Na czym polega duchowość rodziny?

Na czym polega duchowość rodziny

Jeśli kogokolwiek zapytamy o wartości, jakie ceni najbardziej, to okaże się, że są to rodzina i dom. Każdy z nas marzy, by taką rodzinę posiadać. To jest naszym priorytetem. Nawet ludzie, którzy są zasobni w dobra materialne, podkreślają, że ze wszystkich wartości, które im się udało zdobyć, największe znaczenie ma rodzina. Niestety, aby taką szczęśliwą rodzinę zbudować trzeba się mocno napracować. Zakochanie i miłość mogą dość szybko minąć. Budowa trwałego i dobrego związku trwa dość długo. Dzieje się tak dlatego, że większości z nas nie chce się pracować nad trwałością związku. W momencie, kiedy na horyzoncie pojawiają się najmniejsze problemy, wolimy zrezygnować ze związku, niż starać się go naprawić i budować na nowo.

Dlaczego warto pielęgnować szczęście?

Należy jednak pamiętać, że szczęście kosztuje, a miłości nie dostaje się tak w prezencie. Trzeba o nią zabiegać i ją pielęgnować. Niestety niektórzy wola szukać nowych partnerów życiowych, niż starać się zbudować trwały związek z osobą, z którą aktualnie jesteśmy. Zamykamy się w swoich skorupach i nie staramy dogadać z drugim człowiekiem. Nie szukamy kompromisu. Brakuje nam dla siebie czasu. Bardzo często jesteśmy tak zaganiani, że kontakt z ukochaną osobą ograniczamy do niezbędnego minimum. Nic więc dziwnego, że w tej sytuacji przywiązanie i wzajemne uczucia ulegają osłabnięciu.

Wiara i duchowość w rodzinie

Do małżeństwa czasami podchodzimy bardzo egoistycznie. Wolimy skoncentrować się na tym, by to mnie było dobrze. Takie to niestety egoistyczne czasy. Wymagamy wiele od innych, a sami z siebie nie dajemy zbyt wiele. Podobna sytuacja jest, jeśli chodzi o dzieci. Widać, że w naszym kraju rodzi się coraz mniej dzieci. To wcale nie jest przypadek. Młode kobiety skupiają się na tak zwanej samorealizacji. Starają się zadbać o swój rozwój w różnych aspektach. To wcale nie jest złe, tylko czasami zapomina się przy tym o innych sprawach. Zapominamy o dzieciach. Ich posiadanie odkładamy na czas, kiedy będziemy mieli całkowicie zapewniony byt materialny. Wydaje się nam, że dziecko pojawi się wtedy, kiedy tak sobie zażyczymy. A przecież życie pisze różne scenariusze i nie zawsze odpowiada na nasze potrzeby.

Wychowanie w rodzinie a duchowość

Zbyt długie odkładanie macierzyństwa i ojcostwa może doprowadzić do prawdziwych dramatów. Cierpi na tym i duchowość rodziny. Nawet jednak, kiedy pojawią się dzieci – nie zawsze potrafimy je dobrze wychować. Bez chrześcijańskich wskazówek i oddaniu się Bogu takie wychowanie jest tylko martwą skorupką. W końcu dzieciom trzeba pokazać dobre przykłady. Jeśli jednak sami żyjemy byle jak, nie będziemy mogli dobrego życia nauczyć nasze potomstwo. Pozornie może mieć ono wszystko. W obecnych czasach jesteśmy w stanie zrealizować wszelkie marzenia materialne. Jak jednak uczą dotychczasowe przykłady, takie postępowanie wcale nie musi dobrze się skończyć. Dzieci potrzebują bardziej obecności rodziców, ich bezwarunkowej miłości, niż wszelakich dóbr materialnych. Jeśli dziecku nie damy podstawy, dobrej bazy, na której może się wzorować przez całe życie, może się okazać, że pozbawiamy ich najbardziej istotnych wartości, bez których życie nie ma sensu.