Tenis stołowy – szkolna zabawa czy prawdziwy sport?

tenis

Uprawianie sportu od najmłodszych lat jest bardzo ważnym czynnikiem rozwoju. Niektórzy zastanawiają się jaki sport uprawiać, by czerpać z niego radość i rozwój ruchowy. Bardzo dobrym rozwiązaniem ku temu jest niepozorny tenis stołowy, przez wielu niedoceniany. Zobaczmy więc, jak ma się on do rozwoju fizycznego nie tylko u najmłodszych. 

Czym jest tenis stołowy?

Inną jego nazwą jest ping-pong i tak też najczęściej funkcjonuje w społeczeństwie. Jest to nic innego jak gra integracyjna, w której 2 lub 4 zawodników (w zależności od sposobu gry) staje po dwóch stronach dużego stołu z siatką i odbija do siebie małą piłkę rakietkami.  Jak można się domyślić, tenis stołowy jest mniejszą imitacją standardowego tenisa ziemnego, nie oznacza to jednak, że przy tym pierwszym rozwój ruchowy też jest mniejszy. Tutaj również liczy się szybkość, zwinność, dobry wzrok, koordynacja i koncentracja. 

Skąd wywodzi się tenis stołowy?

Zanim jednak przejdziemy do zasad, warto dowiedzieć się, skąd właściwie pochodzi ping-pong. Niektórzy uważają, że z Chin lub Indii, ale powszechnie przyjęło się, że ten popularny sport narodził się w Anglii w latach 80. XIX wieku. Od tego czasu znacznie rozwinęły się wszystkie zasady tej gry co pozwoliło na jej światowe rozpowszechnienie. 

Największą światową popularność zaczął odnosić w wieku XX i wtedy też dotarł do Polski. Pozwoliło to na stworzenie Międzynarodowej Federacji Tenisa Stołowego w 1926 roku, która, jak się zaraz przekonamy, odgrywa do dziś bardzo ważną rolę w tym sporcie. 

Zasady gry

Międzynarodowa Federacja ustala bowiem wszystkie reguły gry, które powinny powszechnie obowiązywać. To jej członkowie w latach 20. XX wieku ustalili, że piłeczka ma być pomarańczowa lub biała a rakietki drewniane oklejone materiałem gumowym. Szczegółowe zasady, tzn. odbijanie piłeczki z dwóch stron stołu przez siatkę, tak by nie stracić punktu, lub by go zyskać, funkcjonowały już od dawna. Federacja ustaliła jednak, że standardowy mecz powinien rozgrywać się do 11 punktów w 4 setach, a co 2 punkty powinna się zmieniać strona serwująca. 

Dzięki takim zasadom gra stała się bardzo przystępna dla szerszej publiczności, co dodatkowo przyczyniło się do jej popularyzacji. 

Zawody tenisa stołowego

Każdy wie, że takie zawody przeprowadza się bardzo często dla dzieci w szkołach, ale nie każdy ma świadomość, że są one również organizowane na skalę krajową czy światową dla dorosłych. W tym wypadku to również Federacja Tenisa Stołowego odpowiada za ich organizację i wymogi, jakie musi spełniać zawodnik, by wziąć w nich udział. 

Nie są one zbyt rygorystyczne i zależą głównie od jakości rakietki, ale by przystąpić do zawodów, warto mieć bardzo rozwinięte umiejętności gry, które lepiej ćwiczyć już od dziecka. 

Postrzeganie tenisa na arenie międzynarodowej

Dla wielu osób sport ten jest jedynie zabawą, dlatego tak mało Polaków bierze udział w zawodach, ale warto wiedzieć, że tenis stołowy jest na świecie bardzo poważanym sportem. Dlatego też kilka lat temu stał się dyscypliną olimpijską.

Co jest potrzebne, by zacząć grać? 

Wiadomo, że piłeczka, rakietki i teoretycznie specjalny stół, ale by grać w ping-ponga nie ma konieczności, by się w te rzeczy wyposażać. Jest to tak rekreacyjny sport, że są one ogólnodostępne, np. na siłowniach, w barach czy nawet na placach zabaw – tam jednak jest tylko stół. 

Oznacza to, że aby rozwijać swoje umiejętności, nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Ćwiczyć można w wielu miejscach, ale warto jednak zaznaczyć, że im bardziej profesjonalne warunki, tym bardziej efektywny trening

tenis

Warto też dodać, że nie na wszystkich stołach zawsze znajduje się odpowiednia siatka, dlatego, jeśli już planujemy zakup rakietek i piłek to najlepiej wyposażyć się też w siatkę do tenisa stołowego. 

Podsumowanie 

Widać więc, że tenis stołowy, choć niepozorny, może być naprawdę dobrą dyscypliną. Grać może każdy, czy to rekreacyjnie, czy zawodowo, czy to dziecko, czy dorosły, jednak jeśli chcemy rozwijać się w tym kierunku, to najlepiej wyposażyć się w odpowiedni sprzęt i polepszać swoje umiejętności już od najmłodszych lat. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.