Dlaczego kobiety uzależniają się od alkoholu?

Zgodnie z badaniami nad uzależnieniem od substancji alkoholowej w zależności od płci, alkohol, przyjmowany nawet w niewielkich ilościach, wpływa na kobiety inaczej niż na mężczyzn. Natomiast picie alkoholu w nadmiernych ilościach jest znacznie bardziej ryzykowne dla kobiet niż dla mężczyzn.

Gdzie rolę odgrywa fizjologia

Dlaczego uzależnienie od alkoholu jest dużo bardziej ryzykowne w przypadku kobiet niż mężczyzn i dlaczego kobietom zaleca się ograniczać spożycie alkoholu? Alkohol to substancja, która przechodzi przez przewód pokarmowy, a następnie zostaje rozproszona w wodzie, która stanowi większy procent organizmu ludzkiego. Im więcej wody jest dostępne dla substancji alkoholowej, tym łatwiej ulega rozcieńczeniu. Zasadniczo to mężczyźni ważą więcej niż kobiety i to kobiety mają mniej wody w organizmie niż mężczyźni. To właśnie z tego powodu mózg, a także inne narządy kobiet są narażone na działanie większej ilości alkoholu i toksycznych substancji ubocznych, które są wydzielane, gdy organizm próbuje je rozłożyć i wydalić. Dlatego też nadużywając alkoholu, kobiecy organizm jest o wiele bardziej narażony niż organizm męski.

Dlaczego kobiety sięgają po alkohol?

Profil kobiety uzależnionej od alkoholu to zazwyczaj osoba w wieku od 30 do 60 lat z niską samooceną i/lub objawami depresji lub lęku. Coraz częściej spotyka się młode dziewczyny z tego typu problemami, ponieważ spożycie alkoholu wśród młodzieży, również wśród tej żeńskiej w ostatnich latach gwałtownie wzrosło i stało się normą.

Skutki nadużywania alkoholu u kobiet

Spożywanie alkoholu przez kobiety bardzo często skutkuje różnymi chorobami, takimi jak rak piersi, choroby wątroby, choroba wieńcowa i podatność na choroby mózgu. Ponadto wiele alkoholiczek i alkoholików pali papierosy, co, jak wiadomo, samo w sobie może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.

W przypadku raka piersi badania sugerują, że u niektórych kobiet już jeden drink alkoholowy dziennie może nieznacznie zwiększać ryzyko zachorowania na raka piersi, zwłaszcza u kobiet, u których w rodzinie występował ten nowotwór. Nie można jednak przewidzieć, w jaki sposób alkohol wpłynie na ryzyko zachorowania na raka piersi w poszczególnych przypadkach kobiet.

Nie powinniśmy też zapominać o związku między szkodliwym piciem alkoholu a przemocą na tle na płci i o wykorzystywaniu seksualnym. Picie alkoholu sprawia, że kobiety, zwłaszcza młode, są bardziej narażone na napaść na tle seksualnym i niebezpieczny, nieplanowany seks.

Innym problemem ściśle związanym z intensywnym piciem alkoholu jest depresja, a kobiety, które piją same „do lustra”, są bardziej niż inne narażone na późniejsze problemy z alkoholem.

Jako że kobiety najczęściej zachodzą w ciążę w wieku dwudziestu i trzydziestu lat, w tej grupie istnieje największe ryzyko poczęcia dziecka z charakterystycznym upośledzeniem umysłowym i rozwojowym płodowego zespołu alkoholowego spowodowanym piciem alkoholu w czasie ciąży. Alkoholowy zespół płodowy oznacza, że spożywanie alkoholu przez kobietę w ciąży może mieć wpływ na jej nienarodzone dziecko i spowodować szereg wad wrodzonych, określanych jako alkoholowy zespół płodowy (FAS).

Uzależnienie od alkoholu może mieć niszczący wpływ na rozwój embrionu i płodu, a najgłębsze skutki narażenia na alkohol w ciąży dotyczą rozwoju poznawczego, behawioralnego i rozwoju mózgu. Ale skutki są szersze niż te opisane jako PAS. Zaburzenia związane z alkoholem (ARND) to odmiana FAS, w której u dzieci występują zaburzenia emocjonalne i behawioralne, ale nie somatyczne, co utrudnia diagnozę.

Detoks alkoholowy we Wrocławiu

W przypadku kobiet sięgających po alkohol istotnym elementem w walce z nałogiem jest wsparcie ze strony męża, narzeczonego, przyjaciółek i innych osób z najbliższego otoczenia, a także pomoc specjalisty. Tutaj dobrze sprawdzi się detoks alkoholowy we Wrocławiu. To proces trudny, który jednak ma istotną cenę jaką jest zdrowie i życie kobiety.

Leave a Reply

Your email address will not be published.