5 sposobów na dobrą zabawę bez alkoholu

uzależnienia

Picie alkoholu w trakcie imprez czy spotkań towarzyskich jest normą. Większość osób nie wyobraża sobie jakiegokolwiek spotkania towarzyskiego bez różnego rodzaju trunków: piwa, wina, szampana i wielu innych.

Odmowa spożywania alkoholu w trakcie imprezy postrzegana jest niemal jako obraza towarzystwa. Wznoszenie toastów, uczczenie uroczystej kolacji kieliszkiem wina lub szampana, czy piwo lub drinki z przyjaciółmi, to nieodzowny element spotkań towarzyskich.

Alkohol towarzyszy Polakom w trakcie wesel, chrzcin, świąt, urodzin, imienin, czy innych spotkań. Polska obyczajowość od wieków związana jest ze spożywaniem w różnych sytuacjach alkoholu. Jednak podejście do tej kwestii zmienia się w ostatnim czasie. Coraz więcej młodych ludzi rezygnuje ze spożywania alkoholu lub decyduje się na jego ograniczenie.

Jak rezygnacja z alkoholu wpływa na organizm?

Całkowita rezygnacja z alkoholu niesie ze sobą same korzyści dla organizmu człowieka. Pierwszą oczywistą konsekwencją abstynencji jest brak kaca po suto zakrapianej imprezie, a także nudności, bólu głowy i uczucia zmęczenia. Pojawia się dobry nastrój i gwałtowny przypływ energii oraz chęci do działania.

Poprawia się również psychika, zanikają stany depresyjne, a także uczucie nieustannego niepokoju, pojawiające się po długotrwałym spożywaniu alkoholu, a także uczucie niepokoju. Rezygnacja z alkoholu pozwala łatwiej radzić sobie z codziennym stresem i stanami napięcia, wynikającymi z wykonywania obowiązków związanych na przykład z praca zawodową.

Zdrowszy sen pojawiający się po odstawieniu trunków wpływa również na poprawę samopoczucia. Alkohol skraca fazę głębokiego snu, kiedy organizm regeneruje się najintensywniej, zaś wydłuża mniej spokojną fazę REM, co przekłada się na zmęczenie następnego dnia.

Jego unikanie poprawia jakość skóry, która staje się bardziej nawodniona i zregenerowana. Poza tym zawiera on dużo pustych kalorii i nie zapewnia organizmowi żadnych wartości odżywczych, dlatego po jego odstawieniu łatwiej utrzymać prawidłową wagę.

Czy można bawić się dobrze bez alkoholu?

Dobra zabawa bez alkoholu jest możliwa, a konsekwencją tego rodzaju imprezy jest dobre samopoczucie następnego dnia, nie tylko jeśli chodzi o kondycję fizyczną, ale również psychiczną. W jej trakcie można rozmawiać, tańczyć, bawić się. Wystarczy wykazać się kreatywnością.

Zorganizować imprezę tematyczną i przebrać się w z góry ustalony sposób, na przykład za ulubione postacie z książek, filmów czy piosenkarzy, przygotować zabawne konkursy, kalambury, quizy. Napojami mogą być bezalkoholowe drinki, gdyż większość trunków ma bezalkoholowe odpowiedniki. Zabawa na tego rodzaju imprezie daje gwarancję, że nie zrobi się i nie powie niczego głupiego, czego można później żałować, lub nie skompromituje się z powodu swojego zachowania przed rodziną lub znajomymi.

Regularne spożywanie alkoholu może prowadzić do uzależnienia. Jeśli nie potrafisz bawić się bez alkoholu, a wszystkie spotkania towarzyskie, w których bierzesz udział, są suto nim zakrapiane, szukasz towarzystwa osób spożywających różnego rodzaju trunki, to może jest to dobry moment, aby udać się na terapię do ośrodka leczenia uzależnień.

Jak bawić się bez alkoholu?

Na imprezie bezalkoholowej można podać do picia napoje, soki oraz drinki bezalkoholowe. W dobry nastrój wprawią uczestników imprezy smaczne przekąski, najlepiej wspólnie przygotowane, gdyż jest to najlepszy moment do rozmów. Doskonałym pomysłem na imprezę ze znajomymi jest pizza party. Przed spotkaniem należy przygotować ciasto na pizzę, sos pomidorowy, a także różne składniki do przygotowania potrawy.

Każdy z uczestników spotkania przygotowuje samodzielnie pizzę, wybierając ulubione składniki. Jedną z atrakcyjniejszych zabaw na imprezę towarzyską jest poszukiwanie skarbu. Zabawa polega na jego ukryciu oraz przygotowaniu instrukcji dla poszukiwaczy. Z kolei dobrą rozrywką dla par jest gra polegająca na wykonaniu makijażu na dowolnej części ciała, na przykład powiekach, ustach, twarzy.

Należy wcześniej przygotować karteczki z nazwami kosmetyków, których trzeba użyć do jego wykonania, a na kolejnych nazwy części ciała. Każdy z uczestników gry losuje karteczki i wykonuje na sobie makijaż. Trwa ona do momentu uzyskania pełnego makijażu przez wszystkich jej uczestników.

Innym sposobem zorganizowania czasu w trakcie imprezy jest wykorzystanie gier planszowych. Przyjaciele docenią także wspólne karaoke, które pozwoli pokazać uczestnikom spotkania towarzyskiego swoje umiejętności wokalne.

wrocław terapia

Leczenie uzależnień we Wrocławiu

Wielu uzależnionych nie szuka pomocy, ponieważ nie zdają sobie sprawy ze swojej choroby. Często są przekonani, że dzięki alkoholowi mogą poczuć się dobrze. Przed podjęciem terapii powstrzymuje ich również obawa przed odrzuceniem otoczenia.

Ze względu na tragiczne skutki uzależnienia od alkoholu warto przełamać obawy i skorzystać z pomocy profesjonalnych terapeutów, zajmujących się leczeniem alkoholizmu. Ośrodki leczenia uzależnień we Wrocławiu oferują detoks, fachowe leczenie i wsparcie, dlatego wczesne skorzystanie z pomocy zwiększa szansę na wyjście z nałogu.