Owczarek holenderski – dla kogo będzie najlepszym towarzyszem

owczarek holenderski

Mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka i ciężko jest się z tym nie zgodzić. Czworonogi to bez wątpienia najbardziej oddane, lojalne i wierne zwierzęta, które w pełni zasługują na miano najlepszego towarzysza. Psy dają wiele szczęścia i radości, wnosząc jednocześnie do życia swojego właściciela ogrom pozytywnej energii. Należy jednak pamiętać, że pupil to ogromna odpowiedzialność.

Czworonożni przyjaciele – dlaczego pies to ogromna odpowiedzialność?

Psy do tego, aby były szczęśliwe potrzebują od człowieka dużo uwagi, troski i ciepła. Tylko zadbany psiak będzie tryskał energią, mając chęć na długie spacery i zabawę. Nie ma piękniejszego widoku niż pupil z wymalowaną na pyszczku radością. Czworonogi wymagają jednak sporo czasu, którego coraz częściej wielu osobom brakuje. Z tego względu kupno psa jest jedną z najpoważniejszych decyzji w życiu, do której należy podejść odpowiedzialnie. Każda osoba, która pragnie mieć w swoim życiu czworonożne przyjaciela powinna dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw. Przed zakupem należy też w pierwszej kolejności przemyśleć rasę, ponieważ w dużej mierze to właśnie ona determinuje temperament i charakter zwierzaka. 

Owczarek holenderski – krótka charakterystyka rasy

Owczarki holenderskie to bliscy krewni o wiele popularniejszych owczarków niemieckich i nieco mniej znanych owczarków belgijskich. Rasa ta nie osiągnęła niestety zbyt wielkiej sławy, nawet w swoim rodowym kraju, gdzie hodowli jest naprawdę niewiele. Mała popularność nie jest jednak wadą, ponieważ dzięki temu owczarki holenderskie uchodzą za psy zdrowe, które rzadko miewają problemy na tle genetycznym i nie tylko. Czworonogi tej rasy uznawane są za średniej wielkości, zaś ich maksymalna waga wynosi około 30 kg. Owczarki holenderskie doskonale chowają się w domu, mimo że często traktowane są jako psy użytkowe – psiaki tej rasy często służą w policji, służbach celnych, jak i wojsku. Oprócz tego, Holendry często wchodzą w rolę psich przewodników dla osób niewidomych, jak również świetnie sprawdzają się w roli poszukiwaczy. Warto również zaznaczyć, że czworonogi te doskonale sprawdzają się jako psy pasterskie, jednakże są też znakomitymi stróżami i tropicielami. 

owczarek holenderski hodowla

Owczarek holenderski – dla kogo będzie najlepszym towarzyszem?

Owczarki holenderskie to psiaki jednego pana, które potrzebują niezwykle bliskiego kontaktu ze swoim właścicielem. Z tego względu owczarki belgijskie nie ufają obcym, nie dają się przekupić i zawsze pozostają wierne swojej rodzinie. Psy tej rasy doskonale nadają się dla rodzin, w których są małe dzieci. Holendry doskonale sprawdzają się jako stróże przydomowej posesji, której będą pilnować i dzielnie bronić. Owczarki belgijskie są łatwe w wychowaniu i ułożeniu, ponieważ rasa ta wyróżnia się zdyscyplinowaniem i niezwykłą inteligencją. Holendry to bez wątpienia jedne z najmądrzejszych czworonogów, które bardzo szybko się uczą. Warto jednak zaznaczyć, że są to psy o silnym charakterze i z tego względu potrzebują konsekwencji. Owczarki holenderskie to pupile lubiące ruch i zabawę, dlatego nie są to psy dla każdego. Z Holendrem można śmiało uprawiać sporty, ponieważ psiaki tej rasy są niezwykle żywiołowe i wytrzymałe. 

Hodowla owczarków belgijskich – gdzie znaleźć szczeniaki?

Bella SAMA to rodzinna hodowla owczarków holenderskich zlokalizowana na terenie Warszawy. 9 października 2021 roku urodziło się 10 prześlicznych szczeniąt – 6 piesków i 4 suczki. Hodowla Bella SAMA to wspaniałe miejsce, w którym mieszkają i rodzą się najwspanialsze owczarki holenderskie. Warto zaznaczyć, że rasa ta jest bardzo niszowa i w Polsce hodowli Holendrów jest naprawdę niewiele.