Poznaj etapy terapii alkoholowej we Wrocławiu

alkohol

Terapia alkoholowa nierzadko jest jedynym skutecznym wyjściem, jeśli chcesz rozpocząć życie wolne od nałogu. Wiele osób jednak nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, jak taka terapia przebiega, a także z tego, jakie korzyści może przynieść uczęszczanie na nią.

Jak wygląda terapia alkoholowa we Wrocławiu?

Detoks alkoholowy

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest przeprowadzenie detoksu alkoholowego. Jego istotą jest nie tylko oczyszczenie organizmu z toksyn wytwarzanych w wyniku nadużywania procentów, lecz też przywrócenie właściwego poziomu elektrolitów m.in. poprzez podawanie kroplówek witaminowych. 

Detoksykacji alkoholowej towarzyszą objawy zespołu odstawiennego, obejmujące bóle głowy, wymioty, nudności, poczucie lęku, kołatanie serca, czy też nadmierne pocenie się. Dlatego ważnym elementem jest złagodzenie tych dolegliwości poprzez wprowadzenie leczenia farmakologicznego w postaci leków przeciwwymiotnych, przeciwbólowych, nasennych i uspokajających. W renomowanych klinikach można liczyć również na opracowanie jadłospisu idealnie wspomagającego powrót do zdrowia i uzupełnienie niedoborów.

Terapia edukacyjna

Aby zmiany zachodzące podczas leczenia odniosły pożądany skutek, chory musi zdobyć rzetelną wiedzę na temat uzależnienia. Wiedza ta pomoże mu oddzielić prawdziwe informacje od szkodliwych, nierzadko powielanych w dzieciństwie mitów. W tym celu organizowane są grupowe zajęcia, zapoznające z materiałami na temat alkoholizmu wraz z ich analizą, a także wykonywanie prac, mających na celu analizę zdobytej wiedzy w odniesieniu do własnych doświadczeń.

Terapia grupowa

Dokształcaniu się w zakresie walki z nałogiem towarzyszy terapia grupowa. Jej założeniem jest uzyskanie wsparcia i zrozumienia od osób znajdujących się w podobnej sytuacji, a także dzielenie się swoim doświadczeniem. Jest to okazja do zmiany sposobu myślenia, a także reagowania na wszystko, co dzieje się wokół. Chodzi tutaj o wyrobienie przekonania, że aby przetrwać problemy, nie trzeba koniecznie sięgać po alkohol. W trakcie terapii chory na podstawie doświadczeń własnych i poznawania cudzych historii ma szansę skonfrontować się ze swoim nałogiem, przekonać, się jak wiele szkód wyrządził w życiu jego i jego bliskich alkohol. 

Terapia indywidualna

Podczas sesji 1:1 z terapeutą alkoholik ma okazję na wypracowanie nowych nawyków i schematów zachowań, dzięki którym uniknie ponownego wpadnięcia w nałóg. W ramach tej terapii poruszane są najczęstsze tematy, jakie mogą zaprzątać myśli pacjenta podczas walki z nałogiem – jak radzić sobie z głodem alkoholowym, jak zyskać wsparcie u bliskich, co zrobić, by nie było nawrotów, jak zorganizować od nowa swój czas, i co ważne – jak nauczyć się asertywnie odmawiać.

alkohol

W ramach terapii w niektórych klinikach pacjenci mają możliwość wzięcia udziału w warsztatach np. z szycia, ceramiki, majsterkowania i wielu innych zajęć. Jest to kolejny sposób na podniesienie skuteczności terapii – tworzenie czegoś samodzielnie pomaga zapomnieć o uzależnieniu, podnosi poziom pewności siebie i pomaga zyskać umiejętności, jakie mogą przydać się w nowym życiu. 

Terapia alkoholowa Wrocław – jakie korzyści za sobą niesie?

Skorzystanie z terapii m.in. w placówce Nasz Gabinet pozwala zrozumieć mechanizmy rządzące alkoholizmem, co pomaga w uwolnieniu się od nałogu. Rezygnując z picia, pacjenci zyskują szansę na poprawę swojego stanu zdrowia, a także na uratowanie swoich relacji z otoczeniem. Wielu uzależnionych ma wokół siebie osoby, które jeszcze nie straciły jeszcze całej nadziei na powrót do normalności.

Odstawienie alkoholu pomaga zacząć od nowa dostrzegać rzeczy, które w toku ciągu alkoholowe nie były zauważalne. Terapia daje szansę na dotarcie do źródła problemów, powodów, które doprowadziły do sięgnięcia po procenty. Jest ona szansą na zamknięcie przeszłości i pogodzenie się z nią. W ramach uczestniczenia na terapię możesz odzyskać dawną pewność siebie, którą zabrał Ci alkohol.   

Odzyskanie zdrowia, dobrego samopoczucia, równowagi emocjonalnej i dobrych relacji z bliskimi to zalety na wagę złota. Dlatego też, nawet jeśli terapia alkoholowa będzie trudnym i bolesnym doświadczeniem, warto się na nią udać.

Leave a Reply

Your email address will not be published.