Kto jest zagrożony uzależnieniem od hazardu?

Kto może być uzależniony od hazardu

W zasadzie to każdy z nas może stać się osobą cierpiącą na uzależnienie się od hazardu. Nie ma na to żadnej reguły. Jednak istnieją grupy osób szczególnie zagrożonych. W tej właśnie grupie są samotni mężczyźni w wieku około trzydziestu lat, którzy mieszkają w dużych miastach. Musimy także wiedzieć, że pierwsze przejawy uzależnienia bardzo często pojawiają się już w wieku tak zwanym młodzieńczym. Jeśli chodzi o kobiety to mogą również wpaść w sidła hazardu, lecz nieco później. Później określa się jako mniej więcej połowę swojego życia. Kiedy osoby uzależnione od hazardu poddają się leczeniu to z reguły siedzą w długach, są po czynach przestępczych czy też biją się z myślą o samobójstwie. Mówi się także, że około 30% hazardzistów dodatkowo jest także uzależnionych od narkotyków oraz od alkoholu. A jak przedstawiają się statystyki jeśli chodzi o uzależnienie od hazardu? Około dwóch do trzech procent społeczeństwa ma już problemy z hazardem. Około jeden procent osób cierpi z powodu skłonności hazardowych. Musimy jednak wiedzieć, że istnieje pewna zależność pomiędzy dostępnością właśnie hazardu, a liczbą uzależnionych hazardzistów. W większości przykre doświadczenia życiowe czy tez bardzo duża wygrana są pewnego rodzaju bodźcami kierującymi się do uzależnienia. Ważne także żeby mieć świadomość, że hazardziści są także podatni na inne choroby.

Hazard a problemy ze zdrowiem fizycznym oraz psychiką

Silne uzależnienie od hazardu

Wśród chorób najczęściej występujących u hazardzistów wymienia się na przykład depresję. Depresja przejawia się brakiem zainteresowania czymkolwiek czy też złym nastrojem. Aż jedna czwarta wszystkich hazardzistów, którzy w porę zgłosili się na leczenie próbowało wcześniej popełnić samobójstwo. Zaburzenia osobowości zaś występują u ponad 90% wszystkich hazardzistów. Musimy także zdawać sobie sprawę, że zaburzenia osobowości charakteryzują się zniekształconym, stałym wzorcem zachowania. Wzorzec ten zaczyna się formować już w dzieciństwie oraz w okresie dojrzewania. Powoduje on naprawdę wiele problemów natury czysto społecznej. Wyróżniamy także narcystyczne zaburzenia osobowości. Pojawiają się one gdy osoba, którą zaburzenia dotknęły ma wysokie mniemanie o sobie. Świetnym przykładem jest fakt, że wielu pacjentów przecenia swoje zdolności i osiągnięcia i tak naprawdę niczego poza tymi fantazjami nie widzą. Uważają się po prostu za wyjątkowych i domagają się cały czas admiracji. Takowe narcystyczne zaburzenie osobowości jest bardzo trudne do leczenia. Dlaczego? Ponieważ pacjent przerywa leczenie bądź też dewaluuje terapeutę. Skutki uzależnienia od hazardu są naprawdę straszne. Czasem ludzie nie zdają sobie sprawy jakie spustoszenie może nieść za sobą uzależnienie od hazardu. Przede wszystkim są to ogromne długi. Następnie przerwanie kontaktu z rodziną i zostanie w zasadzie samemu. Nieraz uzależnieniu od hazardu towarzyszy także alkoholizm czy też inne niebezpieczne uzależnienia.

Jak wyleczyć się z uzależnienia od hazardu?

Pokonanie uzależnienia od hazardu jest trudne, ale możliwe z odpowiednim wsparciem i determinacją. Kluczowym krokiem jest przyznanie się do problemu i poszukiwanie profesjonalnej pomocy. Osoby szukające ośrodka uzależnień w Gdyni, mogą zgłosić się do Terapii Skrzydła, który oferuje kompleksową opiekę, dostosowując terapię do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Ważne jest, aby zaangażować się w terapię grupową i indywidualną, która pomoże zrozumieć przyczyny uzależnienia i nauczyć się nowych, zdrowych sposobów radzenia sobie ze stresem. Wsparcie bliskich jest nieocenione w procesie leczenia. Pamiętaj, że każdy krok w stronę wyzdrowienia jest krokiem w dobrym kierunku.