5 zasad bezpiecznego spacerowania z psem

pies na spacerze

Wyprowadzając nasze czworonogi na spacer, często nie zastanawiamy się nad wieloma aspektami wymagającymi przemyślenia. Tymczasem są sytuacje, w których nie możemy tak po prostu zabrać psa i wyjść na zewnątrz. Konieczne są czasem smycze, kagańce, a także umiejętność oceny, jak długi powinien być spacer z pupilem i jak często powinniśmy na nie wychodzić. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady zdrowego i bezpiecznego spaceru z psami.

Spacer z psem – o czym należy pamiętać?

Kaganiec w miejscach publicznych

Istnieje wiele niejasności, jeśli chodzi o zakładanie psu kagańca. Kaganiec konieczny jest w przypadku psów wpisanych na listę uznanych za agresywne. Przepisy nie regulują tego w pełni jasno. Kaganiec może być wymagany na terenach rekreacyjnych wspólnego użytku. W lepszej sytuacji są właściciele zwierząt mieszkających na mało zaludnionych terenach, na których panuje większa swoboda – spacerując po terenie, na którym nie spodziewamy się nikogo spotkać, raczej nie ma konieczności zakładać psu kagańca.

Pies na smyczy

Co ze smyczą? Jeśli pies ma tendencję do uciekania na spacerach, lepiej z niej nie rezygnować. Gdy jednak wiemy, że puszczony luzem będzie się pilnował, możemy się bez niej swobodnie obejść. Warto uczyć psa chodzenia przy nodze zarówno na smyczy, jak i bez niej. Dzięki temu będzie umiał się zachować w obu przypadkach i nie będzie reagował oporem, gdy nagle zechcemy go na tę smycz zapiąć. 

Spacer odpowiednio często i odpowiednio długo

Wiele zależy od tego, w jakich warunkach mieszkasz ze swoim pupilem. Jeśli chodzi o blok, gdy pies jest cały czas pod dachem, spacer musi koniecznie odbywać się codziennie, nawet 2-3 razy. Dzięki temu pies może załatwiać swoje potrzeby, nie narażając na to Twoich dywanów. Mówi się o tym, by odstęp pomiędzy jednym spacerem a drugim nie był większy niż 8 godzin. Sam spacer powinien zaś dawać okazje do wybiegania się, załatwienia potrzeb i kontaktu z innymi ludźmi i psami (jeśli pies nie jest agresywny).

spacer z psem

Psie porządki, czyli worki na psie odchody

To nadal dosyć drażliwy temat, lecz warto o tym mówić. Chodzi o sprzątanie po naszych psach podczas spaceru. Coraz większą popularność zyskują sobie tzw. psie pakiety, czyli specjalne woreczki, dzięki którym szybko, łatwo i dyskretnie pozbędziemy się psich odchodów. Ekskrementy wyrzucamy do specjalnie wydzielonego kosza.

Sprzątanie po psach jest konieczne ze względów prawnych, ze względu na możliwość otrzymania mandatu, którego wysokość może sięgać nawet do 500 złotych. Oprócz powinności prawnej, powinno nam zależeć na miło wyglądającym, czystym otoczeniu, w którym spędzanie czasu wolnego stanie się czystą przyjemnością. Worki dla psa znajdziesz w niektórych parkach czy na plażach, a jeśli chcesz zaopatrzyć się samodzielnie, koniecznie zajrzyj do sklepu zoologicznego, lub skorzystaj z zakupów online.

Spacer z więcej niż jednym psem

Co robić, gdy na spacer wyprowadzamy jednocześnie więcej niż jednego psa? Niedopuszczalne jest ich nierówne traktowanie. Jeśli jeden pies jest na smyczy, to drugi też powinien. Musimy zdecydować, czy obydwa psy będą miały możliwość wybiegania się ze smyczą, czy bez niej. Niektóre miejsca nakładają na nas obowiązek wyprowadzania na smyczy. Warto się przedtem w takich regulacjach zorientować, by uniknąć kłopotów.