Gluten to wielkie oszustwo?

Dieta bezglutenowa stała się w ostatnim czasie niezwykle popularna. Okazuje się, że wiele osób przeszło na ten styl żywienia, mimo iż nie było ku temu powodów. Oczywiście, jak podkreślają dietetycy, taka dieta jest zawsze dobrym rozwiązaniem, ponieważ głównie rezygnujemy z pszennego pieczywa i innych kalorycznych produktów w naszym codziennym menu. W związku z tym wiele osób uważa, że to właśnie diecie bezglutenowej zawdzięcza utratę wagi. Dzisiaj mamy wiele ciekawych możliwości odchudzania się, a dieta tego rodzaju rzeczywiście takie efekty przynosi. Można jednak wykorzystać także inne metody, niekoniecznie od razu pozbawiać się także wartościowych składników, jakie w zbożu się znajdują.

Medyczne przeciwskazania do jedzenia glutenu

Większość osób uważa, że ma nietolerancję glutenu, dlatego decyduje się na nową dietę. Warto zauważyć, że na rynku pojawiło się całe mnóstwo różnych produktów dedykowanych właśnie osobom z tą nietolerancją. Można tutaj kupić niemal wszystko, od składników na dania obiadowe, po przekąski, a nawet pyszne słodycze bez glutenu. Problem jednak w tym, że takie produkty charakteryzują się niezwykle wysoką ceną, więc trzeba na to wydać majątek. Należy jednak zauważyć, że często z glutenu rezygnujemy błędnie, tylko dlatego, że mamy do czynienia z taką modą, więc koniecznie trzeba wziąć to pod uwagę w takiej sytuacji.

Nie jest łatwo wykryć nietolerancję pokarmową, gdyż nie objawia się ona od razu po spożyciu danego składnika, jakiego nie tolerujemy, więc rzeczywiście należy mieć to na uwadze. Wydaje się zatem, że obecnie jest to jedynie moda. W ostatnim czasie okazało się też, że naukowiec, który poinformował świat o takiej nietolerancji, odwołał swoje tezy. W związku z tym wróciliśmy do punktu wyjścia i okazuje się, że nietolerancja glutenu związana jest wyłącznie z chorobą o nazwie celiakia. W innych przypadkach nie ma dowodów na to, że taka nietolerancja w ogóle może istnieć. Okazuje się zatem, że wiele osób po prostu nabrało się na modną dietę i wmówiono sobie takie, a nie inne dolegliwości.