Najczęstsze choroby tętnic obwodowych

żylaki

Choroby tętnic obwodowych mają szczególny wpływ na kończyny oraz narządy w ciele człowieka. Zaniedbanie tętnic i doprowadzenie do zmian w ich obszarze zmniejsza przepływ krwi, a nawet całkowicie blokuje tętnice, co może doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych i śmierci pacjentów. Dlatego tak ważne jest regularne badanie tętnic, a także prowadzenie zdrowego trybu życia. 

Diagnozowanie chorób tętnic obwodowych jest przeprowadzane przez kardiologów przy wykorzystaniu różnego rodzaju urządzeń i sprzętu – między innymi dopplera tętnic. Odpowiednio zdiagnozowana choroba tętnic obwodowych umożliwi wdrożenie leczenia oraz pozwoli na zmianę stylu życia pacjentów narażonych na poważne komplikacje zdrowotne. 

Tętnice obwodowe w ciele człowieka – rola 

Tętnice obwodowe to rodzaj tętnic w organizmie pacjentów, które są odpowiedzialne za prawidłowy przepływ krwi do odpowiednich narządów, z wykluczeniem mózgu oraz serca. Stan tętnic obwodowych ma bezpośredni wpływ na zdrowie człowieka, dlatego tak ważne jest prowadzenie trybu życia oraz utrzymywanie diety, która uchroni przed pojawieniem się zmian w ich obrębie. 

Warto jednak pamiętać, że niektóre choroby tętnic obwodowych nie zawsze są związane z trybem życia pacjentów. Czynniki wpływające na pojawienie się problemów w obrębie tętnic obwodowych dotyczą między innymi: 

  • cukrzyca, 
  • nadciśnienie tętnicze, 
  • członkowie rodziny zmagający się z chorobami serca i naczyń,  
  • otyłość, 
  • palenie, 
  • siedzący tryb życia, 
  • wysoki poziom stresu. 

Dodatkowo większość chorób tętnic obwodowych jest diagnozowana wśród mężczyzn powyżej 50. roku życia. 

Najczęstsze choroby tętnic obwodowych 

Choroby naczyń obwodowych bardzo często są późno diagnozowane ze względu na objawy, które u części pacjentów są mało zauważalne. Choroby tętnic obwodowych PAD mają jednak niebagatelny wpływ na jakość życia pacjentów, prowadząc do problemów i zaburzeń krążenia. Nieleczone choroby PAD nierzadko prowadzą do powstaniu zatorów w naczyniach krwionośnych, które są przyczyną zawałów, a nawet śmierci. 

Do rodzajów chorób tętnic obwodowych zalicza się między innymi: 

  • miażdżycę, 
  • żylaki, 
  • zakrzepowe zapalenie żył, 
  • chorobę Buergera, 
  • chorobę tętnic. 

Zmiany jakie zachodzą w obrębie tętnic obwodowych są stopniowe i nierzadko choroby rozwijają się latami zanim dadzą o sobie znać. Jedną z najczęstszych chorób, z jakimi zmagają się pacjenci, jest miażdżyca. 

Miażdżyca jako najczęściej diagnozowana choroba tętnic obwodowych powstaje w wyniku odkładania się blaszek tłuszczowych w tętnicach. Blaszki tłuszczowe składają się głównie z cholesterolu, odpadów komórkowych, tłuszczów krwi oraz fibryny. Duże nagromadzenie się blaszek w żyle, prowadzi do jej zwężenia, a nawet jej zamknięcia, co kończy się niedotlenieniem kończyn lub narządów w ciele pacjenta. Dlatego tak istotne w przypadku tej choroby jest pełna diagnostyka i rozpoczęcie leczenia pod okiem specjalisty

Diagnoza i leczenie chorób tętnic obwodowych 

Choroby tętnic obwodowych objawiają się w szczególny sposób. Na samym początku pacjent może odczuwać dyskomfort podczas chodzenia lub siedzenia, który często przekształca się w ból spowodowany zaburzeniami krążenia. W zaawansowanych stadiach choroby ból często utrzymuje się również w trakcie spoczynku. Jednym z objawów, na jakie warto zwrócić uwagę to ból w nietypowych miejscach oraz zasinienie kończyn. 

żylaki

Lekarze, którzy zajmują się leczeniem chorób tętnic obwodowych to angiolodzy oraz chirurdzy naczyniowi. To właśnie oni przeprowadzają pełną diagnostykę oraz kierują na dalsze leczenie pacjentów, u których wykryto zmiany w tętnicach. 

Diagnostyka chorób tętnic obwodowych przebiega wielotorowo i wykorzystuje między innymi: 

  • tomografię komputerową – badanie RTG tętnic, 
  • badanie ultrasonograficzne z efektem Dopplera
  • rezonans magnetyczny, 
  • angiografię. 

Doppler tętnic – jak wygląda badanie? 

Bez wątpienia jedną z najskuteczniejszych metod diagnozowania chorób tętnic obwodowych, jest wykonanie USG. Badanie ultrasonograficzne wykorzystujące efekt Dopplera jest przeprowadzane w celu weryfikacji drożności oraz sposobu przepływu krwi w tętnicach kończyn dolnych. Lekarz w trakcie badania ma możliwości zobaczenia blaszek będących główną przyczyną pojawienia się miażdżycy, a także stopnia zwężenia tętnic. Na podstawie tego badania dobierane jest odpowiednie leczenie bądź dalsza diagnostyka. 

Badanie USG z wykorzystanie efektu Dopplera to skuteczny sposób na wykrycie wszelkiego rodzaju zmian jakie zachodzą w żyłach i tętnicach, a także podjęcie natychmiastowego leczenia.  

Leave a Reply

Your email address will not be published.