Ostry dyżur stomatologiczny – kiedy skorzystać z pomocy?

dentysta

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób ma problemy z uzębieniem. Wiąże się z tym nieprawidłowa higiena jamy ustnej, ale też produkty żywnościowe, które niekorzystnie wpływają na zęby i dziąsła. Dlatego też coraz więcej wypadków wiąże się z nagłą wizytą u stomatologa, który nie zawsze może nas przyjąć. Dlatego też powstało pogotowie stomatologiczne. Co to jest, jak działa i z jakimi problemami się na nie zgłosić – dowiemy się poniżej. 

Jak działa pogotowie stomatologiczne? 

Jest to doraźna pomoc stomatologów realizowana praktycznie całodobowo, gdyż nie tylko wieczorem, w nocy i rano, ale także w dni wolne od pracy. Jest ono dostępne w nagłych wypadkach, gdy czekanie na wizytę w tradycyjnych gabinetach stomatologicznych jest niemożliwe. 

Warunkiem jest jednak fakt, że to dostępny specjalista stwierdza nagłość przypadku i może odmówić pomocy, jeśli uzna, że pacjent może umówić się na zwykłą wizytę. 

Kto może się zgłosić?

Odwiedzanie ostrego dyżuru stomatologicznego nie jest więc dla każdego. Niezwłocznie są przyjmowane tylko osoby, u których żadne inne dostępne środki nie pomagają i pacjent martwi się o swój stan zdrowia, chcąc go jak najszybciej skonsultować. 

Z jakimi problemami zgłosić się na ostry dyżur?

Na dyżurze są jednak przyjmowani wszyscy, którzy tylko przejawiają takie objawy jak:

 • Bardzo silny ból zęba czy dziąseł
 • Opuchlizna dziąseł 
 • Ukruszony lub pęknięty ząb
 • Silny stan zapalny jamy ustnej
 • Objawy powiązane z dolegliwościami jamy ustnej, np. ból ucha 
 • Niefortunnie wrzynające się ósemki 
 • Nieustępliwy ból po leczeniu kanałowym 

Z nimi praktycznie każdy specjalista przyjmie nas na ostry dyżur, gdyż jeśli powyższe objawy nie zostaną szybko wyleczone, mogą prowadzić do dużo poważniejszych chorób nie tylko jamy ustnej. 

Jakie objawy nie wymagają interwencji?

Warto też tutaj dodać, że nie każdy ból czy stan zapalny wymagają interwencji na ostrym dyżurze. Jeśli więc 

 • Ból pojawił się już ponad tydzień temu 
 • Nie spróbowaliśmy żadnych innych sposobów leczenia
 • Dolegliwości w czasie dnia ustępują 
 • Znamy przyczynę bólu 
 • Możemy funkcjonować z ukruszonym zębem dłużej i zależy nam tylko na estetyce
 • Po złamaniu zęba nie odczuwamy bólu 

To najlepiej zgłosić się do stomatologa w godzinach jego pracy, a nie zajmować miejsca na ostrym dyżurze osobom, które naprawdę potrzebują silnej interwencji. 

Co zrobić, gdy nie jesteśmy pewni czy wybrać się na ostry dyżur? 

Jak widać objawy, z którymi powinniśmy wybrać się na ostry dyżur lub wręcz przeciwnie nie różnią się znacznie od siebie. Dlatego też czasem wiele osób ma problem, czy aby na pewno tam się zgłosić, by nie zostać odesłanym bez pomocy. W takim wypadku najlepiej skonsultować się telefonicznie ze specjalistami. Taką opcją cieszy się np. ostry dyżur stomatologiczny we Wrocławiu. Pacjenci opisują swoje dolegliwości i dzięki teleporadzie stomatolog stwierdza czy nagła wizyta jest konieczna i jeśli nie to proponuje nam on rozwiązania, które powinny uśmierzyć dolegliwości w czasie oczekiwania na wizytę w tradycyjnym gabinecie. 

Prywatne pogotowie stomatologiczne 

Warto też dodać, że istnieją takie ośrodki, które całodobową pomoc stomatologiczną pełnią odpłatnie w warunkach prywatnych. Są one oczywiście dużo droższe, jednak w tym wypadku specjaliści przyjmują naprawdę każdego pacjenta, nawet z niezbyt pilnym przypadkiem. Jeśli więc nasze środki finansowe pozwalają nam na takie rozwiązanie, to jest ono bardzo dobre, gdyż praktycznie od ręki rozpoczniemy leczenie.

dentysta

Podsumowanie 

Można więc zauważyć, że ostry dyżur stomatologiczny jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują nagłej interwencji specjalisty. Współcześnie pojawia się coraz więcej takich przypadków, gdyż nasz sposób życia powoduje nagły ból w jamie ustnej, o którą nie każdy należycie dba. Jest to więc rozwiązanie na miarę naszych czasów, ale warto wiedzieć, że nie można go nadużywać, by nie zabierać czasu sobie, specjalistom i osobom, które naprawdę muszą skorzystać z tej doraźnej pomocy.

Leave a Reply

Your email address will not be published.