Owady, które możesz spotkać w swoim mieszkaniu

Likwidacja pluskwy

Lista nieproszonych gości, jakich możesz się czasem spodziewać w swoich czterech ścianach, może być niezwykle długa. Warto zgłębiać wiedzę na ten temat i wypróbowywać zarówno domowe sposoby, jak i orientować się w dobrej jakości preparatach chemicznych. Jakie rodzaje insektów mogą pojawiać się w domach?

Jak szkodliwe są owady w domu?

Biegające po domu karaluchy i inne owady wielu spędzają sen z powiek. Poniżej kilka przykładów owadów najczęściej spotykanych w naszych domach:

Rybik Cukrowy

To maleńki owad bez skrzydeł, który chętnie żywi się… papierem. Oprócz tego, do jego oryginalnych upodobań kulinarnych zaliczają się też różnego rodzaju kleje organiczne i drewno. Jeśli zaś chodzi o produkty spożywcze nieco bliższe człowiekowi, chętnie sięgają również po mięso i mąkę. Gnieżdżą się w ciemnych, ciepłych i wilgotnych miejscach, najczęściej w łazience. Najlepiej zwalczą je chemiczne środki owadobójcze. Zakres domowych sposobów ogranicza się w tym przypadku do czystej profilaktyki. Zalepianie prawdopodobnych miejsc ich przedostawania się gliną lub zalanie silikonem, zniwelowanie ilości miejsc zacienionych i trudno dostępnych zakamarków to przykłady zapobiegania inwazji. Miejsca zawilgocone muszą zostać poddane osuszaniu. W pewnych miejscach można znaleźć propozycje rozsypania mieszanki boraksu z cukrem pudrem, lecz stosowanie słodkich substancji do zwalczania jednych owadów może łatwo przyciągać inne.

Mole odzieżowe

Jak sama nazwa wskazuje, najchętniej zagnieżdżają się w ubraniach. Rozwijają się w zależności od panujących warunków, w ciągu kilku tygodni lub kilku miesięcy. Najczęściej stosowane domowe sposoby to wykorzystanie naftaliny, woreczków wypełnionych lawendą, skórkami cytryny lub zielem angielskim. Półki można także wyłożyć gazetami, gdyż mole odstrasza zapach farby drukarskiej.

Karaluchy

Walka z tego rodzaju insektami jest szczególnie trudna, gdyż są one wyjątkowo silne i szybko uodporniają się na stosowane wobec nich metody zwalczania. Przenoszą one wyjątkowo groźne choroby, takie jak gruźlica, tyfus lub cholera. Walka jest trudna, dużo lepszym rozwiązaniem jest profilaktyka stosowana już zawczasu – regularne sprzątanie mieszkania, zastosowanie szczelnych koszy na śmieci, przechowywanie żywności w dobrze zamkniętych, plastikowych lub szklanych pojemnikach i dokładne zawiązywanie worków z odpadkami żywnościowymi. Zwalczanie ich profesjonalnymi środkami również może wymagać powtarzania tej akcji co jakiś czas.

Mrówki faraona

Potocznie zwane w skrócie faraonkami, przedostają się do domów poprzez szpary przy futrynach okien i drzwi i miejsca styków rur ze stropem. Przede wszystkim trzeba pozbawić je możliwości pożywiania się w naszym domu. Bezwzględnie nie można sobie pozwolić na nieszczelne szafki z żywnością, po których mogłyby przewracać się rozsypane resztki jedzenia.

Meble warto posmarować u dołu wazeliną tak, by utrudnić owadom dostanie się wyżej. Ważne jest dokładne obejrzenie domu i zalepienie szpar.

 

Niezależnie od tego, jaki rodzaj owada zaatakuje lub może zaatakować nasz dom, środki prewencyjne oraz metody walki są do siebie bardzo podobne. Ważne jest regularne dbanie o czystość w domu, sprawdzanie zapasów z żywnością i wyrzucanie tej zaatakowanej przez robactwo, a także zapobieganie wilgoci i bieżąca likwidacja wszelkich szpar i innych miejsc, przez które owady mogą przedostawać się do naszych domów. Czasem jednak problem jest na tyle nasilony, ze żadne sprzątanie i domowe sposoby nie pomagają. Wówczas warto rozważyć opcje profesjonalnej dezynsekcji, obejmującej m.in. likwidację pluskiew czy karaluchów. Dzięki zastosowaniu silnie skoncentrowanych środków zyskujesz duże szanse na uwolnienie się od problemu na dobre.

Szukasz firmy, która zajmuje się wykonywaniem dezynsekcji w Łodzi? Skorzystaj z oferty polecanej przez nas firmy Vector:

WWW: https://vector-uslugi.pl/
Telefon: 725 392 578
E-mail: uslugi.sprzatajace@onet.pl
Adres: Orzechowa 9/3, 94-205 Łódź (realizujemy działania również na terenie całej Polski)