Sposoby na utrzymanie domu w czystości

By dom zawsze był czysty i panował w nim porządek, warto wyrobić sobie kilka przydatnych nawyków. I choć może zająć to trochę czasu, z pewnością warto się poświęcić. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzimy czas przeznaczony na gruntowne sobotnie sprzątanie, ale i w każdym momencie tygodnia bez obaw wpuścimy do domu niezapowiedzianych gości.

Wyrzucenie nieprzydatnych rzeczy i wyznaczenie miejsca dla wszystkich pozostałych

Aby w domu utrzymać porządek, trzeba pozbyć się wszystkiego, co go zagraca. Oznacza to, że musimy zmobilizować się do przejrzenia wszystkich bibelotów, odzieży i obuwia. To, czego nie używamy lub nie nosimy latami, z całą pewnością już nam się nie przyda. Najlepiej jak najszybciej się tego pozbyć.

Z kolei to, co pozostawimy, warto schować w konkretne, przeznaczone ku temu miejsca. Przestrzeń dla różnego rodzaju przedmiotów codziennego użytku pozwoli zachować ład i upragniony porządek. Poza tym, gdy będziemy wiedzieli, w której szufladzie mamy dokumenty, w której zdjęcia, a w której sprzęty elektroniczne – łatwiej będzie nam znaleźć coś, czego szukamy.

Odkładanie rzeczy na swoje miejsce i sprzątanie po wykonanej czynności

Odkładanie rzeczy na swoje miejsce, to kolejna ważna zasada utrzymania porządku w mieszkaniu. Szczególnie tyczy się to dzieci, które mają w zwyczaju rozrzucać swoje zabawki. Musimy zatem nawyk ten wyrobić nie tylko w sobie, ale i we wszystkich domownikach, nawet tych najmłodszych. Wieczorne sprzątanie zabawek powinno wejść malcom w krew.

To samo tyczy się sprzątania po każdej wykonanej czynności – od razu. Po obiedzie czy kolacji, warto natychmiast pozmywać naczynia. Po kąpieli dobrze jest od razu wyczyścić po sobie wannę. Po wstaniu z łóżka najlepiej pościelić je, zanim wyjdzie się z pokoju. Kiedy takie czynności zostawimy na później, z dużym prawdopodobieństwem wrócimy do nich dopiero po kilku godzinach lub nawet na drugi dzień. To sprzyja piętrzeniu się brudnych naczyń czy niechlujnie pozostawionej pościeli, a co za tym idzie – wrażeniu bałaganu.

Plan sprzątania i podział obowiązków

Niezmiernie ważny jest również podział obowiązków w domu. W końcu każdy z domowników powinien przyłożyć się do tego, by mieszkanie zawsze wyglądało schludnie i czysto. Takie rozwiązanie sprzyja też większej mobilizacji i powoduje, że nikt tak naprawdę nie czuje się przeciążony zadaniami. Sprawiedliwy podział ról jest zatem genialnym pomysłem.

Równie dobrym jest zresztą plan sprzątania. Jeśli nie lubimy robić wszystkiego jednego dnia, możemy ustalić wykonywanie poszczególnych obowiązków w ciągu całego tygodnia. Przykładowo, wtorki poświęcić na mycie podłóg, a środy na prasowanie lub pranie. W odniesieniu do tego typu zadań, warto wspomnieć też o zapewnieniu sobie odpowiednich środków czyszczących. Te najbardziej popularne i polecane pochodzą oczywiście z Niemiec. Każdy wie, że niemiecka chemia ma u nas dobrą opinię. Nic zresztą dziwnego. Bardzo często jej skład jest o wiele lepszy, niż ten polski.

sprzątanie

Szukając możliwości zakupu niemieckich środków czystości nie trzeba szukać stacjonarnych punktów ich sprzedaży. Zdarza się zresztą, że w mniejszych miastach ich po prostu nie ma. Na szczęście w Internecie funkcjonuje strona chemia-forma.pl, na której dokonać można zakupów towarów z Niemiec, Holandii, Belgii, Wielkiej Brytanii i Polski. Przy każdym produkcie jest oczywiście informacja o kraju jego pochodzenia.

Kiedy pilnie poszukujemy zagranicznych środków czyszczących, nie przejmujmy się brakiem dostępu do stacjonarnego sklepu z chemią. W dobie Internetu wszystko można zamówić na odległość.