Co zrobić z rzeczami zmarłego?

Sprzątanie po zmarłym

Porządkowanie rzeczy po zmarłej osobie jest stosunkowo niełatwym zadaniem ze względu na emocje, jakie towarzyszą tej czynności. Gdy już jednak przyjdzie odpowiednia pora, warto zadbać o to, by przynajmniej część rzeczy mogła jeszcze przydać się innym. Gdzie można oddawać rzeczy pozostałe po bliskiej osobie?

Rzeczy po osobie zmarłej – selekcja

Rzeczy po osobie zmarłej warto podzielić na cztery kategorie: do wyrzucenia, do oddania, na sprzedaż i na pamiątkę.

  • W pierwszej grupie powinny znaleźć się wszystkie przedmioty, które z różnych powodów nie nadają się dalszego użytku, np. bielizna osobista z przyczyn higienicznych.
  • Druga grupa to wszystkie te rzeczy, które są w dobrym stanie, lecz nie ma zbyt dużych szans na to, by ktoś chciał za nie zapłacić. Dotyczy to najczęściej staromodnych ubrań lub książek.
  • Trzecia kategoria powinna obejmować przedmioty najbardziej wartościowe, których nie chcemy zatrzymywać. Mogą to być np. nowe, nienoszone ubrania, wartościowe książki, biżuteria itp.
  • Czwarta kategoria to przedmioty, które z różnych powodów mogą nam się szczególnie podobać lub budzić konkretne wspomnienia. Najczęściej zatrzymywane są albumy ze zdjęciami i biżuteria.

Gdzie można oddawać rzeczy po osobach zmarłych?

  • Jednym z rozwiązań jest oddanie ich do lumpeksu, przy czym dla niektórych nie będzie to szansą na pozbycie się wszystkich ubrań – odzież jest często przyjmowana za symboliczne grosze, a do tego istnieje ryzyko, że część zostanie zwyczajnie odrzucona.
  • Można próbować sprzedaży na portalach, w mediach społecznościowych, dzięki czemu istnieje szansa na uzyskanie nieco większych pieniędzy, które są szczególnie potrzebne po utracie osoby bliskiej.
  • Najszybszym sposobem jest przekazanie przedmiotów na cele charytatywne. Nierzadko w wielu miastach organizowane są zbiórki – wystarczy wówczas jedynie wystawić zgromadzone przedmioty przed dom, by zostały one zabrane.
  • Zdarza się, że szczególnie interesującymi przedmiotami mogą zainteresować się kolekcjonerzy lub antykwariaty, warto zatem sprawdzić również i to rozwiązanie.
  • Inną opcją jest przekazywanie rzeczy do domów opieki, gdzie z pewnością przydadzą się one potrzebującym pensjonariuszom.

Sprzątanie po zmarłym

Jak widać, przedmioty pozostałe po zmarłej osobie nie muszą koniecznie powiększać góry odpadów na wysypiskach – mogą jeszcze z powodzeniem przydać się innym, zwłaszcza tym, których nie stać na zakup nowych rzeczy.

Pamiętajmy o tym, by wszystkie przedmioty przed oddaniem dokładnie sprawdzić – czy np. w kieszeni nie znajduje się coś ważnego i czy nie oddajemy przedmiotów zniszczonych. A co robić z tymi, które do oddania się już nie nadają?

Sprzątanie rzeczy po zmarłych – jak dokonać utylizacji?

Zdarza się, że część dobytku osoby zmarłej nie jest odpowiednia do dalszego korzystania. Może tak być z różnych powodów: higienicznych, biologicznych czy też z uwagi na zbyt duże zniszczenie. W takiej sytuacji, zwłaszcza gdy mowa o odpadach wielkogabarytowych, pozostaje kontakt z firmą świadczącą usługi wywozu i utylizacji odpadów.

Jedną z takich firm jest Vector, zajmująca się m.in. właśnie sprzątaniem rzeczy po zmarłym. Dokładnie porządkujemy wyznaczoną przestrzeń, ze szczególnym naciskiem na dezynfekcję miejsc skażonych, tak aby nie stwarzały one zagrożenia dla pozostałych mieszkańców.

Sprzątanie po zmarłym

Porządkowanie rzeczy po zmarłym to czynność trudna, lecz konieczna – nie tylko po to, by zrobić miejsce, lecz także powoli wrócić do normalnego funkcjonowania. Warto jednak pamiętać o tym, by rzeczy pozbywać się mądrze. Aby tak było, szukajmy zaufanych zbiórek, miejsc skupu, a także firm, które nie tylko w odpowiedzialny sposób zutylizują powstałe odpady, lecz także udzielą profesjonalnej pomocy w dezynfekcji domu, jeśli będzie zachodziła taka potrzeba.