Bajki samograjki – dzieci w jakim wieku powinny ich słuchać?

Bajki samograjki to doskonały sposób na rozwój dzieci. Maluchy uwielbiają dobrze zaprezentowane opowieści, które są ciekawe i interesujące. Dodatkowym plusem jest dobra modulacja głosu, która sprawia, że słuchowiska po prostu lepiej się słucha! Każdy rodzic chce, aby jego pociecha jak najlepiej sobie w życiu radziła i by jak najlepiej się rozwijała! A dzieci robią to naprawdę dobrze i szybko! Co prawda, rozwój jest tym, co następuje przypadkiem, podczas dobrej zabawy, jednak jego występowanie jest nieuniknione.

Im lepiej się dziecko bawi, tym więcej się uczy! Oczywiście zabawy mogą być różne, jednak bajki samograjki wpływają na wiele rzeczy, które przyspieszają naukę wielu umiejętności. Czasami dobrze jest posłuchać opowieści, a nie obejrzeć film czy animację. Czasami lepiej jest czegoś posłuchać, niż po raz kolejny wejść na komputer i przeglądać Internet! Ważne jest to, by rozwój dziecka był zrównoważony i pochodził z różnych źródeł. Wtedy jest bardziej ogólny. A w jakim wieku dzieci powinny słuchać bajek audio?

Kiedy najlepiej słuchać bajek samograjek?

Najlepszy czas na słuchanie bajek samograjek u dzieci następuje wtedy gdy są one pomiędzy pierwszym a dwunastym rokiem życia. Nie zmienia to jednak faktu, że starsze dzieci i osoby dorosłe też mogą takich bajek słuchać i w pewien sposób dzięki temu się rozwijać. Jednak mimo wszystko najszybszy i najbardziej spektakularny rozwój następuje wtedy gdy dziecko ma od jednego do dwunastego roku życia. A jakie są zalety słuchania bajek samograjek przez dzieci? Prawda jest taka, że zalet jest naprawdę bardzo dużo!

Przede wszystkim, zaletą która wynika ze słuchania bajek samograjek jest rozwój wyobraźni dziecka. Nie mają one wszystkiego podstawionego na tacy, jak w przypadku bajek animowanych puszczanych w telewizji, muszą wyobrazić sobie to, jak wyglądają bohaterowie, jak się do siebie odnoszą i jak wygląda miejsce w którym dzieje się akcja. Bajki samograjki działają jednak na nieco innych zasadach od książek czytanych, przede wszystkim dzieci mają do dyspozycji głos lektora i to w jaki sposób on tym głosem moduluje. Dzieci są w stanie za pomocą tego co słyszą, wywnioskować naprawdę wiele rzeczy!

Kolejną zaletą słuchania bajek samograjek jest polepszenie się koncentracji u dziecka. W dzisiejszych czasach koncentracja jest bardzo ważną umiejętnością, która niestety czasami u ludzi zanika. Mamy dostęp do tak wielkiej ilości informacji, że nas to przytłacza i nigdzie nie jesteśmy w stanie skupić swojej uwagi na dłużej niż pięć do dziesięciu minut. Aby zapobiegać takiemu stanowi rzeczy u dzieci, warto puszczać im bajki samograjki. Ciekawa opowieść je zaciekawi, jednak nie będą musiały one obserwować kolorowych efektów wizualnych, które mogą je rozpraszać.

Czy warto dawać swoim dzieciom bajki samograjki?

Jak najbardziej warto więc dawać swoim dzieciom bajki samograjki. Nie dość, że dzięki nim dziecko w przyjemny sposób spędzi swój czas, to jeszcze ma to wiele innych zalet. W ten sposób możliwe jest stymulowanie mowy u mniejszych pociech i kształtowanie ich wrażliwości emocjonalnej. Obie te cechy są niezwykle istotnie z perspektywy dalszego życia i obcowania w społeczeństwie. Dlatego też im szybciej zacznie się puszczać maluchom audio bajki tym lepiej, a górna granica słuchania w zasadzie nie istnieje!