Chyba każdy o tym słyszał, ale nie każdy orientuje się dokładnie, na czym właściwie polega wybielanie zębów.
Z czym to się je?
– albo raczej: czego się nie je. To prawda, że dieta ma wpływ na kolor szkliwa, a więc na biel twoich zębów. Gdyby jednak wyeliminować z diety wszystkie produkty, które mogą zawierać substancje powodujące odbarwienia zębów, zostałaby nam chyba tylko poczciwa woda. Oprócz spraw tak oczywistych, jak codzienna higiena jamy ustnej oraz kontrolne wizyty u dentysty co jakiś czas, warto zastanowić się nad krokiem nieco bardziej radykalnym i przebarwione zęby po prostu wybielić.
Godzinka i gotowe
Niektóre gabinety stomatologiczne oferują wybielanie zębów z zastosowaniem tak skutecznych technologii, że trwa to jedynie godzinę. Dentysta może jednak zaproponować ci kilka sesji, w czasie których szkliwo będzie wybielane stopniowo. Jedną z metod wybielania jest zastosowanie nadtlenku wodoru lub nadtlenku karbamidu, rozprowadzonych na powierzchni zębów, które naświetla się tzw. “zimnym światłem” (co oznacza, że nie odczujesz nieprzyjemnego gorąca lampy). Jest to jednak najdroższa metoda, kosztuje ponad 2500 złotych. Jej zaletą jednak jest to, że zazwyczaj jeden zabieg, trwający około godziny, wystarczy, aby zapewnić długotrwałe wybielenie zębów.
Dostępne są na rynku specjalne żele, pasty i preparaty – warto zapytać o nie dentystę w czasie wizyty kontrolnej. Metody domowego rozjaśniania zębów, choć znacznie tańsze, nie są jednak tak skuteczne – po kilku miesiącach trzeba je powtórzyć.
Można również zastosować nakładki – paski z żelem wybielającym, które nakleja się na zęby na kilkadziesiąt minut, lub specjalnie przygotowane w laboratorium nakładki, dostosowane do kształtu zębów danego pacjenta. Ta druga opcja jest skuteczniejsza, ale również cokolwiek kosztowna – za nią zapłacisz od 500 do 1200 złotych, zależnie od rodzaju nakładek.
Rola drobiazgów
Nie można jednak zapominać, że do pewnego stopnia możemy zapobiegać uporczywym przebarwieniom. Bardzo niekorzystnie na kolor uzębienia wpływają papierosy – może to dodatkowy powód, aby z nich zrezygnować? Dokładne czyszczenie zębów po każdym posiłku zapobiega powstawaniu kamienia i tworzeniu się osadów. Te z kolei przed wybieleniem zębów trzeba usunąć, aby wybielanie zębów w ogóle miało sens. Zanim zaczniesz wybielać zęby, zapytaj dentystę o najlepszą metodę. Stomatolog z pewnością zaproponuje ci metodę najlepszą dla twoich zębów, która skutecznie rozjaśni twój uśmiech.