Czym jest i jak działa termoterapia?

Temperatura ma duży wpływ na organizm. Ludzie od dawnych czasów instynktownie działali ogrzewając lub schładzając bolące miejsca przy pomocy okładów. Współczesna medycyna i techniki rehabilitacji potwierdzają skuteczność tych metod. Wykorzystanie zimnej i gorącej temperatury do leczenia nosi nazwę termoterapii. W zależności od rodzaju schorzenia i potrzeb pacjenta oferta takich zabiegów musi być przygotowywana indywidualnie.

Rodzaje ciepłolecznictwa

Rozgrzewanie miejsc na ciele pacjenta to ciepłolecznictwo. Do najbardziej znanych zabiegów z tej kategorii zaliczamy ciepłe kąpiele. Mają one dobroczynny wpływ na całe ciało, odprężają i pozwalają się zrelaksować. Wykonuje się też zabiegi z wykorzystaniem parafiny. Polewa się nią problematyczne miejsca lub zamacza. Popularne są także zabiegi z wykorzystaniem okładów z ciepłych ręczników lub borowiny.

Do ciepłolecznictwa zalicza się także rehabilitację przeprowadzaną przy użyciu wód leczniczych, gazów dedykowanych i peloidów. Niektóre zabiegi można przeprowadzać samodzielnie w domu. Zalicza się do nich ogrzewanie wybranych obszarów ciała przy pomocy termoforu z wodą lub woreczków z piaskiem. W domowym zaciszu używa się też materaców i poduszek elektrycznych.

Właściwości ciepłolecznictwa

Każdą terapię lub rehabilitację stosujemy, by poczuć się lepiej. Jaki wpływ na nasze ciało ma temperatura? Do potwierdzonych właściwości tej gałęzi medycyny należy między innymi poprawa krążenia u pacjenta. Wspiera ona także ruch stawów poprzez uzyskanie większej elastyczności. Leczenie ciepłem wspomaga też regenerację całego organizmu, w tym pomaga zaleczyć zmiany skórne, dzięki swojemu działaniu antybakteryjnemu.

Dobroczynny wpływ, jaki wywiera na organizm ciepło terapeutyczne został potwierdzony przez liczne badania. Stosuje się zabiegi polegające na nim w sanatoriach i miejscach, gdzie prowadzi się inne działania rehabilitacyjne. Wielu pacjentów chwiali sobie działanie ciepła i poleca innym. Przed skorzystaniem z ciepłolecznictwa należy skonsultować się z lekarzem.

W jakich przypadkach zdecydować się na terapię ciepną?

Zastosowanie tej metody jest coraz częstsze. Poza wskazanymi wyjątkami będzie miała ona pozytywne skutki dla organizmu. Przyda się ona w walce z problemami dotyczącymi stawów. Można leczyć nią stany zapalne mięśni, stawów, a nawet kręgosłupa. Przydaje się w przypadku zwyrodnień oraz w leczeniu po urazie. Dzięki termoterapii możemy walczyć z reumatyzmem, nerwobólami i skurczami mięśni.

Terapia cieplna wspiera walkę z chorobami różnego rodzaju. Pomaga zwalczać schorzenia urologiczne, ginekologiczne, laryngologiczne, układu krążenia, a także trawienne i kosmetyczne. Dzięki skoncentrowaniu leczenia na skórze możesz pozbyć się różnego rodzaju blizn. Aby skorzystać z tej metody, musisz mieć za sobą badanie lekarskie. Dzięki temu terapeuta będzie wiedział, że nie ma przeciwwskazań do stosowania tej metody.

Najważniejsze przeciwwskazania do termoterapii

Jak każde działanie mające wpływ na organizm, termoterapia ma swoje ograniczenia. Na niektóre schorzenia może ona działać niekorzystnie lub szkodliwie. Do najczęstszych chorób, które nie powinny mieć styczności z terapią ciepłem należy owrzodzenie żołądka, niewydolność krążenia czy nadciśnienie krwi. Prócz tego nie wolno wykonywać tego rodzaju terapii u osób skarżących się na hemofilię lub nadczynność tarczycy.

Kobiety ciężarne to kolejna grupa, której termoterapia mogłaby zaszkodzić. Poza tym nie należy jej stosować u osób ze schorzeniami onkologicznymi, chorobami zakaźnymi, żylakami, gorączką lub świeżymi urazami. Nie jest dobra także dla gruźlików. Decydując się na zlecenie tego rodzaju działań, lekarz musi bardzo dobrze znać historię choroby pacjenta.

Najlepsza terapia temperaturą — zimno czy ciepło?

Ciepło i zimno mają duży wpływ na organizm i jego schorzenia. Prócz leczenia ciepłem stosuje się także zabiegi z zastosowaniem bardzo niskich temperatur. Najczęściej jest to krioterapia. Jej zabiegi są stosowane na całe ciało lub tylko na jego fragment. Krioterapia ogólna odbywa się w specjalnych kabinach do tego przeznaczonych. Bardzo dobrze działa na krążenie i podnosi wytrzymałość pacjenta.

Krioterapia miejscowa jest stosowana bezpośrednio na chore miejsca, przy pomocy aerozolu lub kompresu. Ma ona działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Każdy z rodzajów leczenia temperaturą ma zbawienny wpływ na organizm chorego, ale należy pamiętać o przeciwwskazaniach i dokładnie się zbadać przed przystąpieniem do skorzystania z tego rodzaju usługi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.