Adopcja czworonoga – o czym musisz wiedzieć

zabawki i akcesoria potrzebne dla rozwoju szczeniąt

Wprowadzenie nowego członka rodziny do domu to wielkie wydarzenie. Niezależnie od tego, czy adoptujesz psa rasowego, czy nie, powinieneś dobrze się przygotować do tego kroku. Jest to sytuacja wyjątkowa nie tylko dla Ciebie i domowników, ale także dla psa. Miej to na uwadze w momencie przygarnięcia pupila. Przed zakończeniem procesu adopcyjnego musisz właściwie zorganizować kilka rzeczy.

Jak dobrze przygotować dom i ogród?

Czworonóg świetnie będzie czuł się w domu z ogrodem. Pamiętaj jednak, że psy bywają absorbujące i potrzebują swojego miejsca zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Dlatego musisz przygotować pupilowi kącik, w którym będzie znajdować się jego legowisko i miejsce z jedzeniem i piciem. Jest to bardzo istotny krok, dzięki któremu zwierze poczuje się u Ciebie mile widziane.

Dobre miejsce na legowisko dla psa

Wybór idealnego miejsca nie jest łatwy, zwłaszcza jeśli Twoja przestrzeń jest ograniczona. Najważniejsze jest, by było ono położone w spokojnej części domu. Nie powinno znajdować się w korytarzu, przez który ciągle przechodzą ludzie. Ciąg komunikacyjny nie pozwoli psu spokojnie wypoczywać, nieustanny ruch będzie działał mu na nerwy, co po dłuższym czasie będziesz mógł odczuć w jego zachowaniu.

Spokojne miejsce, własny kąt są niezbędne, jeśli chcesz by pies był zrelaksowany i czuł, że jest u siebie w domu. Nie zapomnij przy tym o własnych potrzebach. Na samym początku warto ustalić panujące w domu zasady i trzymać się ich konsekwentnie. Jeśli nie chcesz zwierzęcia w łóżku czy na kanapie, od samego początku dawaj jasne znaki i nie pozwalaj mu na wchodzenie na meble.

Pies w ogrodzie — zaplanuj przestrzeń na wybieg

Szczęśliwi posiadacze ogrodów muszą pamiętać, że psy nie będą wąchać kwiatów czy respektować umownych granic. Dlatego wybieg, na którym będzie urzędować pupil powinieneś ogrodzić siatką lub płotem. Reszta ogrodu tam, gdzie masz ozdobne rośliny lub warzywniak nie powinna być dostępna dla psa. Na wybiegu najlepiej jest mieć zasianą trawę, miejsce nasłonecznione i takie, gdzie zwierzak będzie mógł odpocząć w cieniu.

Inne kroki, które musisz podjąć adoptując psa

Przyprowadzanie do domu psa musisz rozpocząć od przedstawienia go wszystkim domownikom po kolei. Zwierzęta, zwłaszcza jeśli przebywały wcześniej we wrogim lub nieprzyjemnym środowisku, stają się nieufne. Dlatego tak ważne jest, by nie przytłaczać nowego członka rodziny nadmiernym entuzjazmem.

Kolejną ważną sprawą jest umówienie pierwszej, kontrolnej wizyty u weterynarza. Dzięki temu na samym początku będziesz wiedział, na co zwracać uwagę w pielęgnacji czworonoga. Weterynarz zbada psa i zasugeruje częstotliwość kolejnych wizyt, dietę, długość i ilość niezbędnych spacerów. Jeśli będziesz stosować się do zaleceń, unikniesz zdrowotnych problemów pupila.

rozwijające zabawki dla szczeniąt

Akcesoria niezbędne w domu, w którym mieszka pies

Przygarnięcie pod swój dach nowego członka rodziny to duża odpowiedzialność. Pamiętaj o zakupach! Konieczne jest wyposażenie domu w legowisko odpowiednich rozmiarów, miski przeznaczone do karmy i wody, smycz i obrożę lub specjalne szelki, adresówkę oraz zabawki i gryzaki. Pamiętaj o dostosowaniu rozmiaru produktów do wielkości psa, zwróć uwagę na materiał, z jakiego wykonano akcesoria i jego wytrzymałość. Nie zapomnij też o bezpieczeństwie! Upewnij się, że materiał nie zawiera substancji toksycznych.

Jakie są obowiązki właściciela na spacerze?

Wybierając się na spacer z czworonogiem pamiętaj, że jest to dla niego atrakcja i niezbędna dla zdrowia aktywność. Jednak czekają na niego też zagrożenia i bodźce, które mógłby mylnie zinterpretować. Psy zawsze powinny opuszczać podwórko z właścicielem i na smyczy. Niezbędna jest też obroża albo szelki, które dają jeszcze większą kontrolę, nie obciążając zwierzęcia.

Spacer to też odpowiedzialność za odchody pozostawione na chodniku czy trawniku sąsiada. Dokądkolwiek się wybieracie, zawsze sprawdź, czy na waszej drodze będzie gdzie wyrzucać psie odchody. W miastach i na osiedlach są specjalne pojemniki, spełniające to zadanie. Pamiętaj, żeby zawsze mieć ze sobą woreczek! Z czystych ulic korzystają wszyscy okoliczni mieszkańcy, także ty!

Leave a Reply

Your email address will not be published.