Jak odświeżyć wygląd własnego ogrodu?

pielęgnacja ogrodu Warszawa

Odświeżenie ogrodu wymaga podjęcia zaplanowanych działań, dzięki którym stworzymy przestrzeń, spełniającą nasze oczekiwania i marzenia. Warto przed podjęciem jakichkolwiek działań sporządzić rysunek z poszczególnymi elementami ogrodu również roślinami, aby jego założenie i pielęgnacja nie przerastały naszych możliwości w zakresie wiedzy, umiejętności i czasu, jaki możemy poświęcić pracom renowacyjnym. Po stworzeniu podstawowego szkicu uwzględniającego stare nasadzenia dodajemy elementy wypełniające przestrzeń zieloną, aż do uzyskania zadowalającego efektu. 

Jakie są sposoby na poprawę wyglądu ogrodu?

Pod względem aranżacji przestrzeni ogród stanowi część budynku mieszkalnego i innych zabudowań znajdujących się na działce. Materiały zastosowane do tworzenia ścieżek i małej architektury, a także mebli ogrodowych powinny współgrać z materiałami użytymi do budowy domu, przynajmniej kolorystycznie. Jeśli jest inaczej i w ogrodzie panuje chaos również w doborze roślin, to wymaga on gruntownej przemiany.

Ważne, aby zapanowały w nim porządek i harmonia, a we właściwym miejscu posadzone i odpowiednio skomponowane rośliny odwdzięczą się pięknym wyglądem. Istotną sprawą jest zachowanie jak największej ilości roślin ze starego ogrodu. Czasami będą wymagały one przesadzenia, co wiąże się z ryzykiem takim, że się nie przyjmą, ale przy zachowaniu odpowiednich zasad jest duża szansa, że będą one cieszyć nasze oczy przez długi czas.

usługi ogrodowe Warszawa

Sadzenie roślin w sposób chaotyczny może nieść ze sobą takie konsekwencje, że po kilku latach ogród będzie przypominał dżunglę roślin rywalizujących ze sobą o dostęp do światła słonecznego, w której już żadne nowe nasadzenia nie będą miały możliwości cieszenia swoim pięknem naszych oczu. Rozsądny i zgodny z zasadami plan, uwzględniający ciągi komunikacyjne w postaci ścieżek i podjazdów oraz dobór właściwych stanowisk dla roślin pozwoli stworzyć harmonijną przestrzeń.

Etapy odnawiania ogrodu

Po stworzeniu planu pora na część realizacyjną, polegającą na przesadzeniu starych roślin w nowe miejsce, wykonaniu nowych nawierzchni i ścieżek oraz podjazdów, które kolorystycznie będą współgrały ze stylem budynku. Następną czynnością będzie wykonanie obrzeży trawnika, z materiałów podkreślających soczystą zieleń tego obszaru. Będą one niezwykle dekoracyjnym sposobem jego oddzielenia od na przykład kwiatowych rabat.

Kolejną czynnością będzie urządzenie kącika rekreacyjnego z zestawem mebli ogrodowych. Tu warto uwzględnić donice z dekoracyjnymi kwiatami, w otoczeniu których z przyjemnością znajdziemy chwilę wytchnienia. W każdym ogrodzie powinna się znaleźć, obok części reprezentacyjnej na froncie działki i rekreacyjnej najlepiej przy tarasie, również ta gospodarcza z altanką na narzędzia.

Warto także zaplanować małą architekturę w postaci pergoli otulonej dekoracyjnym pnączem, drewnianych kratownic, donic z kwiatami oraz huśtawki i piaskownicy dla dzieci. Najważniejsze, żeby nowy ogród od wiosny do późnej jesieni cieszył oczy mnóstwem barw kwitnących roślin, a zimą zachwycał zimozielonymi krzewami i iglakami. 

mała architektura Warszawa

Dlaczego warto odnowienie ogrodu powierzyć firmie ogrodniczej?

Profesjonaliści potrafią pięknie zaaranżować ogród ze względu na swoją wiedzę o świecie roślin i doświadczenie. Pracownicy firmy ogrodniczej to pasjonaci łączący miłość do świata roślin z wiedzą i doświadczeniem zdobytym również na arenie międzynarodowej. Ich usługi z tego względu wykraczają daleko poza standard. Oferta firmy ogrodniczej obejmuje:

  • projektowanie ogrodów,
  • aranżacje balkonów i tarasów,
  • budowę tarasów drewnianych oraz kompozytowych,
  • tworzenie aranżacji roślinnych na balkonach, tarasach i patio,
  • zakładanie ogrodów,
  • pielęgnację ogrodów,
  • projektowanie oraz montaż systemów nawadniania ogrodów,
  • tworzenie ogrodów i kompozycji wertykalnych,
  • rewaloryzacje i modernizacje ogrodów, które zostały zaniedbane i wymagają odświeżenia,
  • projektowanie i montaż elementów małej architektury ogrodowej, która dopełni aranżację przestrzeni zielonej otaczającej dom lub inny obiekt.

Firma ogrodnicza oferuje swoje usługi nie tylko klientom indywidualnym, ale również biznesowym. Jej pracownicy w renowację ogrodów wkładają serce i pasję w celu zadowolenia klienta i stworzenia przestrzeni zgodnie z jego potrzebami i wyobrażeniami. Łączą poza tym najlepsze tradycje z innowacyjnymi technologiami, tworząc ogrody wertykalne, modułowe i inne zgodnie z najnowszymi trendami aranżacyjnymi, a nowoczesny sprzęt pozwala im realizować nawet najbardziej wymagające usługi. Ponadto doświadczenie pozwala dobrać firmie ogrodniczej małą architekturę w Warszawie, która pozwoli dobrać odpowiednie meble ogrodowe pasujące do wystroju ogrodu.