Rodzaje porcelany

porcelanowa zastawa

Porcelana gości na naszych stołach podczas większych uroczystości jak i na co dzień. Eleganckie naczynia wykonane z tak szlachetnego materiału są wspaniałą ozdobą i jednocześnie pozostaną funkcjonalne i wygodne w użyciu. Zastawa czy filiżanki wykonane z porcelany, dzięki swojej uniwersalności stały się częstym prezentem podczas ślubów i ważnych rocznic. Czym jest porcelana i jaka jest jej historia? Jakie rodzaje możemy wyróżnić?

Definicja porcelany

Porcelana to rodzaj wysokiej jakości ceramiki wytwarzanej z mieszanki glinki kaolitowej, skalenia i kwarcu. W procesie wytwarzania musi nastąpić etap wypalania wyrobów w wysokiej temperaturze. Materiał ten charakteryzuje się niską nasiąkliwością, dużą wytrzymałością mechaniczną i niezwykle wysoką odpornością na działanie substancji chemicznych. Oprócz wykonywanych z niej wszelkiego rodzaju naczyń, często stosowana jest do produkcji sprzętu laboratoryjnego czy do izolatorów napięciowych. Porcelana została wynaleziona w Chinach w VII w, natomiast w Polsce proces jej produkcji został opracowany dopiero w XVII w. Rosnące w tamtym okresie zainteresowanie kulturą chińską spowodowało, że porcelana była nazywana “białym złotem” i często stanowiła królewski podarunek oraz była uznawana za działo sztuki.

Podział porcelany

Porcelanę można podzielić na dwa ogólne rodzaje: porcelanę miękką i twardą. Pierwsza z nich składa się z 30-40% kaolinu, 30-40% skalenia, 30-45% kwarcu. Porcelana twarda różni się pod tym względem i kaolin stanowi aż 40-60% składu, skaleń jak i kwarc 20-30%. Twardy rodzaj wypalany jest w znacznie wyższej temperaturze. Porcelana chińska zazwyczaj zaliczana jest do miękkiej odmiany, natomiast porcelana europejska przeważnie jest tą twardą.

Porcelanę miękką, można również podzielić na kilka odmian. Jedną z nich jest porcelana kostna. Różni się ona składem. Podczas produkcji część kwarcu została zamieniona na spopielone kości bydła. Jej inną nazwą jest porcelana Bone China. Receptura została opracowana w XVIII w przez anglo-irlandzkiego malarza. Wyróżnia się ona ponadprzeciętnym poziomem przejrzystości oraz bieli. Ponadto jest niezwykle wytrzymała, dzięki czemu, mimo kontrowersyjnego składnika, jest produkowana i kupowana także w czasach obecnych. Powszechnie uznawana jest za wyrób luksusowy. Możemy wyróżnić także inną odmianę porcelany miękkiej, mianowicie porcelanę frytową. Znana jest od połowy XVIII wieku, została wynaleziona we Francji. 1/8 część jej składu stanowi mydło. Powierzchnia porcelany frytowej, w procesie wypalania pokrywa się warstwą szkliwa ołowiowego. Nie jest ona popularną odmianą, a stosowana jest zazwyczaj do produkcji wyrobów artystycznych. Przykłady ze wzorami dostępne są pod adresem http://mensahome.eu

Zdobienia porcelanowe

Warto również zapoznać się z metodami zdobienia porcelany. Istnieje mnóstwo technik tej dziedziny, można jednak wyróżnić kilka podstawowych działań: zdobienie reliefowe, malowanie oraz zdobienie szkliwami. Pierwszy typ polega na uzyskaniu wypukłych lub wklęsłych ornamentów przy użyciu specjalistycznych narzędzi, nożyków czy dłut. Zaliczają się do niego także wszystkie ozdoby polegające na użyciu różnych rodzajów pieczątek. Innym typem zdobień jest malowanie. Jest to jedna z najstarszych technik. Pigment nadający kolor farbie jest uzyskiwany w rozmaitych substancji mineralnych, które umożliwiają wydobycie określonej barwy. Ostatni rodzaj zdobienia polega na zdobieniu porcelany różnorodnymi szkliwami.

zastawa z porcelany

Dzięki, tak dużej ilości rodzajów porcelany, każdy znajdzie produkt, który spełni jego estetyczne oczekiwania. Obecnie w sklepach możemy wybierać między wieloma modelami, różniącymi się sposobem wykonania czy zdobieniem. Jeśli pośród asortymentu sklepu stacjonarnego nie znajdziemy produktu spełniającego nasze wymagania, zawsze możemy przejrzeć sklepy internetowe. Wiele firm oferuje zakupy online, gdzie wybór jest jeszcze większy niż w tradycyjnym sklepie. Koniecznie porównajmy oferty wszystkich sklepów pod względem cenowym i jakościowym. Poszukajmy opinii na temat sprzedawców. Decydując się na zakup porcelany musimy się pogodzić ze znacznym wydatkiem. Upewnijmy się, że wybrany przez nas zestaw pochodzi z dobrego źródła, a w przypadku zakupów internetowych, że sprzedawca jest uczciwy, a zamówiony produkt będzie wyglądał zgodnie ze zdjęciami. Jeśli choć jeden element będzie wzbudzał naszą wątpliwość lepiej wstrzymajmy się od decyzji. Podczas zakupów pamiętajmy, że kupując porcelanę lepiej zainwestować więcej pieniędzy w produkt wysokiej jakości , dzięki czemu będzie on trwały, odporny mechanicznie, a my będziemy mogli cieszyć się nim przez długi czas.