Nowy koronawirus pojawił się nagle i niemal natychmiast zmienił znaną wszystkim rzeczywistość. Obostrzenia, które mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa na świecie, a także ułatwienie działania służbom medycznym, są uciążliwe dla wielu osób. Dlatego tak istotne jest podjęcie również innych kroków, które pozwolą na wyizolowanie chorych obywateli. Stąd też coraz popularniejsze stają się testy antygenowe.
Antygenowe testy oraz testy serologiczne pozwalają na wykrycie obecności koronawirusa w ciele człowieka już w pierwszych dniach infekcji. Z racji tego, że objawy Covid-19 nie zawsze są oczywiste lub zupełnie nie występują, na wykonanie testu na przeciwciała decyduje się coraz więcej osób. Nie tylko osoby prywatne zamawiają testy do domów. Inwestują w nie również przedsiębiorcy, którzy pragną zapewnić bezpieczeństwo swoim pracownikom, a także ograniczyć przestój w firmach oraz zwiększyć ich rentowność pomimo obecnej sytuacji.
Jakie przeciwciała koronawirusa można zbadać? Jakie przeciwciała są badane i co daje nam takie badanie?
Rodzaje testów na koronawirusa
Wczesne wykrycie obecności wirusa Covid-19 w organizmie człowieka pozwala na ograniczenie rozprzestrzeniania się pandemii w regionie oraz na świecie. Spada również liczba aktywnych zakażeń oraz pacjentów, którzy potrzebują hospitalizacji. Przeprowadzanie testów na różnych grupach społecznych, nie tylko u osób posiadających wszystkie objawy, ma także wpływ na spadek śmiertelności.
Lekarze pierwszego kontaktu kierują na badania wykrycia wirusa, gdzie osoba podejrzana o Covid-19 musi poczekać na wynik badania nawet kilka dni. Stąd coraz bardziej popularne i najchętniej stosowane są kasetowe testy chromatograficzne, które można zamówić online z dostawą do domu i samodzielnie przeprowadzić badanie na obecność wirusa w organizmie. Wynik testu otrzymuje się po około 15-30. Osoba, która uzyskała pozytywny w ten sposób wynik może wyizolować się od innych i ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.
Obecnie na rynku wyróżnia się kilka rodzajów testów na koronawirusa. Testy przeprowadzane metodą PR-PCR, którym poddawane są osoby kierowane przez lekarzy oraz testy antygenowe z pewnością dają dokładny wynik, jednakże na wyniki należy poczekać kilka godzin, a nawet do kilku dni – w zależności od laboratorium, w którym badane są pobrane próbki. Z drugiej strony pobranie materiału genetycznego w przypadku tych dwóch testów nie należy do najprzyjemniejszych.
Wyróżniamy również testy, które pozwalają na wykrycie przeciwciał IgM oraz IgG. Czym charakteryzują się testy na przeciwciała i co dzięki nim można się dowiedzieć?
Testy na przeciwciała IgM – co pokazują?
Pierwsze dni infekcji sprzyjają produkcji przez organizm przeciwciał IgM. Ich stężenie jest najwyższe zwłaszcza na początku zakażenia, dzięki czemu pacjent ma świadomość tego, iż jeszcze długi czas spędzi w izolacji. Podwyższone przeciwciała IgM to także ważna wiadomość, jeśli mamy do czynienia z bezobjawowym lub skąpoobjawowym przebiegiem infekcji. Z biegiem czasu, gdzieś około 9 dnia zakażenia SARS-CoV-19 ilość antygenów IgM zaczyna spadać, a wzrasta ilość przeciwciał IgG.
Badanie ilości przeciwciał IgM pozwoliło również naukowcom opracowanie teorii, że aktywna postać zarażenia trwa około dwóch tygodni. Na podstawie tych danych faktycznie można ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa po świecie.
Czy test na przeciwciała IgG ma sens?
Poziom stężenia antygenów IgG wzrasta w ciągu kolejnych dni infekcji SARS-CoV-19, dzięki czemu za pomocą testów na przeciwciała można wykryć, iż pacjent jest już w końcowym stadium zakażenia. Co ciekawe, ilość przeciwciał IgG utrzymuje się w ludzkim organizmie nawet do kilku tygodni lub miesięcy po zakończonej infekcji, co świadczy o tym, że osoby przechodzące zakażenie bezobjawowo mogą sprawdzić, czy kiedykolwiek było chorych.
Testy IgM oraz IgG – dlaczego warto je wykonać?
Przeprowadzenie testów na przeciwciała IgM oraz IgG to jeden z najszybszych, a jednocześnie skutecznych sposobów na wykrycie zakażenia Covid-19 bez konieczności zgłaszania się do lekarza. W ten sposób wiele osób bezobjawowych oraz tych, którzy nie dostali skierowania od specjalisty sprawdziło, czy zostało zarażonych wirusem.
Z takiego rozwiązania korzystają zarówno osoby prywatne, które pragną przebadać się na własną rękę, a także przedsiębiorcy. Wynik takiego testy można odczytać już po 15 minutach i uzyskać istotne informacje o swoim ewentualnym zakażeniu – czy jest ono w trakcie czy też nabywamy już odporność.