Kinezyterapia to nic innego jak leczenie ruchem lub rehabilitacja ruchowa. Podstawą terapii są ćwiczenia fizyczne o charakterze leczniczym. Celem tej metody leczenia jest przywrócenie częściowej lub całkowitej sprawności fizycznej. Kinezyterapia może być również stosowana w korygowaniu wad postawy u dzieci i dorosłych. Ponadto pomaga w obniżeniu oraz zredukowaniu wszelkiego rodzaju bóli, w tym również stawów i kręgosłupa.
Kto powinien poddać się kinezyterapii?
Kinezyterapia powinna być przede wszystkim stosowana u osób, które skarżą się na bóle mięśni, stawów, kości, kręgosłupa oraz u osób, które przeszły różnego rodzaju złamania lub wykryto u nich wady postawy.
Kinezyterapia polecana jest również tym pacjentom, którzy cierpią na choroby układu oddechowego, układu trawiennego, układu moczowego, układu krwionośnego oraz serca. Ponadto terapia ta polecana jest osobom, które zmagają się z choroba Parkinsona, stwardnieniem rozsianym, ataksją albo przeszły mastektomię. Kinezyterapia zapobiega bowiem powstawaniu obrzękom i przykurczom po zabiegu.
Terapia zyskuje również coraz większa popularność wśród kobiet w ciąży, które traktują ją jako przygotowanie do porodu.
Podział ćwiczeń
Ćwiczenia z zakresu kinezyterapii dzieli się ze względu na ich wpływ na organizm ludzki. Wyróżniamy więc następujące:
- Ćwiczenia miejscowe – działają tylko na jedno miejsce, na przykład na stawy.
- Ćwiczenia nierównouprawniające – poprawiają ogólną sprawność fizyczną, zwiększają wydolność układu krążenia i oddechowego. Do ćwiczeń nierównouprawniających zaliczyć można między innymi pływanie lub popularny nodic walking.
- Istnieje jednak jeszcze jedno kryterium: na sposób wykonania. W tej dziedzinie wyróżniamy następujące ćwiczenia:
- Bierne – wykonuje je fizjoterapeuta, często przy użyciu specjalnych urządzeń. Pacjent nie bierze w nich czynnego udziału.
- Czynne – wykonuje je pacjent, jednak pod czujnym okiem fizjoterapeuty.
- Ćwiczenia specjalne – jest to połączenie ćwiczeń biernych i czynnych. Wymagają one specjalnego prowadzenia przez fizjoterapeutę.
Do kinezyterapii zaliczona może być również gimnastyka wyrównawcza i korekcyjna.
Wpływ kinezyterapii na organizm człowieka
Kinezyterapia przeważnie nie wiąże się z żadnymi powikłaniami. Jej wpływ na organizm człowieka jest pozytywny i przynosi mu wiele korzyści.
Kinezyterapia przede wszystkim zwiększa siłę mięśniową, poprawiają zakres ruchu, a także czucie głębokie. Specjaliści pracujący tą metodą z pacjentami w Centrum MediAid Care we Wrocławiu tłumaczą, że zabiegi pozwalają również na złagodzenie dolegliwości bólowych poprawę elastyczności, napięcie tkanek miękkich, zmniejszają podwyższone napięcie mięśni oraz podwyższają poziom endorfin, dzięki czemu pacjenci mają lepsze samopoczucie.
Warto również dodać, iż leczenie ruchem znacznie poprawia wydolność krążeniowo-oddechową oraz nasilają procesy przemiany materii, czyli pomagają nam w utrzymaniu prawidłowej wagi. Kinezyterapia to skuteczny i całkowicie bezpieczny sposób na przywrócenie zdrowia i pełnej sprawności fizycznej osobom, które doznały różnego rodzaju urazów. Ponadto terapia pozwala na uniknięcie wielu nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak zespołu bóli kręgosłupa.