Dodatkowe koszty związane z zatrudnieniem fotografa ślubnego, o których powinniście pamiętać

zdjęcia ślubne

Wynajmując fotografa na ślub, wiemy już dzisiaj, że aby zdjęcia były w pełni udane, musimy wynająć fotografa, który ceni się odpowiednio wysoko.

Dlaczego tak jest? Chodzi tutaj m.in. o koszty związane z zakupem, wymianą i serwisowaniem sprzętu, koszty działalności gospodarczej, oraz o szereg innych aspektów. Tutaj jednak pomówimy o nieco innych, mniej “technicznych” sprawach, jakie mają związek z wynajęciem fotografa na wesele.

Koszt dojazdu na miejsce zaślubin i wesela

Jest to dosyć ważny punkt, o jakim się często nie mówi. Ze względu na sprzęt wykorzystywany podczas wykonywania zdjęć i kręcenia materiału do reportażu ślubnego, fotograf musi uwzględnić ważne kwestie związane z dojazdem, takie jak czas przejazdu, ewentualne korki, zapewnione miejsce parkingowe (najlepiej blisko wejścia do kościoła lub na salę weselną).

Warto podkreślić, że kwestii wykonywania zdjęć w dniu ślubu doszło do dosyć dużych zmian. Jeszcze kilkanaście lat temu Młoda Para wymykała się do pobliskiej sali, by zrobić kilka ujęć, dziś z kolei popularne są zdjęcia w plenerze lub sesje wykonywane w zupełnie innym dniu. Dochodzą tu zatem m.in. koszty związane z dodatkowym przewiezieniem sprzętu fotograficznego na miejsce sesji ślubnej.

Ile kosztuje “talerzyk” dla fotografa?

Jest to kwestia wywołująca pewne kontrowersje. Z jednej strony mamy głosy o tym, że i tak płacimy fotografowi duże pieniądze za sesję, więc nie ma powodu, by dodatkowo fundować mu wyżywienie. Spójrzmy na to jednak od innej strony.

Fotograf jest obecny od godzin rannych, kiedy to zaczynają się przygotowania do ślubu, coraz częściej uwieczniane w reportażach ślubnych. Do tego dochodzi moment uwiecznienia błogosławieństwa, ceremonii zaślubin, sesji ślubnych, sesji typu “first look” oraz kilka godzin obecności podczas wesela.

Daje to nawet do 14 godzin pracy. Dlatego też talerzyk dla fotografa obowiązkowy nie jest, lecz wówczas ma on prawo do przerwy na posiłek w dowolnym momencie. Z kolei, jeśli zdecydujesz się na talerzyk, wiele domów weselnych oferuje 50% ceny za posiłki dla fotografów, kamerzystów i zespołu.

Co z kosztami noclegu?

Dużo tutaj zależy od tego, czy wesele odbywa się w pobliżu miejsca zamieszkania fotografa, czy też pojawienie się na weselu wymaga wynajęcia noclegu. Są fotografowie, którzy sami zajmują się wynajmem pokoju na nocleg, niemniej jednak możecie ustalić, że koszt nocowania będzie po Waszej stronie. Można rozważyć tego typu rozwiązania szczególnie wtedy, gdy zależy Wam na zdjęciach również z poprawin.

fotograf ślubny

Czy wiesz, ile zdjęć otrzymasz ze ślubu?

Ilość zdjęć, jaką ostatecznie otrzymacie na pamiątkę ze swojego ślubu i wesela to kolejny czynnik, mający duży wpływ na ostateczną cenę za usługę. Fotograf ślubny podczas wszystkich godzin swojej pracy na jednym ślubie wykonuje nawet do kilku tysięcy zdjęć. Wybór i obróbka graficzna tych najlepszych to trwająca wiele godzin praca – dochodzi tutaj również wcześniejsze zabezpieczenie fotografii przed utratą, co również daje kilka godzin poświęconych na samo zgrywanie.

Na ogół fotografowie oddają np. 500 zdjęć, lub mniej, przy czym może się zdarzyć, że jeśli chcecie otrzymać więcej zdjęć, niż było to ustalone na początku, konieczna jest dopłata za każde kolejne zdjęcie. Dlatego też może nagle okazać się, że koszt wynajęcia fotografa będzie znacznie wyższy.

Jak znaleźć odpowiedniego fotografa ślubnego?

Zanim wybierzecie fotografa, który najlepiej spełni Wasze oczekiwania, przygotujcie listę pytań, jakie warto zadać przed podpisaniem umowy. W sieci jest ich mnóstwo, zatem nie będzie to kłopotem. Poczytajcie też opinie i koniecznie sprawdźcie portfolio. Często zdarza się też, że najlepszy fotograf to ten polecony przez zaprzyjaźnioną parę.