Szkoły językowe obecnie oferują nie tylko standardowy angielski i niemiecki. Oferta szkoleń staje się coraz bardziej bogata, dzięki czemu możemy uczyć się nawet mało popularnych języków. Bez problemu możemy znaleźć kursy francuskiego, włoskiego, hiszpańskiego, a nawet chorwackiego czy norweskiego. Miłośnicy krajów azjatyckich chętnie zapisują się na zajęcia z chińskiego i japońskiego. Jakich języków uczymy się najchętniej, a z jakich rezygnujemy?
Co szósta osoba uczy się języka angielskiego, natomiast co dziesiąta niemieckiego i francuskiego. Te języki są w Polsce najczęściej wybierane. W zachodniej części naszego kraju znacznie chętniej sięgamy po niemiecką gramatykę. Bliskość granicy powoduje, że wiele osób widzi swoją przyszłość poza granicami naszego kraju. Na podium najpopularniejszych języków, których lubimy się uczyć uplasował się norweski. Jeszcze kilka lat temu woleliśmy język szwedzki.
Obecnie wiele osób zapisuje się na oba te języki, niektórzy decydują się nawet na duński. Języki skandynawskie są dość podobne do siebie, więc po opanowaniu jednego z nich, wiele kursantów pragnie uczyć się następnego. Stałą popularnością cieszy się romantyczny język francuski. Często wprowadzany jest już w szkołach licealnych. Nie zapominajmy także o włoskim oraz hiszpańskim. Z tych dwóch chętniej wybierany jest hiszpański, z racji, że dzięki jego znajomości możemy porozumieć się w wielu państwach. Język włoski uchodzi za bardzo podobny, a na kursy podstawowe wiele osób zapisuje się tylko ze względu na zbliżające się wakacje, które chętnie spędzamy we Włoszech.
Jakiego języka najłatwiej nam się uczy?
Język angielski postrzegany jest jako jeden z najłatwiejszych. Proste słówka i nietrudna gramatyka pozwalają w krótkim czasie osiągnąć stopień komunikacyjny. Problemem stanowią czasy, których ogromna ilość zniechęca wielu kursantów. O niemieckim często mówimy, że jest poukładany i logiczny. To prawda. Konstrukcje gramatyczne nie są skomplikowane i przeważnie nie ma w nich wyjątków. Niestety, trudne odmiany rodzajników przez przypadki stanowią uciążliwy element niechętnie przyswajany przez uczących się. Języki skandynawskie przez wielu uznawane są za łatwe połączenie niemieckiego i angielskiego.
Wiele osób zapisuje się na kursy norweskiego czy szwedzkiego z czystej ciekawości. Niekiedy szkolenia te są motywowane chęcią znalezienia pracy za granicą. Skandynawskie języki są najbardziej popularne w północnej części Polski, blisko morza. Wynika to przeważnie z wymagań jakie stawia rynek. Język hiszpański i włoski uchodzą za wyjątkowo przyjemne w nauce. Kojarzą się nam one z wakacjami i odpoczynkiem. Chętnie uczymy się ich właśnie po to by podczas podróży bez problemu móc się dogadać z mieszkańcami słonecznych Włoch czy Hiszpanii. Język francuski według statystyk częściej wybierają kobiety niż mężczyźni. Ten romantyczny język pozwoli nam porozumieć się nie tylko we Francji, ale również w Szwajcarii czy Belgii. Również w krajach należących niegdyś do kolonii francuskich, z łatwością nawiążemy kontakt z mieszkańcami.
Co ciekawe, najczęściej naukę języka rozpoczynamy we wrześniu lub październiku, to wtedy napływa najwięcej zgłoszeń chętnych do uczestnictwa w zajęciach szkół językowych. Nic dziwnego, ten czas od dziecka kojarzy nam się z rozpoczynaniem nauki i intensywną pracą. Pamiętajmy jednak, żeby nie zwlekać z nauką języków. Możemy skorzystać z oferty szkół językowych i rozpocząć kurs angielskiego. Poznań w centrum językowym oferuje możliwość kształcenia się w formie stacjonarnej oraz zdalnej. Niezależnie na jaki tryb nauczania się zdecydujemy, znajomość nowego języka przyda nam się w wielu sytuacjach.