Jak zacząć przygodę z kaligrafią

Kaligrafia, czyli sztuka pięknego pisania to zajęcie wymagające cierpliwości, staranności i wysokiego poczucia estetyki, ale dające też mnóstwo satysfakcji, radości z osiągniętych rezultatów. W dobie Internetu, SMS-ów i słowa drukowanego, umiejętność odręcznego pisania zdaje się powoli zanikać, czyniąc pismo kaligraficzne jeszcze cenniejszym i pożądanym. Właściwie jak w każdej sztuce istnieje tu cały szereg stylów i technik pracy – od gotyku i italiki aż po nowoczesne „modern calligraphy”, każdy ma szansę znaleźć tu dla siebie coś atrakcyjnego i wartego uwagi. Jak jednak rozpocząć przygodę z kaligrafią, która choć z pozoru łatwa w rzeczywistości stanowi naprawdę ciekawe wyzwanie? Jak wybrać odpowiednie dla początkującego kaligrafa produkty i rozwijać ich wykorzystanie w miarę rozwijania własnych umiejętności?

Sztuka pięknego pisania dla początkujących

Zanim zaczniemy wybierać swoje pierwsze pióro, stalówkę, tusz czy zeszyt ćwiczeń, warto przypomnieć sobie kilka ważnych reguł i zasad kierujących kaligrafią. Jako sztuka jest ona przecież niezwykle uporządkowana i choć daje wiele swobody, na początek naprawdę konieczne jest poznanie podstaw. Kaligrafia wymaga cierpliwości, ciągłej pracy i przede wszystkim silnej chęci nauki – stworzenie nawet najprostszych liter i słów nie przychodzi tu łatwo, a zapamiętanie ich i wykonywanie bez pomocy szablonów może potrwać nawet kilka miesięcy. Kaligrafię warto potraktować więc jak dobrą zabawę, ale też jako naukę zupełnie nowej umiejętności, która może wydawać się obca, ale po czasie przynosi wiele satysfakcji.

Produkty, które przydadzą się na początku przygody z kaligrafią

Pióro, tusz i papier – tylko tyle i aż tyle potrzeba, by rozpocząć przygodę z pięknym pisaniem i rozwinąć własne zdolności manualne. W praktyce jednak nie wystarczy złapanie pierwszego lepszego pióra z półki – zarówno stalówki jak i tusze są tu bardzo specyficzne, a od ich właściwego wyboru będzie zależała łatwość pisania czy nawet styl tworzonej kaligrafii!

Pióra kaligraficzne

Bogaty wybór akcesoriów kaligraficznych dostępny jest w sklepie Maluje.pl

Najlepszym zestawem dla początkującego kaligrafa będzie oczywiście najprostszy zestaw obsadka + stalówka, które można zakupić zarówno razem jak i oddzielnie. Obsadki dla piór kaligraficznych mogą być wykonane zarówno z drewna, jak i metalu, mogą być lakierowane bądź też rzeźbione, mogą być kolorowe lub jednobarwne, proste i z ułatwiającymi trzymanie zakrzywieniami. Jeśli więc chodzi o wybór obsadki, tu kwestia jest jak najbardziej indywidualna – wybierz tę, która najlepiej leży w dłoni! Jedyne, o czym należy pamiętać w kwestii jej użytkowania to to, by stalówka była zamocowana stabilnie, a obsadka nie została zamoczona podczas pobierania tuszu czy też czyszczenia stalówki.

Stalówki

Stalówki do kaligrafii występują w różnej formie i rozmiarach – cienkie nadają się do delikatniejszych i bardziej wzorzystych stylów pisania podczas gdy grube zdecydowanie lepiej sprawdzą się w czcionkach graficznych. Dla początkujących najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście stalówka ze środka skali, a więc o grubości 2 – 2,5 mm. Każdy detal będzie tu widoczny, ale też prowadzenie samej stalówki nie powinno sprawić większego problemu nawet osobie niedoświadczonej. Na początek warto stawiać na stalówki ze skośnie ściętą końcówką – na proste przyjdzie jeszcze czas, gdy opanujesz już podstawy i znajdziesz swój styl pisania. Ciekawym udogodnieniem dla początkujących będzie wybór stalówki ze zbiorniczkiem na atrament, który pozwoli na jednorazowe pobranie większej ilości atramentu – stalówka będzie pisała po jednym zamoczeniu znacznie dłużej, co na początku może być niezwykle pomocne.

Wybierając stalówkę zwróć uwagę, czy została dostosowana dla prawo- czy leworęcznych, bo w przypadku tak delikatnej sztuki jaką jest kaligrafia ma to spore znaczenie. Pamiętaj też, że każda nowa stalówka ma na sobie powłokę olejną, której trzeba się pozbyć po to, by atrament po niej nie spływał zbyt szybko i nie rozlewał się na papierze.

Tusze kreślarskie i kaligraficzne

Tu wybór jest naprawdę szeroki, a najlepszą opcją dla początkowych kaligrafów są wszelkie atramenty, które są znacznie rzadszej konsystencji niż tusze i nie zapychają zbyt szybko kanalików stalówki. Kolor naprawdę nie ma tu znaczenia – wybierz ten, który podoba ci się najbardziej i ćwicz! Pamiętaj jedynie, że nie każdy atrament będzie zgadzał się z każdym rodzajem papieru i warto czasem poeksperymentować by znaleźć ten, który odpowiada ci najbardziej.

Przewodniki i zeszyty ćwiczeń

Nauka pisania w konkretnym stylu jest dzięki Internetowi łatwiejsza, niż kiedykolwiek, jednak początkującym i tak proponujemy sięgnąć po gotowe arkusze i przewodniki po kaligrafii. Dobrane pod względem gatunku papieru, ale też przedstawiające naprawdę różne techniki pracy będą najlepszym punktem startowym. Na tego typu arkuszach z łatwością rozgrzejesz rękę i przyzwyczaisz ją do pięknego pisania we własnym tempie, dając sobie czas na wchłonięcie wszystkich zawiłości kaligrafii.