Z jakimi problemami można udać się do endykrynologa?

pielęgniarka

Zaburzenia endokrynologiczne dotykają ponad połowę społeczeństwa i objawiają się w różnoraki sposób. Nadprodukcja lub niedoczynność poszczególnych gruczołów prowadzą do przykrych konsekwencji zdrowotnych, które negatywnie wpływają nie tylko na narządy wewnętrzne, ale również są widoczne na zewnątrz

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że przyczyną ich problemów zdrowotnych może być zupełnie co innego. Z jakimi problemami można zatem zgłosić się do endokrynologa? 

Wiele schorzeń i dolegliwości zdrowotnych ma swoje źródło w zaburzeniach hormonalnych. W efekcie bardzo trudno jest je wyleczyć bez specjalistycznej pomocy endokrynologa, który na podstawie badań morfologicznych oraz badań ultrasonograficznych, jest w stanie znaleźć ich przyczynę i wdrożyć odpowiednią terapię. Czym dokładnie zajmuje się endokrynolog? 

Czym zajmuje się endokrynolog? 

Endokrynolog to lekarz, który specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń funkcjonowania gruczołów wydzielania wewnętrznego. W zakresie endokrynologii leżą takie problemy z produkcją przez gruczoły hormonów. Do gruczołów, jakimi zajmuje się endokrynolog zalicza się przede wszystkim tarczycę, trzustkę, jajniki oraz jądra. Oprócz tego do zaburzeń hormonalnych może dojść w nadnerczach, przysadce oraz podwzgórzu

Nadprodukcja bądź niedoczynność jednego z gruczołów wydzielania wewnętrznego prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych. Konieczne jest wtedy wyregulowanie ich produkcji, aby organizm na nowo zaczął funkcjonować poprawnie

Endokrynolog do diagnozy zleca wykonanie konkretnych badań morfologicznych, dzięki którym możliwe jest zweryfikowanie poziomu hormonów w organizmie. Dopiero na podstawie wyników endokrynolog może wprowadzić leczenie farmakologiczne. 

Specjalista w celu potwierdzenia diagnozy przeprowadza również badanie obrazowe ultrasonografem. Na zapisie USG widać wszystkie zmiany w gruczołach, które mogą pogłębiać objawy choroby. 

Z jakimi dolegliwościami można zgłosić się do endokrynologa?

Hormony mają ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Między innymi odpowiadają za pracę mózgu, stan nastroju psychicznego, prawidłowy rozwój i wzrost. Oprócz tego, regulują poziom glukozy we krwi, co bezpośrednio wpływa na metabolizm organizmu, ciśnienie krwi i pracę serca. Od prawidłowego poziomu hormonów uzależniona jest także właściwa praca nerek

Zaburzenia hormonalne w wielu przypadkach prowadzą do powstania wielu zmian fizycznych w wyglądzie zewnętrznym. Nieprawidłowy poziom hormonów często prowadzi do nadmiernego przyrostu masy ciała, zwłaszcza u kobiet. Powodów może być wiele, ale to właśnie endokrynolog jest w stanie przeprowadzić pełną diagnostykę i rozpocząć leczenie mające na celu wyrównanie poziomu hormonów. 

Do endokrynologa warto zwrócić się również wtedy, kiedy zauważamy problemy z owłosieniem. Nadmierne owłosienie, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, a także zbyt szybkie wypadanie włosów to jasny sygnał, że w organizmie zachodzą niepożądane procesy. 

Osoby zmagające się z problemem nawracającego trądziku, również mogą znaleźć skuteczną pomoc u endokrynologa. W wielu przypadkach środki na leczenie trądziku, przepisane przez dermatologa, nie przynoszą żadnego skutku. Wynika to z tego, że przyczyną trądziku może być niewłaściwa praca gruczołów, a co się z tym wiąże – powstałe zaburzenia hormonalne. 

Do endokrynologa mogą zgłosić się również osoby zmagające się z nadmierną potliwością, uderzeniami gorąca czy nawet spadkiem libido. Jak się zatem okazuje, wiele dolegliwości zdrowotnych, swoją przyczynę mają w problemach z ilością produkowanych hormonów, jak i właściwej pracy gruczołów wydzielania wewnętrznego. 

Jak wygląda wizyta u endokrynologa? 

Wizyta u dobrego i doświadczonego endokrynologa, najczęściej rozpoczyna się od dokładnego wywiadu z pacjentem. Poświęcając uwagę na sprawdzenie, endokrynolog z Wrześni analizuje, kiedy problem dokładnie się rozpoczął i jakie do tej pory podjęto kroki w celu poprawy stanu zdrowia. Dopiero później zlecane jest wykonanie badań, aby potwierdzić lub wykluczyć zaburzenia i wdrażane jest odpowiednie leczenie. 

Ze względu na swoją specjalizacje, endokrynologia zajmuje się leczeniem m.in. niepłodności, zaburzeń metabolicznych, cukrzycy, guzów nadnerczy i tarczycy oraz chorób przysadki mózgowej

Nawet najbardziej nietypowe objawy problemów zdrowotnych warto skonsultować z lekarzem endokrynologiem. Niekiedy zwykła senność czy problemy z koncentracją będą ściśle powiązane z zaburzeniami hormonalnymi. Dlatego tak ważne jest obserwowanie swojego zdrowia, a w razie potrzeby – umówienie wizyty w gabinecie endokrynologicznym, aby jak najszybciej rozpocząć leczenie.

Leave a Reply

Your email address will not be published.