Przegląd najpopularniejszych rodzajów dywanów

Dywany stanowią element wystroju wielu domów i mieszkań od niepamiętnych lat. Jest to dodatek, który może zostać dopasowany praktycznie do każdego pomieszczenia w naszym domu. Dziś, wybór dywanu jest wyzwaniem, przede wszystkim ze względu na ich różnorodność. Można dobrać dywan pod względem jego przeznaczenia – czyli do konkretnego pomieszczenia.

Poza tym, każdy z nas może wybierać w dywanach pod względem kolorystyki, typu, stylu czy wzorów. Dostępne są dywany do pomieszczeń nowoczesnych, starodawnych i wielu innych. Warto dodać, że do produkcji dywanów wykorzystuje się różne materiały, a sama produkcja może być ręczna lub mechaniczna. Przez pewien okres, dywany praktycznie całkowicie wyszły z mody, na rzecz nowoczesnych wykładzin i paneli. Jednak obecnie, dywany znów wracają do łask. Producenci dywanów, dbają o to, by zapewnić nam jak największy wybór.

Jakie dywany są najczęściej wybierane?

Można by pomyśleć, że wybór dywanu zależy jedynie od jego kolorystyki i naszego gustu. Jednak aby odpowiednio dopasować dywan do naszego wnętrza, należy skupić się przede wszystkim na rodzaju dywanu. Niektóre z nich mogą mieć włosie krótsze lub dłuższe, różne kolory oraz motywy. Dodatkowo, istotne jest miejsce, w którym go umieścimy. Dywany mogą mieć różny stopień miękkości.

Dywany typu Shaggy – jest to rodzaj dywanów, który charakteryzuje się oryginalnym wyglądem i wygodą. Shaggy mają długie, grube włókna, przez co są szczególnie miękkie. Długość włókien najczęściej sięga maksymalnie 50 milimetrów. Co ciekawe – włókna w dywanach Shaggy są dodatkowo skręcane, przez co cały dywan jest bardzo puszysty i miękki w dotyku. Dywany Shaggy nadają się do salonu, sypialni i pokoju dziecięcego.

Dywany ze skóry – wbrew pozorom, na ten rodzaj dywanów można się natknąć dość często. Skóra bydlęca jest oryginalnym dodatkiem do stylowego domu. Dywan tego typu powinien być odpowiednio dobrany do kolorystyki, jaka panuje w pomieszczeniu oraz do jego stylu.

Gładkie dywany – jest to rodzaj dywanów, którego włókna mają długość nie większą niż 3 centymetry. Można znaleźć dywany w różnych wzorach i kolorach. Ten typ jest najczęściej wybierany do wielu pomieszczeń w naszych domach. Ze względu na popularność dywanów gładkich, istnieje wiele kształtów, rozmiarów i wzorów.

dywan w pokoju

Bez względu na to jaki dywan wybierzemy, powinniśmy zadbać o jego czystość wybierając np. profesjonalną firmę sprzątającą dywany.

Dywany typu carving – jest to rodzaj dywanów, które są nierówno przycięte. Nierówne włókna tworzą wzór – często np. czarne nitki są dłuższe, by wyróżniały się na białym tle, które jest wykonane z włókien krótszych. Tego typu dywan świetnie nadaje się do pomieszczeń nowoczesnych. Jego podstawową cechą jest tworzenie efektu 3D.

Dywany sizal – jeden z najczęściej wybieranych rodzajów dywanów, zwłaszcza przez alergików. Są one szorstkie, a materiały, z jakich się je wykonuje, to skóra i włókna syntetyczne. Dywan tego typu jest szczególnie łatwy w utrzymaniu czystości. Często, wybierają go nie tyko alergicy, ale i osoby, które podsiadają w domu zwierzęta.

Wybierz odpowiedni rodzaj dywanu

Rodzaje dywanów, jakie są dostępne, są bardzo liczne. Powyżej wymienione typy należą do najczęściej wybieranych przez osoby, które urządzają swój dom lub mieszkanie. Ze względu na różnorodność dostępnych dywanów, każdy może wybrać najbardziej popularny dywan w odpowiednim kolorze i rozmiarze. Pomieszczenia, w jakich mogą znaleźć się wyżej wymienione rodzaje dywanów, to salon, sypialnia, pokój dziecięcy, jadalnia czy łazienka.