Plastyka powłok brzusznych – w jaki sposób jest wykonywana

zabieg chirurgiczny

Jak wiadomo, nasze ciało ulegać może wielu zmianom. W tym zakresie nie tylko czas robi swoje, ale i ciąża czy niezdrowy tryb życia. Na szczęście, nowoczesna medycyna pozwala wszystkie przykre w konsekwencjach procesy zatrzymać lub po prostu odwrócić. Chirurgia plastyczna wpływa bowiem na wygląd skóry i sylwetki, skutecznie retuszując wszystkie jej mankamenty. Oddając się w ręce lekarza możemy poddać się na przykład plastyce powłok brzusznych, która pozwoli nam pozbyć się nadmiaru skóry, a także podskórnej tkanki tłuszczowej z podbrzusza.

Plastyka powłok brzusznych

Plastyka powłok brzusznych, a więc abdominoplastyka wykonywana jest po to, aby pacjent mógł cieszyć się ładniejszą sylwetką ciała. Bardziej napięty i płaski brzuch, to bowiem marzenie wielu, niemożliwe do zrealizowania z powodu przebytej ciąży czy fałd skóry zalegających po intensywnym odchudzaniu. Taka operacja, to także możliwość zmiany położenia pępka czy plastyki przepukliny.

Decydując się na nią trzeba jednak mieć świadomość tego, że nie jest ona sposobem na walkę z nadprogramowymi kilogramami. Żaden lekarz nie da nam zresztą nadziei na to, że plastyka powłok brzusznych stanie się cudownym antidotum na nasze problemy w tym zakresie.

Plastyka powłok brzusznych – w jaki sposób jest wykonywana?

Zabieg plastyki powłok brzusznych przeprowadzany jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym oraz u pacjentów bez obciążeń. Pierwszym etapem plastyki powłok brzusznych jest natomiast  dokonanie nacięcia wzdłuż górnego brzegu włosów łonowych. W zależności od budowy ciała konkretnego pacjenta i jego wymagań możliwe jest dostosowanie linii cięcia. W większości jest ona jednak poprowadzona ku bokom ciała oraz górze do kolców biodrowych, biegnąc wzdłuż talerzy kości biodrowych. Wszystko po to, aby pooperacyjna blizna była jak najmniej widoczna. Kolejny etap operacji polega na oddzieleniu skóry i tkanki podskórnej od ściany jamy brzusznej, od spojenia łonowego do łuków żebrowych i uniesienie go ku górze. Kiedy nadmiar skóry oraz tkanki tłuszczowej zostanie usunięty, brzegi rany zostają zszywane piętrami szwów, a pępek wszywany jest w wycięty w odpowiednim miejscu na skórze otwór.

W ramach przygotowania do plastyki powłok brzusznych lekarz może natomiast zlecić podstawowe badania laboratoryjne, jak EKG, RTG płuc czy USG jamy brzusznej.

chirurg

Rekonwalescencja po plastyce powłok brzusznych

Plastyka powłok brzusznych jest oczywiście zabiegiem trwałym. A to oznacza, że efekty pooperacyjne nie mijają. Oczywiście pod warunkiem, że pacjent unika znacznych wahań wagi ciała. Kobiety pod uwagę muszą brać również fakt, że efekty ulegają pogorszeniu po przebytym w późniejszym czasie porodzie.

Jak jednak wygląda rekonwalescencja zaraz po zabiegu? Z całą pewnością w związku z wykonanym w jej trakcie nacięciem wzdłuż powłok brzusznych i założonymi szwami, zabrania się nadmiaru ruchu. Może on bowiem doprowadzić do rozejścia się rany, krwawienia, a nawet zmiany nowego kształtu powłok. Ból i opuchlizna pooperacyjna mogą mieć oczywiście różne natężenie, dlatego pacjent otrzymuje też silne leki przeciwbólowe. Ten czas trwa około dwóch tygodni w trakcie których zaleca się odpoczynek i  odpowiednie odżywianie mające znaczący wpływ na gojenie się ran.

Po dwóch tygodniach pacjent może już wrócić do lekkiej aktywności, jak choćby prowadzenie samochodu. Jednak zanim zacznie trenować i uprawiać sport, o ile robił to rzecz jasna przed operacją, musi minąć jeszcze trochę czasu. W większości przypadków czas ogólnej rekonwalescencji wynosi około dwa miesiące.

Ze względu jednak na fakt, że każdy organizm jest inny, a pacjenci różnią się między sobą wiekiem i codziennymi przyzwyczajeniami, precyzyjne określenie czasu rekonwalescencji jest trudne do określenia.

Gdzie wykonać zabieg plastyki powłok brzusznych?

Choć plastyka powłok brzusznych, to zabieg dość popularny, zwrócenie uwagi na doświadczenie i kompetencje lekarza jest bardzo ważne. Placówka w ramach której wykonuje on operację również ma ogromne znaczenie. Wśród polskich klinik, które zajmują się tego typu usługami znajduje się na przykład KCM Clinic. Odznaczony w trzech dziedzinach międzynarodowym certyfikatem GCR i wieloma innymi nagrodami stanowi jeden z lepszych wyborów w kraju. Kiedy idziemy pod nóż, warto znaleźć placówkę właśnie tego typu – to w końcu gwarancja bezpieczeństwa.