ją z użyciem domieszki spopielonych kości zwierzęcych, dzięki czemu jest lżejsza, a także delikatnie przezroczysta. Z pewnością zaserwowanie naszym gościom posiłku na talerzach wykonanych z porcelany bone china wzbudzi w nich zachwyt. Jeżeli poszukujesz takich produktów. Odkryjesz tam produkty takich producentów jak Wedgwood, ASA czy Royal Albert.

                Mimo wciąż rozwijającego się postępu technologicznego, proces produkowania porcelany nie zmienił się od stuleci. Zmieniła się jedynie jej wytrzymałość, która obecnie jest większa, niż przed laty, oraz to, że niektóre z serwisów porcelanowych można myć w zmywarce bez obawy o ich zniszczenie. Klasyczne talerze porcelanowe idealnie spisują się we wszystkich aranżacjach, gdzie elegancja tworzy harmonijny duet z ciepłem domowego ogniska. Podstawowym kolorem klasycznych talerzy jest biel, zaś dekoracja inspirowana jest głównie motywami ze świata natury. Mogą to być ornamenty przedstawiające rośliny, różnego rodzaju kompozycje kwiatowe, sielskie pejzaże tudzież rustykalne sceny rodzajowe. Porcelanowe talerze mogą posiadać dekoracyjny motyw zarówno na całej swojej powierzchni, jak i wyłącznie na brzegach. Klasyczne naczynia posiadają okrągłe, lub łagodnie falujące krawędzie.

Talerze porcelanowe w stylu nowoczesnym charakteryzują się kilkoma cechami, których nie znajdziemy w klasycznych rodzajach tych naczyń. Mowa tutaj między innymi o prostych, często wręcz geometrycznych formach. Projektanci rezygnują z falistych krawędzi, talerze posiadają zaś kształt kół, kwadratów tudzież prostokątów. Pojawiają się nawet naczynia w kształtach inspirowanych kulinariami, chociażby w kształcie ryb. Ponadto, nowoczesne porcelanowe talerze charakteryzują się o wiele oszczędniejszym dekorem, będącym pokłonem w stronę minimalizmu. Zamiast złożonych ornamentów pojawiają się proste, geometryczne motywy. Różnicę widać także w kolorystyce naczyń – nowoczesne talerze porcelanowe występują we wszystkich kolorach, również tych soczystych i żywych, a nawet czarnym! Co ciekawe, desery serwowane na czarnych talerzach wydają się mniej słodkie!

Nieważne, czy zdecydujemy się na  talerze w stylu klasycznej elegancji lub nowoczesnej ekstrawagancji – najważniejsze, że będą wykonane z ponadczasowej porcelany, która stanowi jakość sama w sobie i jest kwintesencją dobrego smaku i stylu.