Mezoterapia igłowa – przebieg zabiegu

mezoterapia igłowa

Medycyna estetyczna stale się rozwija i dzięki niej można korzystać z licznych zabiegów pozwalających na lepsze samopoczucie i pozbywanie się przeszkadzających niedoskonałości. Jednym z ciekawych i coraz popularniejszych zabiegów, które podlegają pod medycynę estetyczną, jest mezoterapia igłowa. Zapraszamy do lektury na jej temat – czym dokładnie jest i jak przebiega taki zabieg. Piszemy też o innych ciekawostkach na jej temat, które warto znać.

Mezoterapia igłowa – co to za zabieg?

mezoterapia igłowaZabieg mezoterapii igłowej ma za zadanie poprawić kondycję skóry. Chodzi tu zatem o to, aby była ona odpowiednio nawilżona, wygładzona i aby dostarczone jej zostały niezbędne witaminy lub inne istotne dla niej substancje. Jednym z najczęściej wstrzykiwanych składników jest kwas hialuronowy, który ma właściwości nawadniające i który wpływa również na stabilność tkanek – dzięki niemu są one mocniejsze. Jeśli z kolei chodzi o witaminy, ważna jest witamina C, która jest przeciwutleniaczem oraz witamina E, która wpływa na opóźnienie starzenia się skóry. Jedną z podstawowych wstrzykiwanych witamin jest również witamina A, która dobrze nawilża skórę.

Zabieg mezoterapii igłowej polega na wstrzyknięciu odpowiednią igłą danej substancji zarówno na twarzy, czyli do skóry policzków, brody czy czoła, a także w dekolcie czy w skórze dłoni. Celem tego zabiegu jest zniwelowanie zmarszczek, ale także nadanie skórze świeżości lub usunięcie nieestetycznych niedoskonałości.

Jak przebiega zabieg mezoterapii igłowej?

Osoby chcące poddać się zabiegowi mezoterapii igłowej powinny najpierw umówić się na konsultację z lekarzem, który taki zabieg może zlecić i który, przede wszystkim, powie, czy dany pacjent może z takiego zabiegu skorzystać. Istnieją oczywiście do tego przeciwwskazania. Jeśli pacjent choruje na cukrzycę, przechodzi infekcję skórną, widoczne są u niego stany zapalne czy też jest uczulony na konkretne substancje, które znajdują się we wstrzykiwanych mieszankach, lub w przypadku kobiet, jest w ciąży, nie będzie mógł poddać się temu zabiegowi. Są to tylko przykładowe przeciwwskazania, a jest ich więcej, dlatego wizyta kontrolna u lekarza jest niezbędna. Lekarz nie tylko stwierdzi, czy zabieg może być u danego pacjenta wykonany, lecz będzie w stanie zaproponować najlepszy rodzaj mieszanki witaminowej oraz igłę w oparciu o zapoznanie się z predyspozycjami skóry pacjenta – każdy ma inne potrzeby i wymagania.

Zabieg mezoterapii igłowej nie jest bardzo bolesny, lecz jeśli pacjenci są wrażliwi i wolą znieczulenie, to od niego zaczyna się cały zabieg. Następnie lekarz przygotowuje odpowiednią igłę ze strzykawką lub innym narzędziem i przystępuje do nakłuwania skóry. Są to nakłucia mające zaledwie kilka milimetrów, a więc niewiele. Jeśli chodzi o potencjalne pozostałości po zabiegu, mogą pojawić się niewielkie sińce, jeśli igła w wyniku przypadku została włożona do naczynia krwionośnego. Oprócz podobnych, krótkotrwałych skutków ubocznych zabieg ten nie pozostawia żadnych poważnych śladów i nie wymaga zmiany trybu życia – można wrócić do swoich obowiązków bardzo szybko, według zaleceń lekarza.

Dlaczego zabieg mezoterapii igłowej jest już dobrze znany i chętnie wybierany? Ponieważ jest efektywny i, co ważne, działa szybciej, niż kremy czy inne metody pielęgnacji skóry. Wstrzykiwane substancje trafiają do docelowych miejsc szybko i tym samym tempo ich działania jest lepsze, niż w przypadku aplikacji maści czy kremów. Zabieg ten trwa krótko i jest skuteczny oraz nieinwazyjny, a co więcej, nie sprawia dużego bólu, co również jest ważne dla pacjentów.