Otyłość to poważna choroba, którą należy leczyć. Jednak odchudzanie nie jest łatwe, a w niektórych przypadkach, aby zrzucić wagę konieczne jest poważne wsparcie lekarzy, a nawet operacja. Jednym z zabiegów, który może nam pomóc jest laparoskopowe zespolenie żołądkowo-jelitowe Roux En Y 3D.
Wpływ otyłości na zdrowie
Otyłość to przewlekła choroba, która występuje coraz częściej. Polacy znajdują się w pierwszej piątce najbardziej otyłych narodów w Europie. Według badań nieprawidłową masę ciała ma 10% półrocznych niemowląt i aż 25% trzylatków. Wśród ośmiolatków jedna trzecia dzieci ma nadwagę lub otyłość. Wśród dorosłych w wieku 35 – 39 lat nadwaga i otyłość dotyczą połowy populacji, przy czym u mężczyzn to aż 70% przypadków. Te dane pokazują jak poważny i powszechny w naszym kraju to problem.
Osoby otyłe mają znacznie większe ryzyko poważnych problemów zdrowotnych niż osoby o prawidłowym wskaźniku BMI. Najbardziej wyniszczające organizm choroby związane z otyłością to cukrzyca, nadciśnienie, obturacyjny bezdech senny i nadciśnienie płucne, choroby serca, udary, zakrzepy krwi, zakrzepica żył głębokich oraz zatorowość płucna, schorzenia wątroby, refluks żołądkowo-przełykowy, niemożność utrzymania moczu, zapalenia kości i stawów, kamienie żółciowe, różne rodzaje raka, a także depresja.
Możliwości leczenia otyłości
Pierwszym krokiem w kierunku utraty wagi jest zmiana swojej diety i zwiększenie aktywności fizycznej. Naszym celem nie musi być utrata całej nadwagi. Zrzucenie nawet 10% masy ciała może znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych. Jednak w dłuższej perspektywie takie strategie nie zawsze są skuteczne, zwłaszcza jeżeli choroba jest zaawansowana. Wtedy rozwiązaniem jest leczenie chirurgiczne.
Chirurgiczne leczenie otyłości nazywane jest również chirurgią bariatryczną. Obecnie to jeden z najskuteczniejszych sposobów leczenia chorobliwej nadwagi, którego skutkiem jest trwała i zrównoważona utrata masy ciała oraz poprawa stanu zdrowia.
Należy pamiętać, że nie każdy może zostać poddany takiej operacji. Wskazaniem do niej jest przede wszystkim wskaźnik masy ciała czyli BMI.
Do leczenia bariatrycznego klasyfikuje nas BMI większe niż 40 lub wynoszące co najmniej 35 połączone z problemami medycznymi związanymi z otyłością takimi jak: cukrzyca, choroby serca, nadciśnienie, bezdech senny lub wysokie stężenie lipidów we krwi.
Ważne jest też to, że chory podejmował próby bezoperacyjnego odchudzania, jednak nie przyniosło to długotrwałych rezultatów. Pacjenci muszą być dobrze poinformowani i zmotywowani do długoterminowych zmian w celu osiągnięcia znacznego spadku masy ciała.
Laparoskopowe zespolenie żołądkowo-jelitowe Roux En Y 3D
Jedną ze skutecznych technik leczenia stosowanych w bariatrii jest laparosko21powe zespolenie żołądkowo-jelitowe Roux En Y 3D nazywane też bypassem żołądkowym. Nazwa tej metody, „Roux-en-y”, pochodzi od nazwiska jej prekursora, szwajcarskiego chirurga Cesara Roux. Polega ona na tym, że wyłącza się część żołądka. Jest on dzielony na dwie części przy użyciu prostego staplera. Mniejsza, górna część tworzy niewielki zbiornik, który chirurg łączy z dalszym odcinkiem jelita cienkiego. Pozostała część wraz z dwunastnicą oraz fragmentem jelita czczego zostaje przyłączona do dystalnej części jelita krętego.
W ten sposób powstaje pouch żołądkowy czyli zbiornik w górnej części żołądka. Ogranicza on ilość przyjmowanych pokarmów do 30 ml. Dzięki temu rozwiązaniu skraca się efektywny czas trawienia i wchłaniania dzięki temu, że jedzenie wpada od razu do jelita cienkiego. Pozostała część układu trawiennego pomimo tego, że jest wyłączona z trawienia to wciąż produkuje enzymy i hormony.
W rezultacie takiej formy leczenia wyłączamy większą część żołądka z procesu trawienia, przez co zmniejszamy ilość przyjmowanych kalorii. Zazwyczaj skutkuje to utratą masy ciała nawet do 85% w pierwszym roku po operacji.
Należy pamiętać, że laparoskopowe zespolenie żołądkowo-jelitowe Roux En Y 3D, tak jak i inne metody leczenia tego typu, wymaga 2-3 dniowego pobytu w szpitalu. Każdy pacjent zarówno przed operacją, jak i po niej, musi przestrzegać diety wyznaczonej przez lekarzy oraz przyjmować zalecone suplementy, minerały i witaminy.