4 zasady zdrowego snu – czy umiesz je stosować?

urządzenie sypialni

Człowiek przesypia w swoim życiu niemal 20 lat. Sen jest podstawą prawidłowego funkcjonowania organizmu, bez niego nie moglibyśmy żyć, ponieważ pozwala nam się zregenerować, odprężyć i nabrać sił witalnych na następny dzień. Zapewnia nie tylko zdrowie, ale także piękny wygląd.

Aby człowiek mógł prawidłowo funkcjonować,  musi przesypiać 6- 8 godzin. Brak odpowiedniego wypoczynku w ciągu doby może doprowadzić do różnych chorób, między innymi nadciśnienia, otyłości i chorób serca, wpływa również na zdolność koncentracji i szybkość przyswajania nowych informacji. Dla zdrowego snu niezbędna jest odpowiednio urządzona sypialnia, sprzyjająca efektywnemu wypoczynkowi, jak również wygodny materac i poduszka oraz dobrej jakości pościel, zapewniająca przyjemny i właściwy wypoczynek.

Sypialnia – jak ją urządzić, aby spało się lepiej

Najkorzystniejszym pokojem na sypialnię jest pomieszczenie, którego okna wychodzą na wschód, gdyż latem nie będzie nagrzewać się od słońca, a zimą światło nakłoni nas do wczesnego wstawania. Ważne jest również stosunkowo bliskie położenie sypialni względem łazienki. Duże znaczenie ma kolor ścian, gdyż ma to ogromny wpływ na nasze samopoczucie.

Powinny być to kolory stonowane, które uspokajają i wyciszają, a nie działają pobudzająco, jak w przypadku kolorów jaskrawych, takich jak na przykład czerwień. Sypialnia powinna być miejscem przytulnym, więc dobrze widziane są miękkie, dobrej jakości tkaniny, jakie do niej wybieramy na zasłony, pościel, dywany. Drewniana podłoga zamiast kamienia, czy płytek ceramicznych stworzy domową atmosferę.

Dobrej jakości materac

Materac jest jednym z najważniejszych elementów sypialni. Warto wydać większą kwotę na jego zakup dla zagwarantowania sobie komfortowego snu i zdrowia kręgosłupa. Najpiękniej urządzona sypialnia nie spowoduje, że będziemy wypoczęci i zrelaksowani. Temu służyć może przede wszystkim dobrze dobrany do naszych indywidualnych potrzeb materac.

Najlepsze z nich wykonane są z lateksu, który jest naturalną żywicą drzewa kauczukowego. Na rynku można również kupić materac z lateksu naturalnego, połączony z syntetycznym. Dzięki porowatej strukturze piankowej materac lateksowy doskonale przepuszcza powietrze, co pozwala skórze oddychać i nie pocić się. Ugina się tylko pod naciskiem ciała, dostosowując się do jego kształtu. Mięśnie dzięki temu rozluźniają się i odciążają kręgosłup. Nie rozwijają się w nim roztocza oraz pleśnie, powodujące reakcje alergiczne, dlatego polecany jest alergikom.

Wypełnienie z lateksu chroni bawełniany pokrowiec, który można zdjąć i wyprać. Idealnym rozwiązaniem jest zakup materaca podzielonego na strefy twardości, pozwalające mu uginać się w miejscach największego nacisku.

jak urządzić sypialnię

Idealna poduszka

Rynek oferuje nam różnego rodzaju poduszki, na przykład z pierza i puchu, antyalergiczne, wełniane, z łuski gryczanej i lateksu. Poduszka z puchu i pierza dopasowuje się do kształtu głowy i szyi śpiącego, co pozwala właściwie ułożyć się części szyjnej kręgosłupa. Z czasem jednak mogą pojawić się w niej roztocza, dlatego nie jest polecana alergikom.

Poduszka antyalergiczna wypełniona jest zazwyczaj włóknem poliestrowym, które dzięki sprężystości długo zachowuje puszystość i powietrze może przepływać swobodnie. Natomiast poduszka wełniana ma właściwości lecznicze. Polecana jest osobom cierpiącym na bezsenność i bóle karku oraz tym, którzy mocno chrapią. Najlepsze z nich uszyte są zwykle z wełny alpaki lub kozy kaszmirskiej.

Pokrowiec chroni wnętrze poduszki i daje możliwość zdjęcia go i wyprania w razie konieczności. Doskonałe dla alergików są poduszki z łuski gryczanej, zawierające także kwasy organiczne, tlenek magnezu, sole mineralne i rutynę, które, utleniając się, likwidują bóle mięśniowe i migrenowe głowy.

Pościel zapewniająca zdrowy sen

Pościel powinna zapewnić nie tylko komfort snu, ale również przyjemne wrażenia estetyczne, dzięki różnorodnej kolorystyce i wzornictwu. Możemy na rynku zaopatrzyć się w pościel z satyny, bawełny, flaneli i jerseyu. Pościel satynowa jest delikatna i miękka, a jednocześnie trwała. Pościel z bawełnianego jerseyu jest ciepła i miła w dotyku i nie wymaga prasowania. Natomiast wykonana z flaneli sprawdzi się doskonale w zimne dni.

Właściwie urządzona sypialnia, dobrze dobrany materac i poduszka oraz piękna, z dobrej jakości materiału wykonana pościel zapewni zdrowy sen.