W jaki sposób możemy wykorzystać ponownie torby jednorazowe?

produkcja reklamówek

Chyba każdy Polak posiada w domu całe składowisko woreczków jednorazowych. Dostajemy je w niemal wszędzie. Pomimo tego, że władze i organizacje związane z ekologią starają się ograniczyć ich zużycie, nadal ich przybywa, a kolejne hałdy niepotrzebnych jednorazówek niepotrzebnie się zgromadzają. Krótkie życie plastikowych torem nie musi kończyć się tuż po zakupach, kiedy wszystkie produkty zostały rozpakowane. Sprawdźcie, jak możemy ponownie wykorzystać jednorazowe torby.

Przesadna eksploatacja reklamówek wpływa negatywnie na środowisko. Ich produkcja znacząco wpływa na zużycie nieodnawialnych zasobów naturalnych. Ponieważ najczęściej lądują w śmieciach już po jednym użyciu, liczba odłożonych na śmietniskach foliówek nadal wzrasta. Perspektywy na przyszłość nie są pozytywne – jeden egzemplarz takiej siateczki rozkłada się nawet 400 lat. Zamiast wyrzucać, lepiej je zachować i odpowiednio wykorzystać. Reklamówki są bardzo trwałe, kolorowe i powszechnie dostępne, co czyni je bardziej atrakcyjnym, niż nam się wydaje. Z łatwością można z nich przygotować syntetyczną włóczkę, z której wyplatać da się nawet koszyczki, dywaniki, narzuty, trwałe liny czy też materace.

Plastikowy kłębek włóczki

Reklamówkę odpowiednio rozprostowujemy na podłodze, odcinamy uchwyty oraz dno, tak aby została sama „tybka”. Siatkę składamy na połowę, jednak nie łączymy ze sobą przeciwległych rogów. Nacinamy ją kilka razy do granicy wyznaczonej przez krótszy z boków, tak aby uzyskać paski równej szerokości. Wkładamy rękę do środka reklamówki, gdzie wszystkie nacięcia się łączą. Odcinamy pierwszy pojedynczy pasek i to właśnie będzie końcówka włóczki. Następnie po skosie odcinamy kolejne pary wyznaczonych pasów. Gotową włóczkę można zaplatać tak samo, jak tę tradycyjną. W Internecie znaleźć można instruktaże, które ułatwią wykonanie.

Kwiatki z plastikowych toreb i przechowywanie odzieży

Z woreczków można przygotować również dekoracyjne, plastikowe kwiatuszki. Aby je wykonać, reklamówkę trzeba ciasno zawinąć, odciąć nieestetyczne końce i zabezpieczyć specjalnym drucikiem florystycznym.

Wiosną zrzucamy ciepłą odzież i wymieniamy ją na coś znacznie lżejszego. Grube swetry, szaliki, czapki oraz puchowe płaszcze przed schowaniem do szafy warto zapakować w foliowe woreczki. Zabezpieczy je to przed niechcianym przechodzeniem nieprzyjemnymi zapachami i co najważniejsze – molami ubraniowymi.jabłka w reklamówkach

Posłanie dla zwierzaka

Z zastosowaniem foliowych siatek prędko przygotujemy wygodne posłanie dla pieska czy kotka. Dużą poszewkę, przykładowo. Na poduszkę wypychamy zawiniętymi w kulkę siateczkami i właściwie gotowe. Podobnie można też odnowić stare i zniszczone legowisko, w którym ubiło się wypełnienie.

Zabezpieczanie kranów

Wszystkie krany oraz zawory znajdujące się na zewnątrz, należy zabezpieczyć na zimę przed mrozem. W tym celu zamiast drogich pianek i specjalnych foli – można użyć zwykłych plastikowych reklamówek.

W ogrodzie

Zimą, a także wczesną wiosną, reklamówkami osłaniać można również rośliny narażone na niechciane działanie niskich temperatur. Woreczkową otulinę zakładamy na noc, tworząc coś w rodzaju tradycyjnej szklarni. Okrycie zdejmujemy z samego rana. Również wokół dojrzałych warzyw, a także owoców, których jeszcze nie zamierzamy zbierać, możemy umieścić pojedyncze torby foliowe. To uchroni je przed uszkodzeniami powodowanymi przez wszelkiego rodzaju robactwo.

Do zabezpieczania przesyłek

Jednorazowe torby sprawdzają się świetnie do zabezpieczenia przesyłek. Jeżeli chcesz, aby przesyłka sprawnie i bezpiecznie dotarła do adresata, wypełnij luki w pakunku torbami foliowymi. Proste i praktyczne!

Dzięki inspirującym pomysłom jak odmienić „drugie życie reklamówki” możemy mieć pewność, że przyczyniamy się do ochrony środowiska trochę bardziej. Na szczęście, obecnie wiele sklepów oferuje reklamówki ekologiczne, torby biodegradowalne, a coraz częściej spotykamy się w sklepach z papierowymi torbami na zakupy.