Pielęgnujemy i urządzamy ogród

Ogród kwiatowy

Zaczynając myśleć o projekcie ogrodu, odpowiedz sobie na pytanie, do czego będzie Ci służył. Ma być miejscem, które będzie cieszyło oko, a może przestrzenią w której będziesz spędzać sporo wolnego czasu z dziećmi i znajomymi? Niezależnie od wyboru swój plan zacznij od wyboru roślin, które będą rosły w ogrodzie. Pomyśl, czy preferujesz kwiaty, krzewy oraz drzewa, a także w jaki sposób możesz je rozmieścić. A może chcesz hodować warzywa na własne potrzeby? Wtedy musisz dokładnie zbadać właściwości gleby w ogródku, by mieć pewność, że ma to sens.

Jeśli chcesz, by ogród pełnił funkcję użytkową, pomyśl, kto będzie z niego głównie korzystać. Jeżeli będzie to miejsce przeznaczone dla Ciebie i gości, wybuduj altankę ogrodową, w której będzie można usiąść niezależnie od pogody, a w jej pobliżu postaw grill ogrodowy, który możesz obudować kamieniami lub gabionami. A może Twój ogród ma być miejscem zabawy dla dzieci? W takim wypadku pomyśl o placu zabaw, który możesz własnoręcznie zaprojektować i urządzić. Piaskownica, mała karuzela czy zjeżdżalnia – tego typu zabawki bez problemu znajdziesz w sklepach budowlanych. Możesz także postawić na ogród będący miejscem wypoczynku. Jeśli interesuje Cię ta opcja, zainwestuj w huśtawkę, ławki czy inne siedziska, dzięki którym możesz swobodnie wypocząć na terenie swojej posesji.

Ogród i dodatki

Skuteczne czyszczenie siatki

Chcesz, by siatka okalająca Twój dom służyła Ci przez lata i wyglądała efektownie? W tym celu musisz o nią odpowiednio zadbać. Siatka, jak zresztą każdy rodzaj ogrodzenia, brudzi się i może korodować. Szczególnie zagrożone są starsze modele, które nie posiadają specjalnych powłok ochronnych. Jednak nawet i te nowoczesne wymagają odpowiedniej higieny.

Jak najskuteczniej czyścić zabrudzoną lub porośniętą mchem siatkę? Przy użyciu wiertarki wyposażonej w specjalną nakładkę umożliwiającą ścieranie zabrudzeń oraz rdzy. Oczywiście, możesz skorzystać z tradycyjnej szczotki drucianej – jest ona równie skuteczna, tyle że wymaga od Ciebie sporo większej siły, którą musisz włożyć w czyszczenie. Najważniejsza jest staranność – musisz dokładnie oczyścić każdy zakamarek siatki. Nieodrdzewione fragmenty mogą dalej korodować, co spowoduje dalsze uszkodzenie ogrodzenia.
Po zakończeniu tego procesu, zakonserwuj siatkę przy pomocy specjalnych farb oraz środków konserwujących. Zapewnią one ochronę płotu oraz znacznie wydłużą jego żywotność.

Ścieżka w Twoim ogrodzie

Aby zwiększyć funkcjonalność i wygodę korzystania z ogrodu, wystarczy zainwestować w elegancką ścieżkę.  Możemy w nim zorganizować teren do wypoczynku, zabawy, a nawet uprawy warzyw, o ile oczywiście warunki naturalne nam na to pozwalają.

By ułatwić sobie korzystanie z tych wszystkich dobrodziejstw, warto połączyć je ścieżkami. Chronią one roślinność, ale przede wszystkim ułatwiają poruszanie się po ogrodzie. Projektując przebieg ścieżek, zwróć uwagę na trasy, po których najczęściej poruszają się Twoi domownicy. Ścieżka z pewnością powinna połączyć linię furtka-drzwi wejściowe, garaż-dom, a także np. altana-drzwi. Wszystko zależy od Twoich potrzeb.

Ścieżka ogrodowa może być wykonana właściwie z każdego materiału, jednak najczęściej stosuje się kostkę brukową lub kamienną. Jeśli interesuje Cię mniej inwazyjna metoda, polecamy żwir lub kamienie. Nie trzeba wtedy przygotowywać gruntu pod ścieżkę. Najefektowniejszą opcją jest beton artystyczny, który nie tylko wspaniale wygląda, ale jest również bardzo odporny. Nie uszkodzi go ani woda, ani ogień, ani też mróz.


Jeśli nie masz pomysłu na swój ogród, sprawdź ofertę projektowania ogrodów przez profesjonalne firmy.