Modne kolory we wnętrzach

malowanie-scian

Współcześnie chcemy, by mieszkania były nowoczesne, ale nie do końca pasuje nam chłodny minimalizm. W takim wypadku decydujemy się najczęściej na eklektyzm. Trend łączenia barw stonowanych z intensywnymi jest obecnie bardzo modny w nowoczesnej aranżacji kolorystycznej wnętrz. Coraz częściej sięgamy również po nietypowe rozwiązania, takie jak ładne szablony do malowania na ścianach. To szybki i łatwy sposób na uzyskanie modnego i oryginalnego wnętrza.

Kolor ścian w poszczególnych pomieszczeniach w domu powinien łączyć estetykę z funkcjonalnością.

Znając także psychologię kolorów, jesteśmy w stanie ocenić i wybrać barwę odpowiadającą nam najbardziej. Odpowiedni dobór koloru ścian w strefie dziennej oraz wypoczynkowej, jest tak samo ważny, jak zakup ładnej meblościanki czy stylowych dodatków.

Kolory ścian w sypialni powinny sprzyjać wypoczynkowi i pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie. Tak samo, jak dobre i wygodne łóżko, tak i właściwie dobrane barwy sprawiają, że nasz sen jest zdrowy i spokojny. Najmodniejsze kolory w sypialni to błękit, beż oraz brąz. Styliści wnętrz zdecydowanie polecają w tym wypadku jasne i ciepłe barwy.

pedzel

Salon, czyli pokój dzienny powinien być przytulny, ale i funkcjonalny. Harmonia i nieprzypadkowość każdego detalu sprawiają, że całość wygląda efektywnie. Na pytanie, jaki kolor jest najlepszy do salonu, trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć, zależy to przede wszystkim od naszych osobistych preferencji. Modne kolory w salonie to kremowa biel, delikatna szarość i śmietankowy. Te kolory optycznie powiększają wnętrze i wpływają na nasze dobre samopoczucie.

W aranżacji kuchni i łazienki panuje modny w ostatnich latach minimalizm. Dzięki oszczędności w umeblowaniu i stawianiu na jasne i stonowane kolory, pomieszczenia te wydają się bardziej przestronne i funkcjonalne. Od kilku lat najmodniejszym kolorem w kuchni jest biały, natomiast najbardziej oryginalną barwą ścian w łazience jest błękit oraz brąz. Przy zakupie emulsji do malowania tych pomieszczeń pamiętajmy, że powinna to być farba ścienna wysokiej jakości, odporna na wilgoć i odrapania.

Najchętniej wybierane kolory ścian w pokoju dziecinnym to nieprzerwanie od kilku lat – różowy dla dziewczynki oraz zielony bądź niebieski dla chłopca. Mimo iż panuje powszechne przekonanie, że pomieszczenie dla szkraba powinno emanować intensywnością różnych barw, najlepiej zachować umiar. Jeśli chcemy, by pokój dziecka wyglądał niezwyczajnie, możemy zainwestować w oryginalne fototapety i tapety ścienne.

Jak dobrać kolor ścian w sypialni?

Nie ulega wątpliwości, że sypiania to jedno z najważniejszych pomieszczeń w naszym domu. To tutaj odpoczywamy i regenerujemy siły. Nic zatem dziwnego, że zwykle dużo czasu i pieniędzy inwestujemy w wygodne jej urządzenie. Trzeba jednak wiedzieć, że wygodne łóżko, odpowiednie oświetlenie czy położenie sypialni to nie wszystko. Na zdrowy i spokojny sen duży wpływ ma również barwa ścian.

Dobór kolorystyki sypialni zależy od wielu różnych czynników, wśród których na pierwszy plan wysuwa się rodzaj oświetlenia. Zarówno sztuczne jak i naturalne oświetlenie wizualnie wpływają na odbiór barwy – tłumaczy firma Tafla, która oferuje wykonanie prac związanych z malowaniem ścian. Musimy pamiętać, że we wnętrzach oświetlonych od rana do południa barwy wydają się intensywniejsze.

Kolor sypialni powinien raczej uspokajać niż pobudzać. Dlatego projektanci i architekci wnętrz zgodnie twierdzą, że najlepiej postawić w tym wypadku na kolory jasne i chłodne, np. zieleń czy błękit. Dodają również, że nowoczesne wnętrza sypialni stawiają na różnorodność pod względem kolorystyki. Jest to jednak różnorodność często niedostrzegalna na pierwszy rzut oka.

Najmodniejsze są obecnie monochromatyczne zestawienia kolorystyczne, bazujące na różnych odcieniach jednego koloru. Biorąc natomiast pod uwagę, że po przebudzeniu najczęściej patrzymy najpierw w sufit, warto pomalować go na ulubiony kolor.

Mówi się, że sypialnia dla dwóch osób powinna mieć co najmniej 15m2. Co jednak, gdy jest mniejsza? Wyburzenie ścian czy usunięcie mebli nie zawsze jest możliwe. To, co możemy jednak śmiało zrobić, to optyczne powiększenie pomieszczenia kolorami. Manipulacja geometrią wnętrza jest możliwa głównie na poziomie koloru. Oczywiście nie sprawi ona, że sypialnia rzeczywiście stanie się większa, ale dzięki niej otrzymamy atrakcyjne wnętrze.

Obecnie modnym trendem w aranżacji sypialni jest malowanie wszystkich ścian, oprócz głównej, na jasne kolory.

Ściana centralna pokrywana jest natomiast odmiennym odcieniem bądź nawet kolorem.

Innymi sposobami na jej uwydatnienie są freski, wzorki czy naklejki – dodaje Tafla. Możemy stosować różne rozwiązania w zależności od tego czy chcemy, by była to sypialnia z klasą czy sypialnia romantyczna.