Psychoterapia okołoporodowa – czym dokładnie jest?

psychoterapia okołoporodowa żoliborz

W okresie ciąży  i porodu przyszłe matki doświadczają różnych emocji i obaw. Wchodzenie w rolę matki wcale nie jest proste. Kobieta doświadcza nie tylko radości z powodu oczekiwania na przyjście na świat dziecka, ale również wielu niełatwych dla niej emocji i obaw, a także lęków oraz niespełnionych oczekiwań.

Ciało kobiety się zmienia, nie jest już jej wyłączną własnością. Właśnie w tym czasie, a nie dopiero po porodzie, tworzy się wyjątkowa więź i relacja z dzieckiem. Wsparciem dla przyszłych matek w tym trudnym dla nich czasie jest psychoterapia okołoporodowa. 

Czym jest psychoterapia okołoporodowa?

Młodzi rodzice oczekując na swojego potomka doświadczają często lęków, osamotnienia, bądź braku zrozumienia. Dynamika zmian, które zachodzą w fizjologii i psychice kobiety jest bardzo intensywna, dlatego wsparciem dla niej jest psychoterapia okołoporodowa, która obejmuje konsultacje nie tylko dla kobiet, ale również par doświadczających:

  • obniżonego nastroju, depresji w ciąży,
  • depresji po porodzie,
  • poronienia,
  • śmierci dziecka w okresie okołoporodowym,
  • narodzin dziecka chorego, z niepełnosprawnością,
  • lęku związanego z porodem,
  • trudności w budowaniu relacji z noworodkiem i niemowlęciem.

Psychoterapia okołoporodowa wspiera również mężczyzn w przygotowaniu się do trudnej i nowej dla nich roli ojca, a także młodą mamę w tym niełatwym dla niej czasie. Uczy partnerów, jak budować relację z dzieckiem i między nimi i sygnalizować swoje potrzeby. Niezwykle ważnym zadaniem wsparcia psychologicznego jest przepracowanie z przyszłą mamą wcześniejszych poronień, aby nie pojawił się lęk przed zajściem w kolejną ciążę. 

Dlaczego kobieta w okresie okołoporodowym potrzebuje wsparcia?

W okresie ciąży i porodu w organizmie kobiety zachodzą intensywne przemiany zarówno biologiczne, jak i psychiczne. Pojawiają się obawy o zdrowie dziecka, przebieg porodu, szczególnie wtedy, jeśli kobieta jest w pierwszej ciąży, bądź po przykrych dla niej doświadczeniach takich jak poronienie lub problemy z zajściem w ciążę. Zagadnieniami tymi zajmuje się psychologia prenatalna. Typowymi objawami zmian hormonalnych i emocjonalnych związanych z okresem ciąży jest: poczucie zmęczenia, problemy z koncentracją uwagi, strach, lęk oraz potrzeba bliskości, szczególnie ze strony ojca dziecka. 

 

psychoterapia okołoporodowa żoliborz

Psychoterapia okołoporodowa Żoliborz oferuje psychologiczną pomoc okołoporodową: konsultacje oraz terapię, także z udziałem niemowlęcia.

Kiedy szukać pomocy psychologa?

Każdą z kobiet, która spodziewa się dziecka powinny zaniepokoić stany emocjonalne takie jak: smutek poporodowy, depresja poporodowa, psychoza poporodowa, zamykanie się w sobie. Psychoterapia okołoporodowa może również być wsparciem przed narodzinami dziecka, a także emocjonalnym przygotowaniem przyszłej mamy do samego porodu. Pojawienie się na świecie potomka może być również przyczyną nasilających się konfliktów między młodymi rodzicami, dlatego psycholog udziela wsparcia nie tylko kobietom , ale także ich partnerom lub parom. Zaniepokoić powinny młodą mamę także problemy ze snem, nagłe wybuchy złości, drażliwość, narastający lęk, również o dziecko, trudności z pogodzeniem się ze zmianami , jakie zaszły w jej ciele po porodzie. 

Jak często odbywają się spotkania z psychologiem w trakcie terapii okołoporodowej?

Spotkania w trakcie terapii okołoporodowej odbywają się raz w tygodniu po 50 minut. Można także skorzystać ze spotkań grupowych organizowanych dla kobiet w ciąży oraz dla mam z dziećmi do osiemnastego miesiąca życia.

Czy warto poddać się terapii okołoporodowej?

Korzyści z poddania się terapii okołoporodowej są nie do przecenienia. Prawdziwą wartością dla młodej kobiety, którą pomoże zbudować psycholog w trakcie terapii okołoporodowej, są udane relacje między członkami rodziny, rodzicami i ich potomkiem, umiejętność radzenia sobie w tej nowej dla młodych ludzi sytuacji. Zrozumienie wagi wsparcia ze strony partnera dla kobiety i jej dziecka oraz radzenie sobie z konfliktami w związku, a także zbudowanie równowagi emocjonalnej po porodzie oraz poczucia bezpieczeństwa w relacjach z partnerem i dzieckiem.