Posiadanie psa w mieście – jakich zasad przestrzegać?

pies

Codzienny spacer z psem jest czymś oczywistym dla każdego miłośnika tych czworonogów. Niezwykle ważne jest, aby zwierzak podczas spaceru był odpowiednio zabezpieczony, by nie uciekł, nie zgubił się czy nie wpadł pod samochód. Chodzi przede wszystkim o  bezpieczeństwo psa, jeśli jednak mieszkasz w mieście – również o to, by nie przeszkadzał innym użytkownikom drogi czy chodnika. W tym artykule podpowiadamy, na jakie kwestie zwrócić uwagę przed pierwszym (i każdym kolejnym) spacerem z Twoim pieskiem!

Nie ruszaj się z domu bez smyczy!

Choć psiarzom trudno to sobie wyobrazić, niestety nie wszyscy, których będziecie mijać na spacerze, są takimi miłośnikami psów jak Ty. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, ważne jest, abyśmy wszyscy pamiętali o kulturze spacerowania z psami. Niektóre osoby boją się tych zwierząt ze względu na to, że kiedyś ugryzł je agresywny pies puszczony samopas. Jeszcze inni po prostu z jakichś powodów nie przepadają za psami i nie mają ochoty na bliski kontakt z Twoim pupilem. Trzeba tę wolę uszanować. Pamiętaj, że Twój pies może być niespokojny, a dla innych ludzi może to być denerwujące. Szczególnie stresujące może okazać się dla dzieci. 

Kulturalny właściciel psa powinien więc zadbać o to, by pies nie podbiegał do napotkanych przechodniów. Wiele psów ma wypracowane ze swoim opiekunem hasło, na które natychmiast podbiegają do swego pana czy pani. Jeśli jednak Ty i Twój psiak jeszcze nie macie takiego zawołania lub psu często zdarza się je ignorować – zdecydowanie lepiej będzie wyprowadzać go na spacer na smyczy. 

Unikniesz w ten sposób różnych niekomfortowych sytuacji – gdyż pies mógłby także do innych psów, by się nawzajem obwąchać czy pokazać, który z nich rządzi na tym terenie. Jeśli pies jest jeszcze niewykastrowany, zapewne mógłby też wyrywać się do psich osobników płci przeciwnej. Smycz powinna być solidna, by pies się z niej nie zerwał nawet przy mocnym ciągnięciu i szarpaniu – im większy i silniejszy psiak, tym mocniejsza powinna być smycz. Oprócz tego, powinna ona oczywiście być odpowiedniej długości, a najlepiej regulowana – gdy pies ma ją założoną, musi mu być wygodnie! 

pies

Jeśli wiesz, że Twój pies nie lubi obcych, jest po przejściach lub rasy uważanej za agresywną – najbezpieczniej będzie założyć mu dodatkowo kaganiec. 

Pamiętaj, że – nie tylko przed spacerem – należy zadbać o zdrowie wyprowadzanych zwierząt! Twój pies powinien być zaszczepiony i regularnie odwiedzać weterynarza. Oczywiście, jest to kluczowe dla dobrostanu zwierzaka i żaden właściciel czworonoga nie powinien o tym zapominać, jednak ma to znaczenie również z punktu widzenia bezpieczeństwa innych czworonożnych (i nie tylko) spacerowiczów. 

Jak należy postąpić z psimi odchodami? Obowiązki właściciela

Walka z pozostawaniem psich odchodów na chodnikach, trawnikach i ścieżkach spacerowych trwa chyba w każdym kraju Unii Europejskiej. Przed każdym wyjściem upewnij się, że masz ze sobą woreczki na psie odchody. Ogromną wagę przykłada się także w dzisiejszych czasach do odpowiedniej segregacji śmieci. W parkach, gdzie często spacerowicze chodzą z psami znajdują się specjalne pojemniki na psie odchody. Są one przeznaczone tylko do tego, aby wyrzucać do nich woreczki z psimi kupami.  Gdy posprzątasz po swoim psie, pamiętaj, by wyrzucić zapełniony woreczek do takiego pojemnika, a nie do zwykłego kosza z odpadami. Pozostawienie psich odchodów na trawniku jest nie tylko niekulturalne, ale również grozi Ci mandatem do 500 zł.  Pamiętaj, że to Ty ponosisz pełną odpowiedzialność za dobre samopoczucie psiaka oraz za jego zachowanie podczas spacerów! 

Leave a Reply

Your email address will not be published.