Jak wybrać odpowiedni model aparatu do mierzenia ciśnienia?

ciśnieniomierz

Aparat do mierzenia ciśnienia to urządzenie używane nie tylko w gabinetach lekarskich i szpitalach, lecz również w domu, bo dobrze jest kontrolować swoje zdrowie regularnie. Samo kupienie takiego aparatu nie zawsze jest jednak szybkie i łatwe, ponieważ okazuje się, że na rynku jest bardzo duży wybór tych urządzeń i przed zakupem warto zapoznać się z różnicami pomiędzy nimi, aby wybrać taki, który jest dla Ciebie idealny. W tym artykule przeczytasz o tym, na co zwracać uwagę przy wyborze aparatu do mierzenia ciśnienia.

Funkcja ciśnieniomierza

Na początku warto przypomnieć, do czego dokładnie służy ciśnieniomierz. Jest to urządzenie mające za zadanie wyczuć czy ciśnienie krwi w danym organizmie jest na poprawnym poziomie, czy nie oraz jaki jest puls – czy serce bije w dobrym rytmie, czy też pojawia się arytmia. Badanie takie można wykonać samemu bądź z pomocą osoby bliskiej czy pracownika przychodni. Jest to badanie szybkie, bezbolesne i aktualnie dość dokładne, dzięki zaawansowanej technologii. Wszystko jednak zależy od aparatu. A więc na co zwrócić uwagę przy wyborze ciśnieniomierza?

Rozpoczynając poszukiwania warto najpierw zastanowić się, czy potrzebujesz aparat nadgarstkowy, czy naramienny. Ciśnieniomierze nadgarstkowe są bardzo wygodne w użyciu, wystarczy założyć opaskę na nadgarstku i czekać, aż urządzenie poda wykrytą wartość. Jednocześnie są to aparaty najmniej dokładne, w porównaniu z innymi typami tych urządzeń. Ciśnieniomierze tego typu polecane są osobom, które nie chorują przewlekle na choroby serca i które chcą rutynowo i wygodnie zmierzyć sobie ciśnienie. Używając tego typu ciśnieniomierza, warto dokładnie przestrzegać wszelkich zaleceń podanych w instrukcji, aby wynik pomiaru był jak najdokładniejszy.

Aparat naramienny, z kolei, służy do pomiaru ciśnienia w części ramienia znajdującej się nad łokciem i to właśnie na przedramieniu zakładana jest opaska. Jest to urządzenie znacznie dokładniejsze, niż aparat nadgarstkowy, szczególnie u osób, które zmagają się z częstymi skokami ciśnienia.

Jak wybrać ciśnieniomierz?

aparat do mierzenia ciśnieniaJeśli nie wiesz dokładnie, czy wybrać ciśnieniomierz nadgarstkowy, czy naramienny, warto skonsultować to z lekarzem, który powie które urządzenie będzie dla Ciebie odpowiednie. Kiedy ustalisz już, czy kupujesz urządzenie zakładane na ramię, czy na nadgarstek, możesz skupić uwagę także na innych detalach. Obecnie ciśnieniomierze używane w domach są najczęściej urządzeniami elektronicznymi, czyli takimi, które pracują same. Są one przeciwieństwem aparatów używanych przez niektóre placówki zdrowia, w których pomiar ciśnienia odbywa się także z użyciem małej gruszki do rękawa oraz słuchawek lekarskich.

To od Ciebie zależy, czy urządzenie powinno być całkowicie automatyczne, czy tylko częściowo, jednak w pełni automatyczne aparaty są najwygodniejsze w obsłudze. Co jeszcze oferują ciśnieniomierze dostępne na rynku? Wybierając swój aparat, warto zwrócić uwagę na ilość zapisywanych przez urządzenie wyników pomiarów. Mierząc ciśnienie, aparat zapisze Twoje wyniki i będziesz w stanie je sprawdzić po jakimś czasie, na przykład przygotowując się na wizytę u lekarza. Niektóre aparaty zapisują jednak więcej, a inne mniej wyników, dlatego pamiętaj, aby zwrócić na to uwagę.

Dobry aparat posiada również funkcję sprawdzania prawidłowego pulsu, dzięki czemu potrafi on sygnalizować arytmię. Jest to bardzo istotna funkcja, wskazująca użytkownikowi, że jego puls uległ znacznemu pogorszeniu. Wówczas wiesz, że warto zgłosić się do lekarza i szybko zapobiec ewentualnym dolegliwościom.

Ciśnieniomierz to urządzenie pokazujące pewne dane, dlatego ważne jest też to, aby pokazywał te dane w przejrzysty, dokładny sposób. Kupując ciśnieniomierz, warto upewnić się, że jego ekran jest przyjazny – że cyfry i wszelkie oznaczenia są na tyle duże, aby nie budziły wątpliwości w swoje znaczenie. Wyraźny ekran i duże znaki są również ważne dla osób, które mają problemy ze wzrokiem – im większa czcionka, tym łatwiej jest odczytać swój wynik. Dla wielu osób duże znaczenie ma również rozmiar urządzenia do pomiaru ciśnienia. Jeśli dana osoba mierzy swoje ciśnienie krwi regularnie i zabiera aparat także w podróż czy choćby na odwiedziny u najbliższych, ważne dla niej będzie to, aby urządzenie nie było ciężkie i zbyt duże. Dobrze dopasowany aparat do Twoich potrzeb będzie cenionym strażnikiem Twojego zdrowia.