Ekologiczne środki czystości w twoim domu

środki czystości

Pranie, sprzątanie, mycie naczyń, a nawet kąpiel – wszystkie te czynności wiążą się ze spłukiwaniem nieczystości do ścieków.

Procesowi temu towarzyszy również woda oraz duże porcje detergentów, które mają negatywny wpływ na środowisko naturalne, a także nasze zdrowie. Alternatywę stanowią ekologiczne środki czystości.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie środków czyszczących? 

Piorąc i sprzątając, jesteśmy w stanie z powodzeniem dbać zarówno o środowisko naturalne, jak i zdrowie swoje i najbliższych. Krok w tym kierunku stanowi zamiana dotychczas stosowanych detergentów chemicznych na ekologiczne środki czystości. By ograniczyć negatywny wpływ produktów myjących na nas i otaczający nas świat, przy zakupie musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na skład produktu.

Powinien on zawierać składniki pochodzenia naturalnego dostarczane przez wyselekcjonowanych producentów i hodowców posiadających certyfikaty zapewniające o najwyższej jakości i bezpieczeństwie. Ponadto należy zwrócić uwagę również na to, czy opakowanie środka czyszczącego jest biodegradowalne lub podlegające recyklingowi.

Jakie są zalety naturalnych środków czystości?

Naturalne środki czyszczące doskonale sprawdzają się przy sprzątaniu, praniu czy myciu naczyń i z powodzeniem mogą zastępować środki chemiczne. Powstają w procesie bezpiecznej produkcji, a w ich skład wchodzą substancje pochodzenia naturalnego, dzięki czemu ulegają biodegradacji. Jedynymi mogącymi znajdować się w produktach substancjami syntetycznymi są stabilizatory i konserwatory niezbędne w procesie wytwórczym, stanowią one jednak niewielki procent składu.

Stosowanie naturalnych środków czyszczących sprawia, że nie wystawiamy się na szkodliwe działanie detergentów poprzez wdychanie ich zapachów oraz kontakt ze skórą. Istotną zaletą jest również fakt, że produkty te minimalizują prawdopodobieństwo powstawania reakcji alergicznych.

Nie tylko środki czyszczące 

Otaczająca nas na co dzień chemia nie ogranicza się jednak tylko do środków czyszczących. Sporą część syntetycznych produktów w naszym życiu stanowią różnego rodzaju kosmetyki. Są to zarówno żele pod prysznic, mydła, kremy i balsamy do ciała, jak i szampony, różnego rodzaju odżywki czy też kosmetyki do makijażu. Choć kosmetyki te mają służyć poprawie urody oraz kondycji skóry, włosów i paznokci, przez działanie zawartych w składzie związków chemicznych mogą mieć negatywny wpływ na środowisko oraz organizm człowieka, szczególnie w wypadku regularnego stosowania.

naturalne kosmetyki

Na co zwrócić uwagę przy kupnie kosmetyków?

Zmianę na lepsze z punktu widzenia zdrowia własnego, jak i zdrowia planety, można rozpocząć od decyzji o korzystaniu z kosmetyków naturalnych. Chcąc mieć pewność, że kupowane przez nas produkty pielęgnacyjne są ekologiczne, musimy zwrócić baczną uwagę na ich skład. Powinien być on prosty, przejrzysty i umożliwiający szybkie zapoznanie się ze składnikami wykorzystanymi w procesie produkcji.

W składzie ekologicznych kosmetyków powinny znajdować się składniki pochodzenia naturalnego – głównie wyciągi roślinne oraz występujące w przyrodzie minerały. Istotne jest również zwrócenie uwagi na to, by kosmetyk nie był testowany na zwierzętach oraz by jego opakowanie ulegało procesowi biodegradacji bądź recyklingu. Naturalne kosmetyki wysokiej jakości zastępują produkty syntetyczne, niejednokrotnie stanowiąc bardziej skuteczny zamiennik.

Zalety naturalnych kosmetyków

Podstawową zaletą naturalnych kosmetyków jest ich prosty skład, w którym znajduje się znacznie mniej składników chemicznych w porównaniu do kosmetyków tradycyjnych. Produkty wytwarzane z substancji pochodzenia naturalnego są znacznie lepiej odbierane przez skórę, a na dodatek są biodegradowalne i nie stanowią obciążenia dla środowiska.

Ekologiczne kosmetyki bazujące na wyciągach z roślin i składnikach mineralnych posiadają właściwości oczyszczające i tonizujące. Dodatkowo doskonale nawilżają i łagodzą stany zapalne. Nie powodują podrażnień i obniżają ryzyko zachodzenia reakcji alergicznych. W procesie produkcji naturalne kosmetyk nie podlegają testom na zwierzętach, przez co mogą być stosowane przez wegan.

Ekologiczne środki czystości oraz ekologiczne kosmetyki są coraz łatwiej dostępne dla osób ceniących sobie życie w zgodzie z naturą. GREENmall, specjalistyczny sklep ekologiczny z chemią prowadzący sprzedaż naturalnych produktów higienicznych i kosmetycznych, posiada w swojej ofercie zarówno środki piorące i myjące służące utrzymaniu czystości w domu, jak i szeroki wybór kosmetyków do makijażu i pielęgnacji. Naturalne, ekologiczne środki czystości i kosmetyki są w zasięgu jednego kliknięcia!