Czy róża pnąca na balkonie jest dobrym pomysłem?

pachnąca róża pnąca na balkon

Czy zastanawiało Cię kiedyś, jak to jest utonąć w różach? Pomijając kolce, mogłoby to być całkiem przyjemne doświadczenie. Ich niezwykle uroczy wygląd i pobudzający zmysły zapach to główne powody, dla których są one tak chętnie uprawiane. Powstaje jednak pytanie, czy możliwe jest uprawianie róży pnącej na balkonie? Dlaczego warto zafundować sobie balkon pełen róż?

Balkon pełen pnących pachnących róż – dlaczego warto?

  • Pięknie kwitnące przez długi czas róże będą niezwykle klimatyczną ozdobą Twojego balkonu i doskonale wpiszą się w jego charakter: pomogą Ci stworzyć miejsce, w którym się zrelaksujesz i naładujesz baterie przed kolejnymi zadaniami. 
  • Róża pnąca na balkonie to nie tylko efektowna dekoracja, lecz też sposób na zapewnienie sobie większej prywatności. Jeśli mieszkasz w dosyć ciekawskim otoczeniu, a bariera, którą sobie postawisz, ma być skuteczna, warto rozważyć właśnie naturalną ściankę z róży pnącej.
  • Istnieje wiele rodzajów róż, które możesz dowolnie dopasować do usytuowania swojego balkonu, panujących na nim warunków i własnych upodobań. W renomowanych sklepach ogrodniczych stacjonarnych i internetowych, takich jak e-clematis.pl znajdziesz mnóstwo informacji o tym, jak pielęgnować wybraną odmianę, dzięki czemu skutecznie zadbasz o wybraną przez siebie roślinę. 

pachnąca róża pnąca do ogrodu i na balkon

  • Możesz poczytać także o tym, który gatunek róż wykorzystuje się najchętniej do produkcji kosmetyków i zafundować sobie darmowe, domowe SPA. Zbieraj opadłe płatki kwiatów, ususz je lub wrzuć jeszcze świeże do wanny – uprzyjemnisz sobie kąpiel, a do tego dostarczysz swojej skórze cennych składników odżywczych, pozbawionych chemii.

Róża pnąca na balkonie – wybór idealny

Nie rozrośnie się ona co prawda tak samo jak w glebie, lecz nadal efekt będzie zachwycający. Liczne gatunki róż, takie jak m.in. Rosarium Uetersen, Paul Noel lub New Dawn to odmiany kwitnące bardzo długo, a do tego powtarzające kwitnienie. Inne odmiany, takie jak Leverkusen lub Super Dorothy będą całkiem dobrym wyborem dla początkujących, ze względu na łatwość w uprawie. 

Jak uprawiać różę pnącą?

Szczegółowe zalecenia zależą co prawda od odmiany, jest jednak kilka ogólnych porad, od których można zacząć. Na ogół potrzebna jest duża donica, by zapewnić odpowiednią ilość miejsca korzeniom, lecz częstą praktyką jest stosowanie długich i wąskich donic, by zapewnić roślinie lepsze ukorzenienie i szybszy wzrost. 

róże pnące na balkonie

Konieczne jest zastosowanie odpowiedniej ziemi, dostarczającej różom składników odżywczych. Zalecany odczyn pH to 6 do 6,5, do tego powinna ona być umiarkowanie wilgotna, żyzna i przepuszczalna. 

Kłopotliwe ze względu na rozmiary rośliny może być jej okrywanie na zimę, lecz jest to czynność niezbędna, jako że róże należą do roślin wyjątkowo delikatnych. Zaleca się niekiedy również usypanie 30 cm kopczyków ziemi dookoła korzenia, by go zabezpieczyć przed zimnem. 

Róża pnąca – mini ogród w Twoim mieszkaniu

Nie wszyscy mieszkamy w domach jednorodzinnych z miejscem na ogródek. Wówczas alternatywą staje się założenie małego ogrodu na własnym balkonie, który będzie nie tylko cieszył oczy, lecz też zapewniał Ci znacznie większą prywatność. Nie masz jeszcze pomysłu na balkon? Wypróbuj różę pnącą!