Wybieramy aparat!

Nie ma jednego rodzaju aparatów, wybór jest naprawdę duży, dlatego warto się zastanowić do jakich celów go potrzebujemy. Nasz wybór powinien być podyktowany przede wszystkim naszymi potrzebami i umiejętnościami, ponieważ bezcelowe jest kupowanie aparatu najwyższej klasy, skoro nie będzie się umiało wykorzystać jego funkcji i potencjału. Biorąc pod uwagę nasze potrzeby, umiejętności będziemy mogli w prosty sposób określić jakiej klasy sprzęt powinniśmy kupić, a w razie problemów na pewno doradzi nam sprzedawca ze sklepu fotograficznego. Przyjrzeliśmy się bliżej popularnym konstrukcjom, które dostarczyła nam firma Fotomega <<<

Aparat kompaktowy

Najlepszym zakupem dla rodzin, osób indywidualnych – którym nie zależy na sprzęcie najwyższej klasy i które nie będą używać go na każdym kroku – będzie aparat kompaktowy. Jego zaletą jest nie tylko cena, ale także zgrabny wygląd, można go zabrać na każdą rodzinną wycieczkę bez niepotrzebnego obciążania plecaków. Jakość aparatów kompaktowych jest kwestią sporną, ponieważ wiele osób uważa je za amatorskie, chociaż w ostatnim czasie sytuacja na rynku się zmieniła i teraz kompakty są naprawdę dobrymi aparatami, które bez problemów mogą zachęcić do siebie nawet osoby interesujące się bardziej profesjonalnym robieniem zdjęć.

Aparat bezlusterkowy

Nazwa tego aparatu może nie być zrozumiała, dlatego od razu wyjaśniamy, że jego nazwa oznacza, że ma on wymienną optykę przy jednoczesnym niezastosowaniu lustra. Oczywiście jest to aparat cyfrowy, posiada podgląd na żywo tego, co widzimy przez obiektyw. Aparaty bezlusterkowe rozwijają się bardzo szybko i mają coraz lepsze parametry, najlepsze aparaty tego rodzaju porównuje się pod względem jakości z lustrzankami, co niewątpliwie świadczy o ich wartości. Rozmiarami przypomina zgrabny kompakt, chociaż tutaj wyróżnia się długi obiektyw, co niektórzy odbierają jako wadę ze względu na niewygodne użytkowanie. Taki aparat jest idealny dla osób, którym nie wystarcza kompakt. Mają tutaj możliwość zmiany obiektywu i ulepszania aparatu.

Lustrzanka

Każdy o niej słyszał i wielu osobom wydaje się, że jest ona jedynym właściwym zakupem. Po części wszystkie te zachwyty mają swoje podstawy w niewątpliwie wysokiej jakości zdjęć, które można zrobić takim aparatem, jednak należy pamiętać, że każdy sprzęt powinno się dopasować do naszych indywidualnych potrzeb. Lustrzanka bez wątpienia będzie idealna dla osób zajmujących się fotografią zarówno zawodowo jak i tych, którzy dopiero zaczynają robić profesjonalne zdjęcia. Takie aparaty dają duże możliwości na ich rozbudowę, trzeba się jednak przygotować na to, że większość lustrzanek nadal ma wizjer i brakuje im oglądania obrazu przed sfotografowaniem na wyświetlaczu LCD, dodatkowo należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ autofokus może działać tutaj wolniej niż byśmy tego chcieli.

Aparat analogowy

W latach dziewięćdziesiątych mieli je prawie wszyscy, natomiast dzisiaj trochę się o nich zapomniało i używane są tylko przez garstkę ludzi. Aparat analogowy różni się od cyfrowego tym, że naświetla on światłoczuły materiał umieszczony wewnątrz aparatu. Używa się w nich kliszy lub kaset z błonami ciętymi. Nie każdy dzisiaj pamięta na czym polegało robienie zdjęć aparatem analogowym. W dobie cyfryzacji nabyliśmy pewnych nawyków przez które technika jaką wykonuje się zdjęcia aparatem analogowym, może się wydawać przestarzała. Mimo wszystkich trudności lub wad, ten typ aparatu ma niewątpliwą zaletę, jaką jest niepowtarzalność zdjęć. W aparatach cyfrowych możemy zrobić tysiąc tych samych zdjęć, jednak przez ograniczenia jakie daje nam klisza nie powtarzamy ujęć, daje nam to prawdziwe kadry, które mają swój klimat. Nie każdy chce wracać do tego co było, jednak coraz więcej ludzi przekonuje się do tego rodzaju aparatów i zaczyna eksperymentować.