Zmień wygląd swojego auta!

Powoli zbliża się lato, więc warto przeprosić się ze swoją samochodową klimatyzacją- dobrze jest oddać ją do czyszczenia i napełnienia. Przyda się na pewno. Chociaż każdy wie, że rozwiązanie takie nie jest idealne, może warto pomyśleć o czymś innym. Przyciemnianie szyb jest interesującą alternatywą dla niezdrowej klimatyzacji. Wielbiciele tej metody wychładzania wnętrza pojazdu na pewno będą oponować, ale rzeczywiście (szczególnie nieodgrzybiana) stanowi niebezpieczeństwo dla zdrowia. W jej wnętrzu bowiem panuje idealny mikroklimat dla wszelkich drobnoustrojów, w tym wspomnianych grzybów.

Alternatywa dla motomaniaków

Wraz z uruchomieniem klimatyzatora wszystkie wydostają się do wnętrza pomieszczenia i zostają wdychane przez osoby przebywające w nim. Co dalej się dzieje nie trzeba pisać. Poza tym społeczeństwo bardzo nieumiejętnie korzysta z tego dobrodziejstwa. Ogólnie rzecz ujmując różnica temperatur nie powinna być większa niż półtora stopnia Celsjusza, a jak to wygląda w praktyce. Ano tak, że na dworze temperatura sięga trzydziestu pięciu stopni a w środku auta jest ich tylko osiemnaście. Oczywiście miło podróżuje się w takich warunkach, ale wychodząc z tak niskiej temperatury do tak wysokiej może niekorzystnie wpłynąć na stan ludzkiego zdrowia. Przede wszystkim może nastąpić szok termiczny, a poza tym takie nagłe zmiany temperatur mogą zwyczajnie obniżyć odporność organizmu co oznacza, że nietrudno o infekcję. Jak już korzysta się z obniżania temperatury w samochodzie podczas dłuższej jazdy, to dobrze byłoby pod koniec podróży powoli zacząć zwiększać temperaturę. Dzięki czemu wysiadając z auta uniknie się potencjalnego wstrząsu. Inną niewątpliwą wadą stosowania klimatyzacji jest fakt wysuszania powietrza przez to urządzenie. Organizm przebywający w pomieszczeniu klimatyzowanym narażony jest na wysuszenie śluzówek, co jak wiadomo jest niekorzystnym zjawiskiem. Mimo wszystko jazda bez klimatyzacji na dłuższą metę może być uciążliwa, dlatego nie chodzi o to, by zniechęcić do jej używania, ale raczej o zaapelowanie o rozsądek. Jednak, gdyby znalazł się jakiś zdeklarowany przeciwnik takiego rozwiązania, to można zaproponować sposób na ochronę przed nadmiernymi promieniami słonecznymi, o którym była już mowa na samym początku tekstu.

przyciemnianie_szyb

Przyciemnianie szyb – najlepiej przed latem

Chodzi oczywiście o przyciemnianie szyb. Metoda ta jest na pewno dużo zdrowsza, chociaż aż tak spektakularnych efektów na pewno nie przyniesie. Najważniejsze jednak jest to, że szyby, które zostały przyciemnione chronią wnętrze pojazdu przed szkodliwymi promieniami UV. Działają one podobnie jak okulary przeciwsłoneczne. Chcąc poddać swoje auto takiemu zabiegowi przyciemniania szyb można to uczynić na dwa sposoby. Pierwszym jest po prostu oklejenie okien specjalną taśmą, drugim to przyciemniane w piecu. Oba sposoby skuteczne, ale różnica jest w cenie i trwałości. Oklejanie jest nietrwałe, dzięki czemu w dowolnym momencie można taśmę zdjąć, w przypadku przyciemniania piecowego efekt jaki się uzyska jest trwały.