Dlaczego chodzimy do psychologa?

Coraz więcej osób w Polsce chodzi do psychologa, nie wszyscy się tym chwalą, jednak czasy się zmieniają i coraz szybsze tempo życia odbija się na naszej psychice. Powoduje to, że niektórzy z nas przestają sobie z tym radzić i wymagają pomocy specjalisty.

Nie radzimy sobie z emocjami

Dużo osób udaje się po radę do specjalisty, ponieważ nie potrafi poradzić sobie ze swoimi emocjami. Każdy z nas ma czasami gorszy dzień, jednak ciągle pogarszający się nastrój balansujący na granicy stanu depresyjnego nie jest dobrym znakiem. Podobnie jest z wybuchowością, a także z niepohamowaną agresją. Wszystkie te objawy powinny nas zaalarmować, musimy być jednak na to uczuleni, żeby w odpowiednim czasie to zauważyć i zapisać się do specjalisty. Nieradzenie sobie z emocjami przybiera jednak także inne formy, które bardzo łatwo można zaobserwować u młodych ludzi. Wycofanie i zamknięcie w sobie często wiążą się problemem, który polega na nieumiejętności okazywania uczuć. W takim przypadku wizyta u lekarza jest obowiązkowa, ponieważ trzymanie w sobie wszystkiego nie wpłynie dobrze na nasze zdrowie ani życie. Takie osoby mają często problemy w relacjach z innymi ludźmi i trudno im przychodzi stworzenie stałych związków.

Psychoterapia poznawczo behawioralna - Matiam Poznań

Nie kontrolujemy swojego zachowania

Wbrew pozorom nie chodzi tutaj o agresję tylko o zachowania z pozoru nieszkodliwe, a wpływające na jakość naszego życia. Może to być nerwica natręctw, która objawia się powtarzaniem tych samych czynności. Czujemy wtedy, że stanie się coś złego, jeżeli nie wykonamy konkretnej czynności, na przykład sprawdzenie czy drzwi są zamknięte, gaz zakręcony, plecak zamknięty, a przedmioty ułożone równo i w określonej kolejności. Może się też zdarzyć, że będziemy mieli dodatkowo wstręt do bakterii czego skutkiem będzie ciągłe mycie rąk i smarowanie ich żelem antybakteryjnym. W takim przypadku większość ludzi słyszy od otoczenia, że przesadzają, wygłupiają się lub po prostu zachowują się w sposób nienormalny. To jednak choroba, dolegliwość, nad którą nie można samemu zapanować i trzeba zwrócić się do specjalisty – co z resztą robi wiele osób w tej sytuacji – który szybko zareaguje i pomoże nam sobie z tym poradzić. Ludzie mający takie objawy być może po raz pierwszy będą mieli możliwość porozmawiania z osobą, która nie będzie je za to oceniać i która zrozumie, dlaczego każdy dzień w ich życiu jest dominowany przez nawyki nad którymi nie mają żadnej kontroli.

Chcemy usłyszeć, że mamy rację

Jest to powód, który zachęca część osób do pójścia do psychologa. Z jakiejś niewytłumaczalnej przyczyny wydaje nam się, że wizyta będzie polegała na tym, że my mówimy, a lekarz nam przytakuje. Nie na tym to jednak polega, oczywiście możemy usłyszeć opinię specjalisty, jednak będzie ona obiektywna i stworzona na podstawie naszych relacji oraz jego obserwacji.