Jak dbać o oprawki okularów?

oprawki okularów

Okulary to obecnie nie tylko korekcja wzroku – stanowią one także element ozdobny, umożliwiają  wyrażanie własnego stylu. Niezależnie jakie funkcje pełnią należy dbać w odpowiedni sposób o oprawki, aby mogły służyć jak najdłużej.

Sama eksploatacja okularów przyczynia się do niszczenia okularów, istnieje także szereg innych powodów, które wpływają negatywnie na stan i wygląd oprawek. Należy wykonywać kilka czynności, które poprawią kondycję okularów i pomogą cieszyć się nimi latami.

Regularne mycie oprawek

Podczas częstej czynności, jaką jest przecieranie szkiełek, można jednocześnie umyć oprawki. Przydadzą się do tego specjalistyczne płyny, które wypolerują ramki i doprowadzą je do nienagannej czystości.

Istnieją na to domowe sposoby. Jednym z nich jest po prostu letnia woda z dodatkiem delikatnego detergentu, takiego jak mydło w płynie lub żel pod prysznic. Pozwoli to usunąć brud, a nawet tłuszcz. Trzeba zwrócić szczególną uwagę czy nie zawierają ekstraktu z cytryny i wysokich stężeń alkoholu, które mogą powodować smugi. Po umyciu oprawek należy strząsnąć kropelki wody i wytrzeć je suchą, miękką ściereczką z mikrowłókien.

Żeby nie porysować i nie zniszczyć ramek należy zaopatrzyć się w delikatne tkaniny, które pozwolą skutecznie usunąć zabrudzenia.

Aby czyszczenie przebiegło pomyślnie przed użyciem należy wytrzepać ściereczkę, aby usunąć z niej paproszki, które w przeciwnym wypadku mogą się osadzić na ramkach. Jeśli jest ona wielokrotnego użytku to nie pierz jej w płynie do płukania, ponieważ później może zostawiać ślady na ramkach, zwłaszcza tych błyszczących i czarnych. 

Wymiana zepsutych nosków

Noski nie powinny podlegać wymianie tylko w przypadku uszkodzenia, a raz na jakiś czas. Zaleca się wymianę raz na rok lub raz na pół roku, aby móc cieszyć się czystymi noskami, idealnie przylegającymi. Wbrew pozorom zbierają one bardzo dużo kurzu i przede wszystkim sebum oraz potu, które wydzielają się w większej ilości ze względu na mocne przyleganie nosków.

Czyszczenie ultradźwiękowe

Optycy zalecają, aby kilka razy do roku wyczyścić okulary za pomocą ultradźwięków. Jest to skuteczna metoda na usunięcie zabrudzeń z trudnodostępnych miejsc, czyli najczęściej przestrzeni pomiędzy ramą a szkłem. Dodatkowo czyszczenie okularów w myjce ultradźwiękowej zmniejsza do zera ryzyko zarysowania szkiełek i ramek.

Na czyszczenie ultradźwiękowe możesz wybrać się do optyka, jednak wiele osób decyduje się na zakup myjki do własnego gospodarstwa domowego, ponieważ poza okularami można wyczyścić właściwie wszystko co tego wymaga.

oprawki

Prostowanie oprawek u optyka

Często można uniknąć wymiany oprawek dzięki wizycie u optyka. Można wyprostować oprawki właściwie od ręki, a usługa ta jest znacznie tańsza niż kupno nowych okularów. Naprawa wykonana przez specjalistę pozwoli cieszyć się odświeżonymi oprawkami i ich idealnym stanem techniczny

Stanowczo odradza się samodzielnego prostowania oprawek, występuje wtedy wysokie ryzyko ich złamania. Wszelkie działania podjęte samemu w celu naprawy oprawek nie będą tak skuteczne i trwałe jak w przypadku wykonania ich przez profesjonalnego optyka.

Przechowywanie okularów

Zwykle przy zakupie okularów otrzymuje się do nich futerał. Nie jest on tylko gratisem, a bardzo potrzebnym przedmiotem. Jeśli posiadasz etui w formie woreczka, lepiej zdecydować się na zakup twardego zamykanego etui z miękkim wypełnieniem, które będzie stanowiło ochronę zarówno dla szkieł, jak i oprawek. Dzięki etui uniknie się zarysowań, a także złamania okularów.

Należy pamiętać, że okulary to bardzo delikatne przedmioty, dlatego nawet podczas przenoszenia należy wkładać je do futerału. Nawet upadek z niewielkiej wysokości może stanowić zagrożenie dla oprawek i jeśli nie odkształcą się, ani nie złamią, to z pewnością zdobędą kilka nowych rys.

Ochrona oprawek – podstawa dla każdego „okularnika”

Oprawki okularów zdobią twarze zarówno osób posiadających wady wzroku, jak i tych którzy z ostrością patrzenia nie mają problemu. Niezależnie jaką funkcję sprawują, trzeba o nie dbać. Kilka działań, niewymagających dużego wysiłku, może zapewnić niezwykłą ochronę i znacznie wydłużyć ich żywotność.