Trendy w okularach na 2020 rok – co będziemy nosić

elegancka kobieta w okularach

Okulary korekcyjne mają za zadanie w pierwszej kolejności poprawiać jakość widzenia i komfort wzrokowy osób cierpiących z powodu wad wzroku. Dziś jednak okulary są także ważnym dodatkiem modowym – oprawki dobieramy zgodnie z tym, co dyktują nam trendy i zmieniamy je na nowe częściej, niż kiedykolwiek.

Do obowiązujących trendów i modnych wzorów dopasowują się nie tylko niszowe, ale i rozpoznawalne marki oprawek okularowych. Obok gigantów takich jak Ray-Ban, Dolce&Gabbana, Oakley czy Michael Kors, modne oprawki okularów możemy znaleźć też u polskiej marki Muscat czy wielu marek własnych dostępnych w salonach optycznych.

Jakie okulary będziemy nosić w 2020 roku i które wzory będą najpopularniejszym motywem na oprawkach?

Jakie kształty oprawek wybrać – w 2020 roku?

Kupując nowe okulary korekcyjne trzeba oczywiście kierować się przede wszystkim wskazaniami na recepcie wydanej przez okulistę. Zdarza się, że przy większych wadach wzroku nie każda oprawka będzie w stanie bezpiecznie przytrzymać wymaganą grubość bądź krzywiznę szkieł korekcyjnych.

W przypadkach takich, jeśli chcesz postawić na modne oprawki, dobrym pomysłem będzie wybranie szkieł cieńszych, z większym indeksem, możliwych do zamocowania tak, by nie wystawały poza ramę oprawki. Wybierając kształt oprawek okularowych, sprawdź jakie kształty pasują do Twoich rysów twarzy i dopiero później porównaj je z aktualnymi trendami. 

okulary

Dla przykładu, w 2020 roku w dalszym ciągu będziemy obserwować popularność okrągłych szkieł z tytanową, cienką oprawką, ale te nie będą pasowały osobom o nieco szerszej, okrąglejszej twarzy.

Kolejnym ważnym trendem w kształtach okularów korekcyjnych na 2020 rok będą tzw. kocie oczy, tym razem w nieco łagodniejszej wersji. Delikatne podkreślenie górnej części oprawek jest zawsze na czasie, bo pasuje niemalże do każdego kształtu twarzy i doskonale komplementuje naturalne zalety rysów twarzy kobiecej.

Do mody powracają oprawki okularowe w stylu vintage, w tym także oprawki z nietypowym kształtem szkieł, które są ogólnodostępne w salonie Manufaktura Wzorku w Szczecinie. W kolekcjach marek Michael Kors czy Vogue pojawiają się między innymi oprawki kwadratowe z lekko przedłużoną górną częścią oprawki – coś na kształt kociego oka w męskim wydaniu.

Ważny jest tu także element oversize nawiązujący do okularów z poprzednich dekad oraz wykorzystanie metalowych, tytanowych, drucianych oprawek pozostawiających maksymalnie dużo miejsca na szkło.

Kolory oprawek okularów na 2020

Jako że kolorem roku wybranym przez Instytut Pantone został w 2020 kolor niebieski 19-4052 Classic Blue, istnieje duża szansa na znalezienie go w wielu kolekcjach popularnych marek okularowych. Wybrany kolor przypomina granatowe, nocne niebo i sam w sobie jest kolorem doskonale prezentującym się w wydaniu oprawek okularowych.

Granat pasuje zarówno kobietom, jak i mężczyznom, współgra właściwie z każdym kolorem oczu i najczęściej kojarzy się z elegancją i prostotą, co pozwala by modne oprawki nosić na co dzień, a nie tylko w specyficznych stylizacjach.

kobieta w okularach

Okulary transparentne to kolejny pomysł na ciekawą oprawkę okularów korekcyjnych w 2020 roku. Przeźroczystość wcale nie musi oznaczać tu braku koloru – popularni producenci (w tym m.in. marki Senja czy Muscat) stawiają na przeźroczyste oprawki z delikatnym barwieniem, które pasują zarówno kobietom jak i mężczyznom. Pomimo swojej delikatności, oprawki transparentne potrafią zwrócić uwagę każdego i zależnie od Twoich rysów twarzy, odpowiednio dobrany kształt w połączeniu z przeźroczystymi oprawkami będzie prezentował się zjawiskowo.

Kolor będzie zdecydowanie ważnym elementem wyboru oprawek okularowych w nadchodzących sezonach. To, co obserwujemy już od wielu lat po raz kolejny wchodzi na kolejny poziom odwagi – okulary korekcyjne nie muszą już pozostawać w cieniu, tak by nie rzucały się w oczy i nie wyróżniały na tle stylizacji.

Do biura czy na co dzień z powodzeniem założysz w tym roku oprawki z nieoczywistymi połączeniami kolorów i ciekawymi wzorami, które do niedawna zarezerwowane były dla okularów przeciwsłonecznych. Brązowe ciapki a’la skorupa żółwia? W 2020 to zdecydowanie dobry wybór.

Ceny okularów korekcyjnych w 2020

mężczyzna w okularach

Nie wliczając ceny szkieł korekcyjnych, których cena zależna jest od wielkości wady, zastosowanych filtrów czy indeksu grubości szkieł, same oprawki korekcyjne wpisujące się w najnowsze trendy mogą kosztować w przedziale od 200 do 500 złotych w kolekcjach wielu sprawdzonych i modnych marek.

Wybierając marki droższe i luksusowe trzeba oczywiście liczyć się z większym wydatkiem – oprawki Dolce&Gabbana czy Ray-Ban mogą kosztować nawet 1000 zł, choć i w ich kolekcjach zdarza się znaleźć tańsze egzemplarze. Kupując okulary korekcyjne pamiętaj – modna oprawka to jedno, ale odpowiednio dobrane szkła są dla korekcji wzroku najważniejsze