Jak nie spędzać świąt w kuchni?

Boże Narodzenie jest bez wątpienia najpopularniejszym świętem, które znane jest nawet w takich krajach, gdzie chrześcijanie należy do mniejszości. W ostatnich latach Boże Narodzenie stało się bardzo skomercjalizowane, przez co coraz mniej nawiązuje do historii o narodzinach Jezusa, która została zapisana w Nowym Testamencie. Przez to wszystko Święta Bożego Narodzenia przyćmiewają o wiele ważniejszą Wielkanoc, która jest najstarszym i zarazem również najważniejszym świętem chrześcijańskim.

Święta Wielkiej Nocy przypominają wszystkim wierzącym o męce Jezusa Chrystusa, który umarł na krzyżu za grzechy ludzi. Wielkanoc to bardzo istotny czas dla wszystkich chrześcijan – święto to obchodzone jest zarówno w kościele katolickim, grekokatolickim, prawosławnym, jak i mariawickim. Okres Wielkiej Nocy zawsze rozpoczyna się w Wielki Piątek, zaś jego zakończenie ma miejsce w Wielki Poniedziałek, który w Polsce znany jest też pod inną nazwą – Śmigusa Dyngusa lub lanego poniedziałku.

Przygotowania do Wielkanocy są jednak o wiele dłuższe, ponieważ trwają przez cały okres Wielkiego postu, który zaczyna się w Środę Popielcową i trwa aż do Wielkiego Czwartku. Trwający kilka tygodni Wielki post ma na celu przygotować wszystkich wyznawców chrześcijaństwa do niezwykle istotnego wydarzenia – zmartwychwstania pańskiego.

Wielkanoc 2022 – kiedy wypada?

Wielkanoc jest świętem ruchomym, czyli w każdym roku obchodzona jest w innym terminie, którego przedział mieści się między II połową marca, a końcem kwietnia. Dzieje się tak, ponieważ na soborze nicejskim w IV w n.e. zostało ustalone, że święto to będzie zawsze obchodzone w niedzielę, po pierwszej wiosennej pełni księżyca.

W 2022 roku Wielkanoc wypada dość późno, bo aż w drugiej połowie kwietnia. Jest jednak spora szansa na to, że w Wielki Poniedziałek tym razem nie spadnie śnieg, a dzieci w końcu będą mogły w lany poniedziałek oblewać się wodą, a nie obrzucać śnieżkami. Pogodne święta Wielkanocne to również ogromna radość dla dorosłych.

Czas Wielkiego postu jest dość przytłaczającym i posępnym okresem, przez który wiele osób wpada w stan przygnębienia. Na dodatek rok 2022 przyniósł kolejne dramatyczne wydarzenia – wojnę. Warto, aby w tegoroczną Wielkanoc każdy na chwilę się zatrzymał i złapał kilka głębokich oddechów. Święta Wielkiej Nocy to piękny czas spotkań z rodziną i bliskimi. Nawet w czasie trwającej wojny każdy zasługuje na chwilę odcięcia się od dramatycznych doniesień z Ukrainy. Wielkanoc w 2022 roku może będzie inna niż dotychczasowe, jednak mimo to może być spokojna i radosna.

Jak obchodzić tegoroczną Wielkanoc?

Tradycją Wielkiej Nocy jest niedzielne śniadanie, podczas którego spożywane są poświęcone w Wielką Sobotę pokarmy – jajka, pieczywo i wędlina. Stoły Wielkanocne są jednak o wiele bardziej bogato zastawione. W Wielką Niedzielę na polskich stołach króluje sałatka jarzynowa, faszerowane na wiele różnych sposobów jajka, wiele rodzajów wędlin i pasztetów, biała kiełbasa, żurek oraz ogrom słodkości – babki, mazurki, serniki.

Przygotowanie tych wszystkich potraw wymaga naprawdę wiele czasu i bywa naprawdę bardzo trudne. Warto jednak pamiętać, że w święta nie jest najważniejsze to, co leży na stole, zaś co, co jest od tego o wiele bardziej cenniejsze – rodzina.

Jak nie spędzać świąt w kuchni?

W świętach Wielkiej Nocy najistotniejszy jest czas spędzony z bliskimi. W nie każde bowiem święta musi być tak, jak nakazuje nam tradycja. Czasem warto odpuścić niezwykle uciążliwe i bardzo wyczerpujące przygotowania, które przynoszą nieraz więcej nerwów niż jest to warte. Stół uginający się od świątecznych potraw wygląda bez wątpienia imponująco, ale nie wszystko złoto, co się świeci.

W tegoroczną Wielkanoc można pozwolić sobie na oderwanie się od domowej rutyny. Bez wątpienia doskonałą propozycją jest to, żeby spędzić Wielkanoc we Wrocławiu. Taki wyjazd to świetny sposób na chwilę relaksu i odpoczynku od długich przygotowań w kuchni. Wrocław jest bowiem położony w znakomitej lokalizacji – niedaleko znajdują się lasy Trzebnickie, Szklarska Poręba czy Karpacz. Oprócz tego Wrocław oferuje przyjezdnym ogrom atrakcji, które spodobają się zarówno najmłodszym, jak i dorosłym. Kto powiedział, że świąt nie można spędzać poza domem?

Leave a Reply

Your email address will not be published.