Góry z dzieckiem są super! Tak, to prawda. Oswajanie dzieci z naturą i górskim klimatem może przynieść pozytywne korzyści w przyszłości.
Góry uczą samodzielności i wytrwałości. A nawet maluch przytulony do ciała rodziców skorzysta z takiej wycieczki, bo nacieszy się piękną okolicą i pooddycha czystym powietrzem.
Wyjście w góry uczy walczenia ze swoimi słabościami, co może być przydatne dla dzieci. Takie wycieczki są bardzo rozwijające, bo poznaje się nowe otoczenie i przyrodę. Uprzejmość na szlaku i mówienie mijającym turystom „cześć” czy „dzień dobry” to dobry sposób na budowanie międzyludzkich relacji.
Wyjazd w góry to też jeden ze sposobów na aktywne spędzenie czasu całą rodziną. Można wtedy zacieśnić rodzinne więzy.
Jaki nocleg będzie najlepszy na wyjazd z dzieckiem?
Wybór miejsca noclegowego w dużej mierze zależy od stylu życia rodziny i charakteru dziecka. Jedna rodzina może marzyć o spaniu w namiocie, a inną na myśl o campingu przejdą dreszcze, bo w grę będzie wchodzić tylko nocowanie w hotelu. Warto zapoznać się z ofertą pokoi dla rodzin z dziećmi w Karpaczu, gdzie każdy może znaleźć wariant pasujący do jego wymogów.
W zależności od tych preferencji należy zwrócić uwagę na panujące w konkretnym miejscu warunki, o dostęp do łazienki, WiFi, wyżywienie. Jeżeli wybiera się miejsce bez wyżywienia, to dobrze, aby mieć dostęp do kuchni bądź mieszkać w pobliżu restauracji. Góry potrafią zmęczyć i wygłodzić, więc po zejściu ze szlaku nie można tracić czasu.
Dodatkowym atutem miejsca noclegowego będzie na pewno plac zabaw, na którym maluchy będą mogły się pobawić.
Co trzeba spakować na górską wyprawę?
Wyjście w góry wymaga organizacji i umiejętności planowania. Rodzice muszą zadbać nie tylko o swoje bezpieczeństwo i swoje potrzeby, ale też o dobro swoich pociech. Dobrze jeszcze przed spakowaniem się przemyśleć, co będzie potrzebne, i sporządzić listę, aby na pewno o niczym nie zapomnieć.
Odpowiednie ciuchy
Najlepiej zacząć od skompletowania ubrań. Wygodne spodnie i przewiewna koszulka na krótki rękaw to klasyczny górski strój. Do plecaka należy spakować bluzę albo polar, aby w zimniejszych momentach móc się ogrzać. Na szlaku obowiązkowe jest też posiadanie kurtki przeciwdeszczowej albo chociaż foliowych płaszczy.
Wiadomo, że niektórzy są odważni i potrafią wspiąć się nawet na Giewont w balerinkach lub sandałkach, ale zapewniamy, że zabudowany but z grubą podeszwą to najlepszy wybór. Do tych butów przydadzą się też wygodne skarpetki za kostkę. Cały ubiór dziecka (i rodzica) powinna dopełnić czapka z daszkiem.
Niezbędne kosmetyki
Krem z filtrem UV to konieczność. Na twarz najlepiej wybrać SPF50, na ciało można wybrać niższą ochronę. W górach bardzo łatwo zapomnieć o tym, że słońce może poparzyć. Dobra rada – nie zapominajcie o posmarowaniu małżowiny usznej!
Wybierając się na wycieczkę z dziećmi mokre chusteczki i żel antybakteryjny to niezbędne akcesoria – również w górach.
Prowiant
Burczący brzuch może przysporzyć wiele kłopotów i zepsuć świetną wycieczkę, dlatego dobrze mieć ze sobą jakieś przekąski. Najlepiej sprawdzą się klasyczne kanapki, ale dla maluchów można wziąć dodatkowo owoce musy w tubkach. Dobrze mieć przy sobie coś słodkiego, aby w słabszych chwilach, kiedy ze zmęczenia obniży się poziom cukru we krwi, można było dodać sobie lub dziecku energii.
I nie można zapomnieć o wodzie! Należy dobrze przemyśleć, ile wody będzie potrzebne, tak, aby się nie odwodnić, ale też nie przedźwigać (choć lepiej mieć za dużo niż za mało). Nie wszystkie szlaki prowadzą przez schroniska, a woda w potokach nie zawsze jest taka czysta, jak mogłoby się zdawać.
Sprzęt
Decydując się na zabranie w góry dziecka, które jeszcze nie chodzi, trzeba wybrać sposób, w jaki będzie noszone. W niektórych górach część szlaków jest dostosowana do wózków, ale to raczej rzadkość. Większość rodziców stawia na nosidła lub chusty. Nosidła są wygodne dla rodziców, ale trzeba dobrać je odpowiednio pod dziecko, aby nie zaszkodzić maluchowi. W razie wątpliwości warto poradzić się specjalistów w sklepie, a nawet fizjoterapeuty.