Pomaluj swój pokój – zobacz jak dobrać farby

Kolory na ściany

Jeśli chcesz szybko i sprawnie dokonać zmian w swoim domu, zmień kolor ścian. Jest to sposób najprostszy, a jednocześnie najszybszy z możliwych. Po co wydawać pieniądze na nowe sprzęty, kiedy stare jeszcze są całkiem dobre? Wystarczy zmienić kolor ścian, aby odświeżyć pomieszczenie.

Modne kolory na ścianie

Najmodniejsze kolory ścian w tym sezonie nawiązują do natury, a więc warto kupować farby (lub oczywiście tapety) w odcieniach ziemi, błękitu i zieleni. Niesamowity efekt daje np. połączenie błękitu i brązu. Warto pomyśleć też o zestawieniu turkusu lub zieleni z odcieniami szarości. Nie musi to być jednak jakiś wzór. Bardzo modne ostatnimi czasy jest malowanie ścian na jednolite kolory, jednak aby połączyć kolory, o których była mowa wcześniej można po prostu pomalować dwie ściany danego pomieszczenia na jeden kolor i dwie na drugi. Ta to niesamowity efekt – świetnie sprawdzający się w nowoczesnych wnętrzach, gdzie królują nowoczesne meble.

Nie można nie wspomnieć o tym, że inspirując się naturą, warto uzupełnić kolory, którymi są pokryte ściany w danym pomieszczeniu. W jaki sposób można to zrobić? Wystarczy prosta dekoracja, np. obraz lub fotografia w odpowiednich kolorach, a wnętrze może całkowicie zmienić swój charakter.

Butelkową zieleń ścian można łączyć np. z czarno-białymi obrazami przedstawiającymi rośliny lub zwierzęta. Pejzaże na ścianach to raczej przeżytek, szczególnie w nowoczesnych wnętrzach, dlatego warto na ścianie umieścić fototapetę, na której będą znajdowały się jedynie części roślin lub zwierzęta. Warto pomyśleć o tym, że decydując się na obraz, którego zadaniem będzie uzupełnienie kolorów znajdujących się na ścianie, powinien on znajdować się w ramach, które nadadzą mu prawdziwej głębi, a jednocześnie wywołają znakomity efekt kolorystyczny.

Tak naprawdę kolory ścian to indywidualna sprawa każdego z nas. Jeden bowiem lubi np. zieloną barwę, natomiast drugi lubi barwę różową. Tak naprawdę, najważniejsze jest to, żeby otaczać się kolorami, które się ceni i do których ma się sentyment. W ten sposób można stworzyć wnętrze, w którym poczujemy się komfortowo. Jeśli jesteś zainteresowana dalszą pomocą warto zgłosić się w tej sprawie do specjalistów, którzy z pewnością będą mogli właściwie Ci doradzić – ja polecam Ci tę firmę: http://pracewykonczeniowe24.pl. Zanim zdecydujesz się na wybór farby lepiej abyś uzyskała profesjonalną radę lub nawet pomoc w wykonaniu prac.

Farby do malowania i konserwacji mebli

Na początku warto zaznaczyć to, iż nie można używać tych samych farb do malowania mebli pokojowych i ogrodowych. Przede wszystkim, meble, które znajdują się na zewnątrz narażone są na działanie czynników atmosferycznych, w szczególności słońca i deszczu, w wyniku czego drewno może pęcznieć i stracić kolor. Dlatego przed ich pomalowaniem należy je poddać procesowi impregnacji. Oczywiście, do malowania mebli zewnętrznych jak najbardziej odpowiednie są farby ftalowe zwane również alkaidowymi, które głęboko wnikają w strukturę drewna. Kolejną ich zaletą jest to, iż tworzą przeźroczystą warstwę kryjącą zabezpieczającą przed przesiąkaniem, ale co najważniejsze widoczne są przez nią słoje i sęki, dzięki czemu meble nie tracą nic na swoim wyglądzie.

Natomiast meble wewnętrzne warto jest zabezpieczyć poprzez nałożenie na nie lakierobeńcy rozcieńczalnikowej, a gdy wyschnie należy pokryć je lakierem powierzchniowym. Dzięki temu, nasze meble zyskają nie tylko wspaniały połysk, ale i będą bardziej trwałe i odporne na uszkodzenia. Z pewnością, do malowania mebli nie są wskazane klasyczne farby kryjące olejne i ftalowe, ponieważ po ich zastosowaniu nawet nie będzie można zauważyć, z czego zostały wykonane dane sprzęty. Poza tym, tego typu farby są sztywne, w związku z tym, iż drewno pracuje, bardzo szybko będzie można zaobserwować na nich pomarszczoną, łuszczącą się warstwę.

Malowanie ścian

Jednak nie ma żadnych przeciwwskazań, by rezygnować z nowoczesnych farb kryjących, dzięki którym drewno zachowuje swój naturalny wygląd i zyskuje wspaniały połysk. Oczywiście, wykonane są one głównie na bazie żywic alkaidowych i akrylowych. Ponadto, rozcieńczane są za pomocą rozpuszczalnika, którego funkcję czasami pełni woda. Przede wszystkim, największą ich zaletą jest to, że umożliwiają odprowadzenie wilgoci z drewna oraz są trwałe, dzięki czemu prze lata możemy cieszyć pięknie prezentującymi się meblami umiejscowionymi np. w naszym salonie.

Poza tym, do konserwacji mebli wykorzystywane są najczęściej lakiery bezbarwne, w miejscu których w ostatnim czasie pojawiają się lakierobejce i lazury, pod których wpływem meble zmieniają kolor, ale piękne słoje i sęki są w dalszym ciągu widoczne.