Problemy ze stopami są w dzisiejszych czasach bardzo często występującym zjawiskiem. Mimo tego bardzo rzadko się o nich mówi, gdyż wiele osób zwyczajnie ten ból lekceważy, a pod żadnym pozorem nie można tego robić. Zwykły ból palców czy śródstopia może przerodzić się w poważne problemy wpływające na całą nogę lub nawet na cały organizm. Zobaczmy więc jakie są przyczyny bólu stóp i jak im zaradzić.
Dlaczego stopy bolą?
Przyczyn może być naprawdę wiele, ale można je podzielić na 3 kategorie.
Pierwszą z nich będzie ból powodowany przemęczeniem i przeciążeniem stóp, jeśli np. bardzo długo chodzimy i stoimy lub nosimy niewygodne buty.
Do drugiej kategorii zaliczamy ból związany z wszystkimi urazami i nadwyrężeniami, gdy występują:
- Zerwane ścięgna
- Naderwane mięśnie
- Skręcone bądź nadwyrężone kostki
- Obdarte pięty lub śródstopie
- Złamane palce
Trzecią zaś kategorią są wszystkie schorzenia neurologiczne, takie jak np. najbardziej popularne płaskostopie (statyczne i poprzeczne), zwyrodnienia (haluksy), degeneracje (zapalenie kaletki) itp.
Jak widać, przyczyn bólu jest naprawdę sporo i o ile na przyczyny z drugiej kategorii pomagają najczęściej maści i farmakologia, o tyle na pierwszą i drugą najlepszym rozwiązaniem są wkładki ortopedyczne.
Dlaczego wkładki są pomocne?
Ból spowodowany zmęczeniem, czy różne deformacje stopy to dolegliwości związane z jej nieprawidłowym ułożeniem i budową. W takim wypadku najlepiej więc naprostować stopę choćby w trakcie chodzenia w butach, a idealne do tego są właśnie wkładki do butów – do kupienia m.in. w Gdańsku. Profilują one stopę bardzo skutecznie, odciążając ją z nadmiernego wysiłku, a z biegiem czasu redukują wszystkie dolegliwości.
Jak wkładki poprawiają komfort i niwelują dolegliwości?
Specjalna budowa wkładek ortopedycznych jest w stanie manewrować nerwami i mięśniami naszej stopy podczas stawiania kroków w taki sposób, że jest ona prawidłowo ułożona i stabilna. Na początku stwarza to pewien dyskomfort związany ze zmianą dotychczasowego ułożenia stopy w bucie, aczkolwiek mija on bardzo szybko i zaraz za nim przychodzi ulga w bólu lub nawet całkowita niwelacja problemu.
Jak zdiagnozować dolegliwości?
Ból powodowany drobnym nadwyrężeniem czy przeciążeniem stopy jest zazwyczaj jednorazowy i krótkotrwały, dzięki czemu nie trzeba podejmować specjalnych kroków (używanie wkładek może jednak znacznie przyspieszyć proces redukcji bólu). Natomiast w przypadku powracających dolegliwości i niemożności znalezienia ich źródła, warto wybrać się do specjalisty badającego stopy. Może to być np. lekarz rodzinny, ale dużo skuteczniejszy okaże się fizjoterapeuta, ortopeda, czy podolog. Tacy specjaliści badają stopy bardzo profesjonalnie i są w stanie określić powód bólu, a co za tym idzie znaleźć na niego sposób.
Jak dobrać odpowiednie wkładki?
Jeśli samodzielnie lub z pomocą specjalistów wiemy już, jakie jest źródło bólu stóp, wówczas możemy rozpocząć jego niwelację za pomocą wkładek ortopedycznych. Jeśli inny sposób leczenia będzie bardziej skuteczny, to oczywiście lekarz nam o tym powie. Bardzo często sam z siebie proponuje on wkładki i doradza, jakie konkretnie wybrać. Dzielą się one na stymulujące, stabilizujące, korygujące, suponujące, pronujące itp. Ich rodzajów jest znacznie więcej dlatego najlepiej wybór pozostawić specjalistom, czy to lekarzowi, czy sprzedawcy w sklepie ortopedycznym.
Warto też dodać, że specjalista od wkładek do butów w Gdańsku nie zaleca wybierania ich na własną rękę poprzez sprawdzanie komfortu noszenia, ponieważ wtedy wkładki nie przyniosą zamierzonych skutków, a nawet pogorszą stan stopy.
Czy wkładki ortopedyczne są lepsze od zwyczajnych?
Oczywiście, że tak. Są one nieco droższe, aczkolwiek zwyczajne wkładki oprócz właściwości wentylujących i zwiększających komfort chodzenia nie robią nic pod kątem neutralizacji dolegliwości. Natomiast wkładki ortopedyczne, choć nie zawsze z początku wygodne są w stanie zneutralizować ból i większość problemów ze stopami.
Podsumowanie
Widać więc, że bólu stóp nie można lekceważyć. Każdy problem i dolegliwość warto brać na poważnie i udać się do lekarza. Badania nie są straszne i najczęściej kończą się zaleceniem noszenia wkładek ortopedycznych, które z biegiem czasu są w stanie zneutralizować naprawdę wszystkie problemy ze stopami.